Active Beauty
Detox na báze štiav: čo by ste mali predtým vedieť

Detox na báze štiav: čo by ste mali predtým vedieť

Voľné sviatočné dni sú neúprosne za nami, nový rok je tu a vy si možno pomyslíte: „Detox je teraz presne na mieste!“ Predtým, ako sa bezmyšlienkovite vrhnete na šťavový detox, je tu pár vecí, ktoré by ste mali vedieť.

Džúsové diéty sú teraz naozaj v kurze – predovšetkým po sviatkoch. Nepočúvame o ničom inom, len o detoxe, o ostatné sa postarajú novoročné predsavzatia. O očistu sa, samozrejme, postará aj naše telo – konkrétne močový mechúr a obličky – ale nie je na škodu veci trochu dopomôcť. Očista pomocou štiav môže mať na náš organizmus blahodarné účinky. No nepúšťajte sa do nej len tak, bez spoľahlivých a nápomocných informácií. Skúste najprv prelúskať manuál nižšie.

 

Čo sú vlastne šťavové kúry?

Šťavová kúra je miernejšou verziou terapeutického pôstu. Je to časovo obmedzená kúra, pri ktorej sa úplne vyhýbame tuhému jedlu. Namiesto živín z jedla poskytujeme telu všetky výživné látky vo forme ovocných a zeleninových štiav. Denne sa odporúča vypiť 4 až 6 štiav, ktoré pijeme pomaly po dúškoch. Povolené sú tiež čaje, zeleninové vývary a voda. Takáto očistná kúra trvá spravidla od 3 do 10 dní.

Ako telu kúra pomôže?

Šťavový pôst by mal v prvom rade uľaviť organizmu a vrátiť do normálu acidobázickú rovnováhu v organizmePráve to, aké jedlo telu dávame, má často za následok zažívacie ťažkosti, apatiu a únavu. Kúra naopak poskytne telu blahodarný oddych, dodá mu znova potrebnú energiu a všeobecne napomôže k zlepšeniu zdraviaAko často sa do takejto kúry púšťať? Názory sa rôznia. Podporovatelia šťavových pôstov radia maximálne štyrikrát do roka.

 

7 faktov, ktoré by ste mali o šťavovej kúre vedieť:

  1. Nie je vhodná pre každého

Pozor: kúra na báze štiav nie je vhodná pre každého. Určite by ju nemali podstupovať ľudia s ochorením srdca, cukrovkou a podváhou, ako ani deti adospievajúci mladí ľudiaTaktiež ju neodporúčame ľudom, ktorých trápia žalúdočné problémy alebo trpia na metabolickú poruchu známu ako „intolerancia fruktózy. Starší ľudia, tehotné a dojčiace ženy by mali dať tiež od tejto kúry radšej ruky preč. Nie ste si istí, či ste vhodný adept na očistu pomocou štiav? Najlepšie urobíte, ak sa o svojich plánoch poradíte s lekárom.

  1. Detoxikácia pomocou štiav?

V súvislosti s kúrami mnohí hovoria o detoxikácii a „odpadových látkach a toxínoch“, ktoré sa z tela počas očisty vyplavujú. Toto je však mýtus, ktorý nie je vedecky podložený. Faktom je, že naše telo je vybavené vlastným prirodzeným detoxikačným systémom, jednotlivými orgánmi. Pečeň, obličky, črevá a spol. sa poctivo starajú o to, aby sa z tela vylučovali nežiaduce toxíny. Nepotrebujú na to kúru.

  1. Predtým a po sú alfa a omega!

Večer sa ešte poriadne naládovať a od rána prejsť na detox? To nie je najlepší nápad! Aby vaše telo nezažilo šok, pripravte ho na pôstne dni, doprajte mu odľahčenie už pred kúrou. Vyhýbajte sa ťažkým jedlám ako sú živočíšne bielkoviny, pšenica, cukor, alkohol, nikotín a kofeín, nahraďte ich skôr poriadnou dávkou ovocia a zeleniny. Telo tak lepšie pripravíte na prechod na inú stravu.

To isté platí aj keď detox ukončíme: nezačínajte hneď s ťažkými jedlami a neprepchávajte žalúdok. Po očistnej kúre je potrebné začať naozaj pomaly a prijímať najprv len dobre stráviteľné a zdravé jedlá.

  1. Zabezpečte si vopred správne šťavy

Smoothie zo všetkého, čo nájdeme na vrchnom regáli v chladničke a ide sa na to? Nie! Počas očistnej kúry by ste mali piť iba za studena lisované, čisté ovocné a zeleninové šťavy. Cukor, zosilňovače chuti či konzervanty sú tabu. Čo je mimoriadne dôležité: siahajte po kvalitných ekologických výrobkochV dnešnej dobe už existuje mnoho firiem, ktoré ponúkajú vhodné, už hotové šťavy. No aj keď si ich zaobstaráte, nič vám nebráni, aby ste si nápoje pripravovali aj sami doma. Hŕbu receptov nájdete na internete.

  1. Pri detoxe nejde ochudnutie

Ak sa dáte na očistnú kúru, jej cieľom nie je, aby ste schudli. Ak je práve toto váš zámer, radšej od detoxu upustite. Áno, samozrejme, po očistnej kúre budete mať plochšie bruško a kilo dve pôjdu určite dole. No tento efekt nie je trvalý, jemný pokles hmotnosti a ploché bruško je výsledkom straty vody z organizmu, čo je pri detoxikácii bežné. Hneď, ako sa však opäť normálne najete, kilá máte rýchlo späť.

  1. Žiadna garancia vlny energie

Mnoho výrobcov a firiem, ktoré očistné šťavy ponúkajú alebo sa detoxu venujú a propagujú ho, sľubujú po očiste novú vlnu energie či skutočné pocity blaha. Ale: žiadnom prípade to nie je pravidlo, práve naopak. Niektorých ľudí počas kúry trápia bolesti hlavy, pociťujú únavu, majú problémy s krvným obehom a zvýšený pocit chladu, tak to býva pri každom pôste. Garanciu novej vlny energie či šťastné pocity vám nikto nezaručí.

  1. Načúvajte svojmu telu

Nenáročné športy, masáže a pobyt v saune by mali účinok očisty šťavami len podporiť. Čo je však najdôležitejšie: počúvajte svoje telo! Nezaťažujte ho príliš a neohrozujte svoj krvný obeh  počas praktizovania očisty sa vám pri cvičení či saunovaní môžu dostaviť závraty. Namiesto rýchlych a intenzívnych tréningov sa radšej choďte prejsť.

Náš tip

Nie vždy to musí byť striktná očistná kúra na šťaváchzdravé chutné šťavysmoothies a energetické nápoje sú vo všeobecnosti ideálnou súčasťou zdravej výživy.