Menu

Aké sú alternatívy k dezodorantom s obsahom hliníka?

Poteniu a nepríjemnému pachu zabránia aj dezodoranty bez obsahu hliníka.

Home » Krása » Aké sú alternatívy k dezodorantom s obsahom hliníka? - 05.2017

Sotva sa nájde látka, ktorá sa postarala v kozmetickom priemysle v minulých rokoch o tak veľký rozruch. Sotva sa nájde niekto, kto by nezachytil, aký nebezpečný môže byť. Sotva sa nájde niekto, kto by nerozmýšľal nad použitím alternatív. Ide o hliník. To, že dezodoranty obsahujú tento ľahký kov, sa verejnosť dozvedela viac menej z dobrého úmyslu len nedávno. V našom podpazuší zohráva hliník síce svoju úlohu, avšak skôr nevhodnú.

Chlorid hlinitý, čo je jeho konkrétny názov­, sa skloňuje čoraz častejšie v spojitosti s rakovinou prsníka a Alzheimerom. To znamená, že pravdepodobne zvyšuje riziko vzniku týchto ochorení. Jednoznačné vedecké dôkazy však ešte chýbajú. Mnohé štúdie sú protichodné, iné zasa celkom konkrétne. Avšak je úplne načisto pochopiteľné, že hliníkové soli sú otázne. A či už sú škodlivé alebo nie, alternatívy bez obsahu hliníka sú dobré alternatívy. Predchádzať je v konečnom dôsledku lepšie ako dodatočne doliečiť.

Mnohí výrobcovia, predovšetkým výrobcovia konvenčnej kozmetiky, sa správajú nanajvýš príkladne. Tento problém alebo trend – podľa toho, ako ho chcete vidieť – spoznali, a chlorid hlinitý vypustili zo svojich výrobkov. Nové dezodoranty s nápisom „0 % hliníku“ alebo „bez obsahu hliníka“ sa dostávajú na beauty regále takmer na týždennom poriadku. Výber uspokojí naozaj každé prianie.

V dm drogerie markt nájdete veľký výber dezodorantov bez obsahu hliníka.

Ako sa dostal hliník do dezodorantov

Fakt je, že dezodoranty a predovšetkým antitranspiranty bez hliníkových solí boli až donedávna nepredstaviteľné a na trhu absolútne nedostupné. Výnimku tvorili produkty od výrobcov prírodnej kozmetiky, ako napríklad Weleda, lavera alebo alverde, ktoré už roky pracujú s rastlinnými kombináciami účinných látok, aby potlačili potenie a zredukovali zápach potu.

Ale ako účinkujú hliníkové soli v dezodorantoch? V zásade rozlišujeme medzi antitranspirantmi a dezodorantmi. Tie prvé sa používajú v istom zmysle už od koreňa problému. A tu prichádza do hry hliník. Musíme vedieť, že hliníkové soli sťahujú pokožku a upchávajú potné póry. Čo vedie k tomu, že sa menej potíme alebo lepšie povedané, že pot nedokáže prejsť pórami.

Na rozdiel od nich dezodorant vo svojej podstate nezabráni poteniu, avšak podstatne neutralizuje zápach. Dôležité je, aby ste dezodoranty a predovšetkým antitranspiranty nikdy nenanášali na čerstvo oholenú pokožku. Poškodená pokožka – a tomu pri holení sotva zabránite – prijíma podstatne väčšie množstvá hliníku, parfumu alebo konzervačných látok. Preto sa odporúča používať kozmetiku s obsahom hliníka len na zdravú pokožku. Pretože bežne funguje obranná funkcia pokožky veľmi dobre.

Tip: Ak sa chcete chrániť pred mokrým podpazuším, môžete používať aj deo vložky do podpazušia (napr. od Balea). S nimi určite nebudete mať fľaky od potu.

Môže človek dobre voňať aj bez hliníkových prísad?

Môže. A dokonca veľmi dobre. V tejto oblasti sa zmenil spôsob myslenia a doprial nám alternatívy, ktoré svojím účinkom za pôvodnými dezodorantmi v ničom nezaostávajú.

Tieto nové zloženia dezodorantov obsahujú účinné antimikrobiálne substancie, ktoré redukujú množstvo baktérií tvoriacich zápach. To znamená, že sa obmedzia procesy rozpadu, ktoré sú v konečnom dôsledku zodpovedné za často nepríjemný zápach potu. Výrobcovia vsadili na zásadité minerály, ktoré zamedzia kyslému prostrediu potu, a tým bránia rastu baktérií tvoriacich zápach.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Prirodzená bez zápachu

Éterické oleje a rastlinné výťažky dokážu rovnako zabrániť enzymatickému odbúraniu potenia, ktorý vedie k nepríjemnej tvorbe zápachu­. Ako konzervačnú látku používajú napríklad vitamín C. Prírodné látky ako koriander, granátové jablko, šalvia alebo eukalyptus chránia tiež pred zlým pachom. Vďaka dezodorantom bez obsahu hliníka sa teda nebudete potiť. A k tomu ešte aj zabránia možným zdravotným rizikám.

BUCH TIPP Balea dezodorant pink grapefruit

Tento Balea dezodorant neobsahuje hliník a až 24 hodín spoľahlivo chráni pokožku pred vlhkosťou a neželaným pachom.

Dezodoranty bez hliníky: DO IT YOURSELF

Návod


Prísady:

  • 100 ml vody
  • 2 PL škrobovej múčky
  • 1 ČL sódy bikarbóny
  • 2-3 kvapky éterického oleja

Postup:

  1. V hrnci nechajte zovrieť vodu a pridajte škrobovú múčku.
  2. Nechajte trochu vychladnúť a primiešajte sódu bikarbónu a požadovaný olej.
  3. Zmes dajte do prázdneho guľôčkového dezodorantu a môžete hneď používať.
Hore
OKViac informácií