Menu

Dovolenka s rodinou prinesie niečo všetkým generáciám

Keď sa na spoločnú dovolenku vydajú tri generácie jednej rodiny.

Home » Inšpirácia » Dovolenka s rodinou prinesie niečo všetkým generáciám - 05.2019

Kým sa babka a dedko hrajú s vnúčatami v pieskovisku, mama a ocko si oddýchnu na pláži. Má to totiž svoje výhody, keď ide na spoločnú dovolenku viac generácií. Staršia generácia je dnes zväčša ešte veľmi vitálna a rada sa na pár hodín ujme vnúčat, ktoré často bývajú veľmi ďaleko. Tak si môžu rodičia o niečo lepšie oddýchnuť. A deti sa zasa tešia, že môžu konečne stráviť viac času s babkou a dedkom a nechať sa nimi poriadne rozmaznávať.

Týmto spôsobom dovolenka obohatí všetky generácie. Všetci sa navzájom spoznajú z celkom novej stránky a získajú spomienky, na ktoré môžu spomínať celý rok.

Nečudo, že sa stále viac ubytovaní špecializuje na dovolenku pre viac generácií. Do rodinného hotela Eschenhof v Korutánsku niekedy prídu dokonca štyri generácie naraz. „Už niekoľko rokov u nás napríklad jedna veľká rodina trávi zimné prázdniny,“ hovorí majiteľ hotela Gerhard Ortner. „Starý otec má 88 rokov a býva u nás v hoteli, jeho syn a dcéra sa so svojimi partnermi a dovedna piatimi deťmi nasťahujú do susednej chaty vo švajčiarskom štýle. Cez deň rodičia športujú so staršími deťmi, zatiaľčo starí rodičia dozerajú na najmladšie deti. Na začiatku a na sklonku dňa spolu rodiny trávia vzácny čas.“

Počas dovolenky v prírode môžu chlapci nespútane vyvádzať. Najlepšie je, keď ich starší členovia rodiny napodobnia. V Rakúsku je populárna tzv. „Dovolenka na farme“, ktorá ponúka na výber špeciálne rodinné dvory. Ležia v krásnej prírode, deti môžu hladkať zvieratá, okolie pozýva na turistiku a bicyklovanie. Farmári odovzdávajú svoje vedomosti o bylinkách či pečení chleba. A navyše sú farmy vybavené pre deti.

Tip redakcie:

Rodinný penzión Apfelhof v Burgenlande sa špecializuje na rodinné dovolenky. Dvor ponúka záhradu na hranie a interiérové ihrisko, domček na hranie pre zajačiky, rodinný ranč s priestorom na jazdenie na koni a kontaktnú zoo. Bicykle a detské kočíky sa dajú vypožičať. Zariadenie v blízkosti termálneho kúpaliska Lutzmannsburg je vytvorené najmä pre deti. Voľnočasový park Family Park je vzdialený presne hodinu jazdy. Prenocovať sa dá v rodinných izbách s kójami na spanie pre deti, možno si však prenajať aj miesta pre obytné prívesy. Päťkrát týždenne je dopoludnia zariadené opatrovanie detí zdarma. V prípade potreby je k dispozícii rodinný kouč.

Turistika & športyHappy multi-generation family walking on landscape

Rodiny, ktoré chcú spoločne chodiť na túry, by mali dbať na to, či je turistická oblasť pre ich rodinu vhodná: Sú tam chodníky, ktoré všetci dobre zvládnu? Túry s detským kočíkom? Vrcholy s výhľadmi, ktoré sú dosiahnuteľné lanovkou? Horolezecké trasy, ktoré sú vhodné aj pre deti? Na Slovensku je mnoho turistických trás, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Na webovej stránke sdetmi.com nájdete niekoľko vhodných tipov na výlety práve pre tento druh rodinnej dovolenky. Celkom výnimočným zážitkom je prenajať si drevenicu. Cez sprostredkovateľské platformy, ako napríklad UbytovanieNaSlovensku.EU,  možno vyhľadávať chaty, ktoré sú vhodné na dovolenku s deťmi.

Tip redakcie:

Rezort Salamandra ponúka dovolenku a wellness pre celú rodinu. Leží v Štiavnických vrchoch a ponúka mnoho rôznych možností pre turistiku v miernej krajine vhodnej aj pre starších ľudí a malé deti. Najvyhľadávanejší cieľ výletu v okolí je výstup na Sitno alebo návšteva jazera Počúvadlo. Obzvlášť obľúbeným cieľom turistov v tomto regióne ja návšteva Slovenského banského múzea – Banské múzeum v prírode. Počas prehliadky v baníckom plášti, s prilbou a s lampášom môžete na vlastnej koži zažiť prostredie, v ktorom kedysi ťažili baníci.

 

Okúpte sa v jazere či mori

Špliechanie, čľapkanie, plávanie, slnenie: každý člen rodiny si na spoločnej dovolenke pri vode niečo vyberie. Slovenské jazerá sú nielen rýchlo dostupné, ale často aj obklopené chatami, hotelmi vhodnými pre rodiny s deťmi, kempingami a apartmánmi.

Happy multi-generation family enjoying on beach

Tip redakcie:

Kto chce ísť k moru a cestuje s rodinou, rád sa vydá do klasických destinácií ako Taliansko či Chorvátsko. Sú totiž dobre dostupné a majú širokú ponuku pre rodiny. V chorvátskom Kvarnerskom zálive sa ponúka pohodová dovolenka v privátnom prázdninovom dome platformy „Kvarner Family“, kde možno spoznávať krajinu i ľudí. Hostitelia sú vyznávačmi spoločného štandardu kvality a rešpektovania regionálneho spôsobu života. Vďaka kontaktom medzi rodinami už bolo nadviazaných veľa priateľstiev.

Dovolenka s babkou a dedkom

Keď rodičia potrebujú vypnúť alebo musia v lete pracovať, môžu čulí starí rodičia bez problémov cestovať na dovolenku s vnúčatami aj sami. Vopred by ste si však mali vyjasniť niekoľko oporných pilierov: Aké pravidlá sa majú dodržiavať? Na čo nemožno v žiadnom prípade zabudnúť? Aké denné rituály máte? A samozrejme: Je vo vybranej krajine nevyhnutná plná moc? Informácie o tom dostanete webovej stránke ministerstva zahraničných vecí. Kto si chce vopred otestovať, či to vôbec funguje, môže najprv vyskúšať spoločný víkend.

Kontrolný zoznam na dovolenku viacerých generácií

 • Ktorý cestovateľský cieľ je vhodný pre všetkých členov rodiny?
 • Ako ďaleko smieme cestovať?
 • Ktorá trasa je prijateľná?
 • Aký druh ubytovania sa nám najviac hodí?
 • Aké spoločné výlety a aktivity sú možné?
 • Potrebujeme opatrovanie detí?

Päť tipov pre pohodové cestovanie

Ak celá rodina cestuje smerom na juh, je nálada najlepšia. Tu je päť tipov, aby to tak aj ostalo.

 1. Kontrola auta. Dajte auto vopred skontrolovať a správne ho naložte.
 2. Pas & poistenie. Zoberte so sebou dôležité doklady ako sú cestovné pasy a preukazy poistenca.
 3. Dopravné informácie. V ktorých krajinách majú „čisté zóny“? Mimoriadne pravidlá v parkovaní? Ako sa správať na mýtnych staniciach? Sú predpísané výstražné vesty?
 4. Správne načasovanie. Ak sa tomu môžete nejakým spôsobom vyhnúť, tak necestujte cez víkend a počas hodín, v ktorých sú na cestách aj všetci ostatní. Dávajte pozor na predpovede o dopravných zápchach!
 5. Proviant. Zoberte si dostatok jedla, pitia, hračiek a kníh kvôli možným dlhším čakacím dobám.
 6. Naplánujte si dostatočne dlhé prestávky, ak je to možné, na odpočívadlách s možnosťou zábavy pre deti.
Hore
OKViac informácií