Menu

Dovolenkové spomienky

Vôňe leta si doneste domov.

Home » Krása » Dovolenkovéspomienky - 08.2016

Vôňa leta posiela naše myšlienky na prázdniny. Zakaždým.

Z takej cesty si neprinášame len suveníry, ale aj spomienky na vône. Na určitý región. Na typické jedlo. Na špeciálny kvet. Ako sme raz behali po levanduľovom poli v Provensalsku. Ako sme voňali citróny na Sicílii. Ochutnali čerstvý olivový olej v Grécku. Také niečo sa nezabúda. A na také niečo myslíme vždy, keď tieto vône zacítime. V dm nájdete výrobky, ktoré vo vás vyvolajú takéto zmyslové spomienky a znovu vás pošlú naspäť na dovolenku.

Plesnivec alpínsky

Edelweiß

Vzácny. Plesnivec alpínsky (Leontopodium nivale) je zrejme najznámejšou kvetinou Álp. Je to rastlinný druh z rodu Leontopodium (plesnivce), z čeľade astrovitých rastlín (Asteraceae).

Výskyt: V Alpách, Karpatoch, v severných Apeninách. Ďalšie druhy plesnivcov sa vyskytujú najmä v Číne, Nepále, Tibete, ale aj v Kórei a Japonsku.
Použitie v kozmetike: Z kvetov a lístkov sa získava takzvaná plesnivcová kyselina. Viaže na seba vo ľné radikály a chráni pred UV žiarením. Obsahuje trieslovinu tanín, ktorá pôsobí pri zápaloch. Popri ochrane pred slnečným žiarením dokáže plesnivec alpínsky preukázateľne oddialiť starnutie kože. Koža sa obnovuje a zlepšuje sa elasticita kožných buniek. Preto sa plesnivec čoraz častejšie vyskytuje v antiagingových výrobkoch aj v prírodnej kozmetike na ochranu pred slnečným žiarením.

Med

Süß. Honig ist ein von Honigbienen zur eigenen Nahrungsvorsorge erzeugtes und von Menschen genutztes Lebensmittel aus dem Nektar von Blüten.

Sladký. Med je jedinou potravinou z nektáru kvetov, ktorú vyrábajú včely medonosné pre vlastnú výživu a ktorú využíva aj človek.

Výskyt: Už starovekí Egypťania a Rimania vyrábali med. Obzvlášť preslávené medom je dnes Grécko, Cyprus a Turecko, ale aj Nemecko či Rakúsko.
Účinok v kozmetike: Med sa používa ako prídavok do kúpeľov a v maskách, vo vlasových šampónoch alebo vo výrobkoch na pery. Viaže vlhkosť a pokožka a vlasy sú vďaka nemu hodvábne. Zároveň jeho látky vyživujú pokožku zvnútra a tá vďaka nim vyzerá sviežo a zdravo. Pod kontrolu dostanete predovšetkým suché miesta na pokožke. Med má aj protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Rýchlejšie zahojí pupienky a predchádza tvorbe nových. Materská kašička, nektár včelej kráľovnej, podporuje kožné bunky v ich regenerácii a zabraňuje vzniku vrások. Ak si medom natriete popraskané pery, ihneď ostanú hebké a pokožka pier sa sama v krátkom čase uzdraví.

Levanduľa

Voňavá. Pravá levanduľa (Lavandula angustifolia, syn. Lavandula offi cinalis, Lavandula vera) je rastlinný druh z rodu levandule (Lavandula), z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae).

Výskyt: Levanduľa pochádza pôvodne z pobrežných regiónov Stredomoria. V stredoveku levanduľu kultivovali benediktínski mnísi na severe Álp a bolo ju vidno v každej mníšskej záhrade.
Účinok v kozmetike: Levanduľa dezinfikuje, uvoľňuje kŕče, upokojuje a pôsobí protizápalovo. Je obsiahnutá v prísadách do kúpeľov, v masážnych olejoch, pleťových krémoch, mydlách alebo v čistiacich krémoch. Veľmi dobre sa hodí na citlivú, ale aj mastnú pleť. Keďže má sťahujúci a dezinfikujúci účinok, vie pomôcť pri nečistej pleti, malých zraneniach, slnečnom úpale alebo uštipnutiach hmyzom. A vo forme éterického oleja sa ako jeden z mála môže nanášať na pokožku priamo a nerozriedený. Ako prísada do kúpeľov pôsobí uvoľňujúco. Keďže levanduľový olej podporuje bunkové delenie, dokáže pri pravidelnom používaní predchádzať starnutiu pokožky.

Starostlivosť a ochrana. Denný pleťový krém alverde Perfekter Teint sa stará o pokožku 24 hodín a chráni ju pred predčasným starnutím. Vďaka hodnotnému zloženiu získa pokožka prirodzený a pekný vzhľad.
Spevňujúci. Gélový krém Balea BodyFit proti celulitíde s kofeínom a extraktom z citrónu a bambusu vyhladzuje a spevňuje pokožku.
Luxusný. Vďaka sprchovaciemu gélu Golden Glamour od Balea so zmyselnou orientálnou vôňou pačuli a vanilky si doprajete skvelý zážitok. Hydratačný a vitamínový komplex chráni pokožku pred vysušením.
Blahodarná. Levanduľová penová maska Balea upokojuje a je ideálna na vystresovanú pleť.
Maskovaná. Balea regenerujúca medová maska rozmaznáva vašu pokožku a dodá jej potrebnú hydratáciu.
Olivový olej a morská soľ

Olivový olej

Účinný recept na dennú kozmetickú starostlivosť: Vezmite váš obľúbený krém a zmiešajte ho v pomere 1:1 s extra panenským olivovým olejom. Tak získate kozmetiku, ktorá udrží vašu pokožku hebkú a elastickú, pôsobí proti tvorbe vrások a chráni pred vysušením.

Ölig. Ein aus dem Fruchtfleisch und aus dem Kern von Oliven gepresstes Pflanzenöl.

Olejový. Rastlinný olej lisovaný z dužiny a olivových kôstok.

Dôležité oblasti pestovania: Olivový olej sa vo veľkých množstvách vyrába na juhu a východe Stredomoria. V Španielsku, Taliansku, Portugalsku, Chorvátsku ale aj v Turecku či na Cypre.
Použitie v kozmetike: Olivový olej dokáže spraviť na pokožke veľa dobra. Svojím zložením z mastných kyselín sa podobá ľudskému podkožnému tukovému tkanivu a preto sa výborne hodín na dennú starostlivosť o pokožku. Mastné kyseliny, a špeciálne kyselina linolová, obsiahnutá v olivovom oleji, je potrebná na vytvorenie prirodzenej bariéry, ktorá pokožku chráni pred vysušením. Jednou dôležitou látkou, ktorú obsahuje, je vitamín E, ktorý sa postará o elastickú pokožku a chráni pred voľnými radikálmi. Prirodzený olej obnovuje tukovú bariéru, chráni tak pokožku pred vysušením a môže zmierniť vrásky vytvorené kvôli nedostatočnej hydratácii. Skutočná sila hodnotného olivového oleja lisovaného za studena spočíva v každom prípade v jeho antioxidačnom účinku. Olivový olej obsahuje polyfenoly, ktoré chránia pred rôznymi vonkajšími vplyvmi a v neposlednom rade aj pred voľnými radikálmi.

Morská soľ

Salzig. Meersalz wird aus Meerwasser in Salzgärten gewonnen. Im Meersalz sind neben Natriumchlorid auch noch geringe Mengen von mindestens 83 anderen Stoffen enthalten unter anderem Kalium, Magnesium und Mangan. Der Mineralgehalt des Salzes vom Toten Meer ist etwa zehnmal höher als von herkömmlichen Meersalz.

Slaná. Morská soľ sa získava z morskej vody v soľných záhradách. V morskej soli sú okrem chloridu sodného aj malé množstvá minimálne 83 ďalších látok, medzi nimi aj kálium, magnézium a mangán. Obsah minerálov v soli z Mŕtveho mora je približne desaťkrát vyšší ako v bežnej morskej soli.

Náleziská: Predovšetkým v pobrežných oblastiach, napríklad vo Francúzsku, Španielsku, Portugalsku a Afrike.
Účinok v kozmetike: Soľ má na našu pokožku stimulujúci účinok. Morská soľ prečisťuje pokožku a otvára póry tak, že pokožka dokáže veľmi dobre prijímať ďalšie látky. Vďaka otvoreným pórom sa zvyšuje aj schopnosť tela vylúčiť škodlivé látky, ktoré sa usadili vo väzive. Stimuluje sa prekrvenie a pokožka sa tak prečistí. Krv začne cirkulovať a pokožka sa napne. Soľ pôsobí pri mastnej a nečistej pokožke antibakteriálne a dezinfikujúco. Baktérie sa zničia a tvorba mazu sa vyváži.

Tip: Soľný peeling na jemnú pokožku. Použite hrubú morskú soľ a po sprche alebo kúpeli si ňou vydrhnite telo krúživými pohybmi. Takýmto spôsobom odstránite šupinky kože, podporíte prekrvenie a koža prijme cez póry hodnotné minerály. Na záver by ste mali telo natrieť zvlhčujúcim krémom.

 

Skrášľujúce tipy a triky z citróna

Citrón

Geld.</strong) Die Zitrone oder Limone ist die etwa faustgroße gelbe Frucht des Zitronenbaums (Citrus limon).

Žlté. Citrón alebo limetka je žlté ovocie citronóvnika (Citrus limon) veľké približne ako päsť.

Výskyt: Pôvodne pochádzajú citróny z Indie, dnes rastú v mnohých tropických a subtropických oblastiach. V Európe predovšetkým v Španielsku a na Sicílii.
Účinok v kozmetike: Citróny obsahujú vitamín C, kalcium, magnézium, kálium ako aj minerály a antioxidanty. Vitamín C posilňuje väzivové tkanivo a dodá vlasom viac lesku. Ovocná kyselina čistí a otvára póry, uvoľňuje od prebytočných olejov a mazov, odlupuje odumreté bunky pokožky a dokáže rozjasniť pokožku a starecké škvrny. Pri umývaní vlasov odstraňujú citróny zvyšky šampónu a nečistôt, vlasy sa tak rýchlo nemastia a klesá tvorba lupín. A éterické oleje osviežujú.

Použitie citrónov na vlasy:

  • Dodajú lesk. Kyselina citrónová spôsobí, že šupinková vrstva na vlasoch ostane znovu hladká. Vlasy tak opäť dokážu lepšie odrážať svetlo a získajú nový lesk. Jednoducho zmiešajte citrónovú šťavu s rovnakým dielom vody. Použite po umytí vlasov na dodatočné vypláchnutie.
  • Zosvetlia. Citróny sú klasikmi medzi prirodzenými zosvetľovačmi. Naneste teda šťavu z približne štyroch citrónov, bez dužiny, na neumyté suché vlasy. Potom ich dobre prečešte. Dôležité je, aby ste vlasy nasiaknuté citrónovou šťavou následne mali cca. dve hodiny na slnku. Potom citrónovú šťavu zmyte a vlasy normálne ošetrite.
Zitronen in einer Schale

Všestranné. Citróny prospievajú pokožke, vlasom a zdraviu.

Použitie citrónov na pokožku:

  • Zosvetlenie stareckých škvŕn. Namiešajte hustú pastu z cukru, citrónovej šťavy a z trošky nastrúhanej citrónovej kôry. Túto zmes naneste na postihnuté miesto na tvári alebo na rukách a počkajte desať minút, kým všetko neuschne. Potom pastu opláchnite vlažnou vodou. Túto procedúru opakujte jedenkrát denne, až kým sa tmavé fľaky nezosvetlia.
  • Zjemňujú zrohovatenú kožu. Zrohovatenú kožu na pätách, kolenách alebo lakťoch dokáže citrónová šťava zjemniť. Priložte šupku z vytlačeného citróna na koleno, pätu alebo lakeť a nechajte pôsobiť kyselinu citrónovú. Po cca. 15 minútach môžete zrohovatenú kožu úplne ľahko odstrániť pomocou pemzy.
Eva Mühlbauer

Novinárka, ktorá má rada všetky krásne veci. Vyznávačka módy, vášnivá čitateľka a baletka. Svoj prvý beauty produkt si kúpila v 12 rokoch, a to make-up od dm značky alverde. Už 20 rokov nevyšla z domu bez nalakovaných nechtov.

Hore
OKViac informácií