Z takej cesty si neprinášame len suveníry, ale aj spomienky na vône. Na určitý región. Na typické jedlo. Na špeciálny kvet. Ako sme raz behali po levanduľovom poli v Provensalsku. Ako sme voňali citróny na Sicílii. Ochutnali čerstvý olivový olej v Grécku. Také niečo sa nezabúda. A na také niečo myslíme vždy, keď tieto vône zacítime. V dm nájdete výrobky, ktoré vo vás vyvolajú takéto zmyslové spomienky a znovu vás pošlú naspäť na dovolenku.
Vzácny. Plesnivec alpínsky (Leontopodium nivale) je zrejme najznámejšou kvetinou Álp. Je to rastlinný druh z rodu Leontopodium (plesnivce), z čeľade astrovitých rastlín (Asteraceae).
Výskyt: V Alpách, Karpatoch, v severných Apeninách. Ďalšie druhy plesnivcov sa vyskytujú najmä v Číne, Nepále, Tibete, ale aj v Kórei a Japonsku.
Použitie v kozmetike: Z kvetov a lístkov sa získava takzvaná plesnivcová kyselina. Viaže na seba vo ľné radikály a chráni pred UV žiarením. Obsahuje trieslovinu tanín, ktorá pôsobí pri zápaloch. Popri ochrane pred slnečným žiarením dokáže plesnivec alpínsky preukázateľne oddialiť starnutie kože. Koža sa obnovuje a zlepšuje sa elasticita kožných buniek. Preto sa plesnivec čoraz častejšie vyskytuje v antiagingových výrobkoch aj v prírodnej kozmetike na ochranu pred slnečným žiarením.
Sladký. Med je jedinou potravinou z nektáru kvetov, ktorú vyrábajú včely medonosné pre vlastnú výživu a ktorú využíva aj človek.
Výskyt: Už starovekí Egypťania a Rimania vyrábali med. Obzvlášť preslávené medom je dnes Grécko, Cyprus a Turecko, ale aj Nemecko či Rakúsko.
Účinok v kozmetike: Med sa používa ako prídavok do kúpeľov a v maskách, vo vlasových šampónoch alebo vo výrobkoch na pery. Viaže vlhkosť a pokožka a vlasy sú vďaka nemu hodvábne. Zároveň jeho látky vyživujú pokožku zvnútra a tá vďaka nim vyzerá sviežo a zdravo. Pod kontrolu dostanete predovšetkým suché miesta na pokožke. Med má aj protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Rýchlejšie zahojí pupienky a predchádza tvorbe nových. Materská kašička, nektár včelej kráľovnej, podporuje kožné bunky v ich regenerácii a zabraňuje vzniku vrások. Ak si medom natriete popraskané pery, ihneď ostanú hebké a pokožka pier sa sama v krátkom čase uzdraví.
Voňavá. Pravá levanduľa (Lavandula angustifolia, syn. Lavandula offi cinalis, Lavandula vera) je rastlinný druh z rodu levandule (Lavandula), z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae).
Výskyt: Levanduľa pochádza pôvodne z pobrežných regiónov Stredomoria. V stredoveku levanduľu kultivovali benediktínski mnísi na severe Álp a bolo ju vidno v každej mníšskej záhrade.
Účinok v kozmetike: Levanduľa dezinfikuje, uvoľňuje kŕče, upokojuje a pôsobí protizápalovo. Je obsiahnutá v prísadách do kúpeľov, v masážnych olejoch, pleťových krémoch, mydlách alebo v čistiacich krémoch. Veľmi dobre sa hodí na citlivú, ale aj mastnú pleť. Keďže má sťahujúci a dezinfikujúci účinok, vie pomôcť pri nečistej pleti, malých zraneniach, slnečnom úpale alebo uštipnutiach hmyzom. A vo forme éterického oleja sa ako jeden z mála môže nanášať na pokožku priamo a nerozriedený. Ako prísada do kúpeľov pôsobí uvoľňujúco. Keďže levanduľový olej podporuje bunkové delenie, dokáže pri pravidelnom používaní predchádzať starnutiu pokožky.
Účinný recept na dennú kozmetickú starostlivosť: Vezmite váš obľúbený krém a zmiešajte ho v pomere 1:1 s extra panenským olivovým olejom. Tak získate kozmetiku, ktorá udrží vašu pokožku hebkú a elastickú, pôsobí proti tvorbe vrások a chráni pred vysušením.
Olejový. Rastlinný olej lisovaný z dužiny a olivových kôstok.
Dôležité oblasti pestovania: Olivový olej sa vo veľkých množstvách vyrába na juhu a východe Stredomoria. V Španielsku, Taliansku, Portugalsku, Chorvátsku ale aj v Turecku či na Cypre.
Použitie v kozmetike: Olivový olej dokáže spraviť na pokožke veľa dobra. Svojím zložením z mastných kyselín sa podobá ľudskému podkožnému tukovému tkanivu a preto sa výborne hodín na dennú starostlivosť o pokožku. Mastné kyseliny, a špeciálne kyselina linolová, obsiahnutá v olivovom oleji, je potrebná na vytvorenie prirodzenej bariéry, ktorá pokožku chráni pred vysušením. Jednou dôležitou látkou, ktorú obsahuje, je vitamín E, ktorý sa postará o elastickú pokožku a chráni pred voľnými radikálmi. Prirodzený olej obnovuje tukovú bariéru, chráni tak pokožku pred vysušením a môže zmierniť vrásky vytvorené kvôli nedostatočnej hydratácii. Skutočná sila hodnotného olivového oleja lisovaného za studena spočíva v každom prípade v jeho antioxidačnom účinku. Olivový olej obsahuje polyfenoly, ktoré chránia pred rôznymi vonkajšími vplyvmi a v neposlednom rade aj pred voľnými radikálmi.
Slaná. Morská soľ sa získava z morskej vody v soľných záhradách. V morskej soli sú okrem chloridu sodného aj malé množstvá minimálne 83 ďalších látok, medzi nimi aj kálium, magnézium a mangán. Obsah minerálov v soli z Mŕtveho mora je približne desaťkrát vyšší ako v bežnej morskej soli.
Náleziská: Predovšetkým v pobrežných oblastiach, napríklad vo Francúzsku, Španielsku, Portugalsku a Afrike.
Účinok v kozmetike: Soľ má na našu pokožku stimulujúci účinok. Morská soľ prečisťuje pokožku a otvára póry tak, že pokožka dokáže veľmi dobre prijímať ďalšie látky. Vďaka otvoreným pórom sa zvyšuje aj schopnosť tela vylúčiť škodlivé látky, ktoré sa usadili vo väzive. Stimuluje sa prekrvenie a pokožka sa tak prečistí. Krv začne cirkulovať a pokožka sa napne. Soľ pôsobí pri mastnej a nečistej pokožke antibakteriálne a dezinfikujúco. Baktérie sa zničia a tvorba mazu sa vyváži.
Tip: Soľný peeling na jemnú pokožku. Použite hrubú morskú soľ a po sprche alebo kúpeli si ňou vydrhnite telo krúživými pohybmi. Takýmto spôsobom odstránite šupinky kože, podporíte prekrvenie a koža prijme cez póry hodnotné minerály. Na záver by ste mali telo natrieť zvlhčujúcim krémom.
Žlté. Citrón alebo limetka je žlté ovocie citronóvnika (Citrus limon) veľké približne ako päsť.
Výskyt: Pôvodne pochádzajú citróny z Indie, dnes rastú v mnohých tropických a subtropických oblastiach. V Európe predovšetkým v Španielsku a na Sicílii.
Účinok v kozmetike: Citróny obsahujú vitamín C, kalcium, magnézium, kálium ako aj minerály a antioxidanty. Vitamín C posilňuje väzivové tkanivo a dodá vlasom viac lesku. Ovocná kyselina čistí a otvára póry, uvoľňuje od prebytočných olejov a mazov, odlupuje odumreté bunky pokožky a dokáže rozjasniť pokožku a starecké škvrny. Pri umývaní vlasov odstraňujú citróny zvyšky šampónu a nečistôt, vlasy sa tak rýchlo nemastia a klesá tvorba lupín. A éterické oleje osviežujú.
Všestranné. Citróny prospievajú pokožke, vlasom a zdraviu.
Novinárka, ktorá má rada všetky krásne veci. Vyznávačka módy, vášnivá čitateľka a baletka. Svoj prvý beauty produkt si kúpila v 12 rokoch, a to make-up od dm značky alverde. Už 20 rokov nevyšla z domu bez nalakovaných nechtov.
SLEDUJTE NÁS: