Menu

Čo ste vždy chceli vedieť o vlasoch

FAQ.

Home » Krása » Čo ste vždy chceli vedieť o vlasoch - 01.2018

Pozreli sme sa bližšie na tie najčastejšie a najdôležitejšie otázky týkajúce sa témy vlasy. Tu sú odpovede.

Koľko vlasov má človek?

Väčšina ľudí pobehuje po svete s približne 5 miliónmi vlasov či chĺpkov. Z nich sa na hlave nachádza však iba niečo medzi 90 000 a 150 000. U brunetiek je to okolo 100 000, u blondínok 140 000, a červenovlásky to dajú na 85 000 vlasov. Tieto čísla sa môžu meniť, deti, starší ľudia a tí s nedostatočnými zásobami živín majú na hlave vlasov podstatne menej. Zvyšok z 5 miliónov sa nachádza na tele, medzi iným aj v ohanbí.

Existuje nejaká pomoc na mastné vlasy?

Keď niekoho trápia mastné vlasy, často sa cíti neupravený. Tukové žľazy na pokožke hlavy menia intenzitu svojej tvorby mazu podľa hladiny hormónov a spôsobu života. Maz nemusí byť hneď zlý, pomáha predsa udržiavať kyselinový ochranný plášť na pokožke hlavy. Žiaľ nie vždy zostane len tam, rád zablúdi aj do vlasov.

Avšak čím častejšie si človek umýva vlasy, tým silnejšie sa pokožka na hlave vysušuje. Aby bola chránená, hneď sa naštartuje tvorba mazu. A tento kolobeh sa raz musí prerušiť. Odporúčame preto pH-neutrálne, zásadité šampóny s nízkym obsahom tenzidov alebo bylinkové šampóny, ktoré majú prirodzenú protitukovú funkciu.

BUCH TIPP Balea vlasový šampón Pure Frische

Šampón bez silikónov Pure Frische bol špeciálne vyvinutý pre ľahko sa mastiace vlasy so suchými končekmi. Vonia po zelenom jablku a zanechá vaše vlasy a pokožku hlavy dlho sviežu.

Ako rýchlo rastú vlasy?

To závisí od veku, hladiny hormónov, od psychickej a telesnej záťaže ako aj od etnickej príslušnosti. Napríklad ázijské vlasy rastú rýchlejšie ako africké, európske vlasy sú so svojimi 0,3 milimetrami za deň presne v strede. To je za jeden mesiac niekde medzi jedným a jeden a pol centimetra. Rast pritom podlieha cyklickému procesu. Prvá fáza sa nazýva fáza rastu alebo anagén.

Trvá dva až sedem rokov a v tejto fáze je približne 80 percent všetkých vlasov. Za ňou nasleduje fáza prechodu alebo katagén. Vlasy sa už nezásobujú živinami, rast sa zastavuje. V tomto štádiu sa nachádza jedno až tri percentá vlasov. Vo fáze odpočinku alebo telogéne sa vlas postupne uvoľňuje. Po troch až štyroch mesiacoch vypadáva. Stačí mu k tomu jemná manipulá­cia ako napríklad umývanie vlasov alebo česanie.

A ako porastú vlasy rýchlejšie?

Táto otázka zamestnáva ľudí už od nepamäti. Preto existuje more byliniek, tinktúr a mastí, ktoré údajne podporujú rast vlasov. Avšak doteraz ho citeľne neurýchlilo nič. Napriek tomu by sa mala pokožka na hlave dobre vyživovať. Pretože len dobre živený vlasový korienok dokáže vytvoriť dlhý, zdravý vlas. Substancie s obsahom kofeínu podporujú prekrvenie. A zdravý životný štýl vlasy ovplyvní často omnoho viac ako zázračné vodičky. Strava bohatá na vitamín H (biotín) a A, kremík, kyselinu listovú a železo sa v každom prípade postará o zdravý rast vlasov, rovnako aj každodenná masáž hlavy prstami alebo kefou, ktorá podporuje prekrvenie. V každom prípade, nič vďaka tomu rýchlejšie neporastie.

Vedecky sa nedokázala ani téza, že vlasy rastú rýchlejšie, ak sa ostrihajú počas určitej fázy Mesiaca. Ale viera hory prenáša – a možno vďaka nej aj vlasy skôr porastú.

Pravda alebo mýtus

»Tvrdiť, že vďaka nejakým substanciám porastú vlasy rýchlejšie, je čistý blud.«

Ako často by si mal človek umývať vlasy?

To sa líši z osoby na osobu. Pravidelné umývanie vlasov je predpokladom pre pekné vlasy. Zbaví ich prachu, zvyškov potu a mazu. Ak si však niekto umýva vlasy príliš často, nerobí im dobre. Experti  odporúčajú preto umývať vlasy dvakrát do týždňa. Veľmi dôležité je používať šampóny bez obsahu silikónov.

Umývanie samo o sebe totiž nie je problém, ale produkty, ktoré pritom používame. Bežné šampóny obsahujú väčšinou umelé tenzidy, konzervačné látky a silikóny, ktoré môžu dráždiť pokožku na hlave. Silikóny sa pritom pevne upnú na vlasy, ktoré síce vyzerajú jemne a lesknú sa, avšak potom nedokážu prijať vyživujúce látky. Tak sa ukladá jedna vrstva chémie za druhou. Časom sú vlasy neustále suchšie a lámavejšie a nedajú sa správne vyčistiť.

Prečo vlasy šedivejú?

Mýtus sa musí hneď vopred objasniť: vlasy nešedivejú, len sa tak javia. Pretože podľa správnosti vlasy výhradne belejú. Šedý dojem vzniká zmiešaním bielych vlasov a tých, ktoré ešte obsahujú pigment. Keď sa tak deje, je to dané geneticky. Farbu vlasov vytvárajú pigmenty, takzvané melaníny. Produkujú ich bunky, ktoré sa nachádzajú vo vlasových korienkoch. V priebehu prirodzeného procesu starnutia produkcia melanínu klesá, až sa raz zastaví.

Každý vlas má určitý typ pigmentových biologických hodín, ktoré určujú, ako dlho sa bude vlasové farbivo tvoriť. Na mieste jedného bieleho vlasu vyrastie teda vždy ďalší biely vlas. Žiaľ, vytrhnutie teda nič nerieši.

Čo pomáha proti šedivým vlasom?

Nič okrem farbenia.

 

 

Hore
OKViac informácií