Active Beauty
Farbenie a starostlivosť o ryšavé vlasy. Tieto chyby robia všetci

Špeciálne pravidlá pri farbení

Farbenie a starostlivosť o ryšavé vlasy. Tieto chyby robia všetci

Ak si zamýšľate zafarbiť svoju ryšavú korunu krásy, obvykle ďaleko s tónovaním nezájdete, však? A niet divu, že vaša ohnivá hriva zrazu pôsobí skôr oranžovo. Pre ryšavých platia pri farbení vlasov špeciálne pravidlá. Každopádne sa oplatí vedieť tento fakt vopred.

Permanentná či zmývateľná farba na vlasy a tónovací šampón: regály v dm sú plné na mieru šitých produktov, určených na farbenie ryšavých vlasov. A to je dobre. Ryšavé vlasy si zachovávajú svoj prirodzený pigment omnoho dlhšie ako vlasy iných farieb. Ak si želáte svoj ryšavý odtieň zmeniť, problém je na svete.

S farbou alebo bez: najčastejšie nezdary pri farbení ryšavých vlasov

Vaše vlasy už nežiaria: ryšavá farba vybledla

Ryšavé vlasy sú „zraniteľné“. Bez patričnej starostlivosti vyblednú, budú pôsobiť nevýrazne a mdlo. Najväčšie nebezpečenstvo pre ryšavé vlasy predstavuje slnečné svetlo. Ochrana vlasov pred UV žiarením (dostupná v dm) je teda na mieste nielen v lete, ale v ktorýkoľvek deň v roku. Pretože aj keď slnko zakryjú mraky, UV lúče cez nich hravo preniknú a vlasy môžu poškodiť. Čím intenzívnejšie je slnečné žiarenie, tým intenzívnejšia musí byť ochrana vlasov. Ak v lete slnko žiari intenzívne, odporúča sa nosiť aj klobúky či šatky.

Ako sa mám správne starať o ryšavé vlasy?

Ryšavé vlasy sú tak citlivé, že na niektoré esencie reagujú vyblednutím. V ideálnom prípade by ste mali používať šampóny a kondicionéry vyvinuté špeciálne pre ryšavé vlasy. Nájdete ich v dm. Takéto produkty sú obohatené o ochranné ošetrujúce látky, vyživujúce oleje a červený pigment. A žiadny strach: tieto výrobky neovplyvnia vašu prirodzenú farbu vlasov, naopak, dodajú jej lesk a sviežosť.

Tip pre všetkých, ktorí nemajú po ruke špeciálny prípravok na ryšavé vlasy: dbajte na to, aby ste vlasom poskytli čo najprirodzenejšiu starostlivosť. Tuhý šampón (dostupný v dm) je pre ryšavé vlasy tiež dobrou voľbou. A čo je fakt dôležité: neumývajte si vlasy s príliš teplou vodou. Strácajú potom vlhkosť, vysušujú sa a pôsobia vyblednuto.

Farbenie vlasov: ktoré farby použiť na ryšavé vlasy?

Ak máte prirodzene blond vlasy, je jednoduchšie, ak si chcete dať vlasy zafarbiť na ryšavo. Tónovanie či farbenie na ryšavo má najvýraznejší efekt, keď je vaša prirodzená farba svetlá. Ak je však vaša farba vlasov hnedá alebo čierna, je nutné postupovať nasledovne: najprv vlasy zosvetliť (čiže čiastočne odstrániť ich prirodzený pigment) a následne zafarbiť. Tento postup si však vyžaduje určitú dávku jemnocitu. Farba nemôže byť príliš intenzívna, aby vlasy nepoškodila, zároveň sa však ňou musí docieliť želaný efekt.

Nepekný oranžový nádych ryšavých vlasov

Často sa stáva, že želaný výsledok farbenia nie je totožný s vašimi očakávaniami, z ryšavej je oranžová alebo žltá. Dôvod: východisková farba (bez ohľadu na to, či je prirodzená alebo farbená) obsahuje príliš veľa červenkastého pigmentu, čo oslabuje farbiaci efekt ďalšej farby. Ak sa zelený pigment stretne pri prefarbovaní s modrým, vytvoria vizuálnu rovnováhu. Odborník hovorí aj o takzvaných „tónoch popola“. Ako prídavné farby k oranžovej vám vykompenzujú nežiaduci lesk. Na jemné farbenie vám postačí aj strieborný šampón.

Na neutralizáciu intenzívneho oranžového odtieňa však potrebujete intenzívny odtieň popolavej blond alebo popolavej hnedej, podľa toho, či je váš želaný výsledok svetlý alebo tmavý. A aj tu opäť platí: odborné znalosti kaderníka môžu byť užitočné.

Hnedé vlasy s ryšavým nádychom: preč s ním

Keď túžite po zmene farby vlasov z ryšavej na hnedú alebo čiernu, naštve vás, keď váš východiskový ryšavý odtieň nezmizne ani po zafarbení. Prečo je tomu tak? Pravdepodobne ste sa uchýlili k farbe, ktorá obsahuje červenkastý pigment. Takto sa postupuje, ak je cieľom dodať vlasom trblietavý odlesk. Ak tento červenkastý efekt momentálne nie je žiadaný, musí sa použiť „popolavá farba na vlasy“. Zelené a modré pigmenty dodajú vlasom chladnejší tón a prekryjú nádych ryšavej. Za predpokladu, že to vôbec chcete. Pretože červenkasté nuansy často dodajú vašim vlasom šmrnc.