Menu

Kde bývajú farby

Aké farby stien na nás pôsobia a ako?

Home » Inšpirácia » Bývanie » Kde bývajú farby - 09.2016

Kto sa vyzná v psychológii farieb, cíti sa všade doma. Momentálne je hitom pestrosť.

Predstavte si šedý svet. So šedými lúkami, šedými lesmi a šedou oblohou. So šedými plážami na brehoch šedého mora. So šedými kvetmi, šedými vtákmi a šedou dúhou. S deťmi oblečenými v šedých šatách hrajúcimi sa na šedom ihrisku. So šedými mydlovými bublinami, šedým jedlom, šedým šatstvom. A so šedými domami, v ktorých majú všedné dni jedinú farbu – šedú. Teraz vyskočme z čierno-bielej televíznej obrazovky naspäť do reality. Do reality, v ktorej je svet pestrý. A v ktorej má každý možnosť oživiť svoje vlastné štyri steny – napríklad jasnou červenou a žiarivou žltou, jemnou zelenou a sýtou oranžovou. Pri výbere farieb by sme sa však mali orientovať najmä na tie, ktoré nachádzame aj vonku v prírode. Tie v nás totiž vyvolávajú určité emócie. Teplá žltá nám zlepšuje náladu, pretože nám pripomína pekné slnečné dni. Červená v nás vyvoláva asociácie spojené s ohňom a v prírode často signalizuje nebezpečenstvo – to spôsobuje prudké stúpanie hladiny adrenalínu.

Tip: Rozličné farby majú na našu psychiku odlišné účinky. Tak napríklad zelená upokojuje.

Modrá je zasa známa ako farba vody. Použitá na veľkej ploche v miestnosti vám pomôže zachovať chladnú hlavu, avšak zároveň bude aj celá miestnosť pôsobiť pomerne chladne. Odtiene pomarančov a pomarančových kvetov naopak v interiéri pôsobia hrejivo, zvyšujú motiváciu a chuť do jedla. Preto by mali ľudia, ktorí trpia problémami s nadváhou, používať túto farbu v kuchyni s rozvahou. Naproti tomu je oranžová ideálnou farbou na steny v domácej kancelárii. Podporuje odhodlanie a zvyšuje výkonnosť.
Vo všeobecnosti platí: Kto chce využívať silu farieb v obytnej a pracovnej zóne optimálne, mal by ich používať. Takmer každá farba totiž môže mať pozitívne účinky, avšak nie v ktorejkoľvek miestnosti.

Náuka o priestoroch

Farby nepôsobia len na našu psychiku, ovplyvňujú aj celkový dojem z danej miestnosti.

Úzke miestnosti: Tmavá čelná stena v kombinácii so svetlými bočnými stenami v chladných tónoch opticky rozšíri úzky priestor.
Dlhé miestnosti: V dlhých úzkych miestnostiach sú na bočné steny ideálne teplé a tmavé odtiene. Ak k tomu natriete čelnú stenu svetlou farbou, miestnosť bude navyše pôsobiť súmerne.
Nízke miestnosti: V nízkych miestnostiach by ste mali siahnuť po svetlých farbách aj pri maľovaní stropu (skúste napr. optimistickú svetložltú). Efekt podporíte tým, že bočné steny natriete rovnakou farbou, len o odtieň tmavšou.
Nízke miestnosti: Odvážnejší môžu siahnuť po pozdĺžnych pruhoch. Prúžky totiž miestnosť opticky natiahnu.
Vysoké miestnosti: Ak je miestnosť príliš vysoká, je vhodné zvoliť náter stropu v tmavých farbách V prípade extrémnych výšok môžete tento efekt podporiť tým, že tmavú farbu stropu použijete v šírke niekoľkých centimetrov aj na hornú časť stien.
Vysoké miestnosti: Ďalšou možnosťou je nemaľovať steny až úplne po strop, ale nechať pri hornom okraji voľný široký pás. V takom prípade je však vhodnejšie natrieť strop svetlou farbou.
Malé miestnosti: Tapety s drobným vzorom miestnosť opticky zväčšia.
Veľké miestnosti: Veľké miestnosti zútulníte s použitím teplých zemitých farieb.

Tipy farieb pre každú miestnosť:

V kúpeľni

Farebný životobudič

Biela je obľúbenou farbou v miestnostiach určených na hygienu a relax vo vode. Stelesňuje čistotu, uzdravenie a nový začiatok. Napriek tomu nie je čisto biela kúpeľňa ideálnou voľbou, pretože môže pôsobiť aj chladne a vyvolávať pocity prázdnoty. Ak použijete krémovú alebo farby dreva, budete sa cítiť takmer ako vo wellness centre. Troška zlatej posilní sebavedomie a zelená, ktorú môžete použiť vo forme vlhkomilných rastlín, pôsobí uvoľňujúco. Ranní frfloši však budú potrebovať na prebudenie ešte niečo navyše – napríklad žlté uteráky alebo červený záves do sprchy. Tie ráno pomôžu naštartovať do nového dňa. Kto sa chce v kúpeľni predovšetkým uvoľniť a zabudnúť na materiálny svet, mal by siahnuť po fialovej. Táto farba, obľúbená medzi umelcami a mystikmi, by mala pomôcť vašej vnútornej očiste, podobne ako tmavomodrá.

V kuchyni

Farby podporujúce chuť do jedla

Zelený šalát, biela múka, oranžová mrkva, červená a žltá paprika – už samotné potraviny kuchyňu rozžiaria farbami. Napriek tomu by sme ani pri jej zariaďovaní nemali na farby zabúdať, a to najmä preto, že majú vplyv aj na naše stravovacie návyky. Výrazné teplé farby, ako napríklad červená, oranžová a žltá, podporujú chuť na kulinárske zážitky. Jemné alebo chladné farby, akými sú modrá, tyrkysová alebo pastelovozelená ju, naopak, utlmujú. Ak sa snažíte naučiť deti jesť zeleninu, servírujte ju na červených tanieroch. Kto chce schudnúť, mal by používať svetlomodrý kuchynský riad. A strieborné plochy poskytujú energiu potrebnú na tréning vo fitnescentre, ak sa pokúšate zhodiť kilá navyše.

V pracovni

Motivujúca farebná paleta

Nielen oranžová, aj žltá môže byť vaším pomocníkom v domácej kancelárii – odbúrava otupenosť, pôsobí optimisticky a podporuje motiváciu pracovať a učiť sa nové veci. Okrem toho pomáha pri riešení problémov a hľadaní súvislostí. Kreatívcom sa však odporúča aj tyrkysová, najmä keď pracujú s textom. Táto farba nám pomáha jasne sa písomne vyjadriť a podporuje tok myšlienok. Okrem toho zlepšuje koncentráciu. Zelená sa hodí najmä do pracovní, z ktorých by mal vyžarovať pokoj. Žiarivá ružová pôsobí osviežujúco a udrží vás duševne vo forme. Opatrne však s hnedou – priveľa hnedej môže brzdiť vašu kreativitu.

V predsieni

Pozývajúce vizitky

Vorzimmer FarbpalettePredsieň by mala pôsobiť vznešene a pohostinne, hoci sa v nej obvykle zdržiavame len krátko. Purpurová a zlatá pôsobia reprezentatívne a dávame nimi najavo, že si návštevníka ctíme. Fialová predizba môže byť miestom očisty, kde pri vstupe zanecháte všetky negatívne vplyvy z vonkajšieho sveta. Určite zaujmú aj výrazné farby ako červená, sýtomodrá alebo krikľavooranžová. Dbajte však na to, aby ste nevyvolali zlý prvý dojem: Predsieň je vizitkou kancelárie či domova a mala by obsahovať štylistické prvky ostatných miestností.

V obývacej izbe

Harmonické tóny

WohnzimmerOáza pokoja, miesto rodinných stretnutí, televízna miestnosť, párty zóna – obývacia izba musí obvykle spĺňať niekoľko rozličných funkcií. Rozličné sú aj emócie, ktoré sa snažíme v tejto miestnosti vyvolať, a farby, ktoré nám pri tom môžu pomôcť. Červená v primeranej miere podporuje spoločenskosť a komunikatívnosť. Ak jej však použijeme priveľa, pôsobí nepokojne a agresívne. Najmä temperamentnejšie povahy by sa teda mali uspokojiť s červenými vankúšmi alebo dekoráciami. Žltá a oranžová podporujú radosť zo života a chuť tráviť čas spolu. Sú vhodné do priestorov, v ktorých si užívame vzájomnú blízkosť. Zelená pôsobí upokojujúco a zároveň regeneračne, preto je tiež vhodnou voľbou do obývacej izby. Je to farba nádeje a spokojnosti, čím prispieva k harmonickému a šťastnému rodinnému životu. Pocit bezpečia navodí zelená najlepšie vtedy, keď sa použije na náter stien alebo vo forme takzvaných živých stien z izbových rastlín. Vtedy pôsobí upokojujúco pre naše oči – ideálne po dlhom pracovnom dni pri obrazovke počítača. Obzvlášť dobre a taktiež uvoľňujúco na nás vplýva v kombinácii so zemitými farbami, ale aj s červenou, oranžovou alebo chladnejšou modrozelenou. Príbuznou zelenej je citrónovožltá, ktorá si v posledných rokoch našla svoje stále miesto v našich obývačkách. Vzbudzuje v nás pozitívne emócie, podporuje empatiu k ostatným ľuďom a vyvoláva pocity šťastia. Okrem toho podporuje činnosť štítnej žľazy, čím posilňuje imunitný systém.

V spálni

Uvoľňujúci farebný mix


Od nepamäti sa ako perfektná farba do spálne odporúča ružová, čím mužov zrejme príliš nepotešíme. Koniec koncov, v anketách hodnotia tento odtieň na pomedzí červenej a bielej ako svoju najmenej obľúbenú farbu. To však na priaznivých účinkoch ružovej nič nemení. Je to farba jemnosti, starostlivosti a vnímavosti. Ružová pôsobí upokojujúco a harmonizujúco a vraj nám môže pomôcť aj pri vyjadrovaní pocitov. Táto farba však utlmuje vášeň. V tomto smere nám môže pomôcť najmä šarlátovočervená – niečo medzi červenou a purpurovou, ktorá je známa svojimi afrodiziakálnymi účinkami. Spálňa kompletne zariadená v tejto farbe má však opäť jednu nevýhodu. Príliš podnecuje našu myseľ a nám sa ťažšie zaspáva. Kto teda nemá rád ružovú, mal by pri výbere dominantnej farby spálne siahnuť po iných upokojujúcich odtieňoch, napríklad po marhuľovej, ktorá v kombinácii s jemným osvetlením pôsobí príjemne uspávajúco a zároveň v nás evokuje romantiku zapadajúceho slnka.

V detskej izbe

Rôznofarebný náter

Už novorodenci vnímajú jednotlivé farby – najlepšie červenú. Tak hovoria výsledky kanadských vedcov. Takmer všetci maličkí účastníci testov dokázali sledovať pohyb červeného fliačika na šedom pozadí. Naproti tomu zelenú rozpoznáva len každé tretie dieťa, žltú každé štvrté a modrú len každé desiate. Po troch mesiacoch sú však oči dieťaťa schopné rozlišovať takmer všetky farby, hoci ešte nie ich jemné odtiene. Rozdiel medzi azúrovomodrou a svetlomodrou dokážu deti väčšinou rozpoznávať až v tínedžerskom veku. Preto uprednostňujú sýte farby a výrazné kontrasty. Iná štúdia dokazuje, že bábätká preferujú fialovú, ružovú a oranžovú. S červenou by sme to však pri zariaďovaní detskej izby nemali preháňať – najmä aktívne deti by mohli mať v červenej miestnosti problém upokojiť sa. Oranžová je obzvlášť vhodná pre bojazlivé, utiahnuté deti. Odtiene fialovej pôsobia upokojujúco a podporujú fantáziu a vnútornú rovnováhu.
V kombinácii so záplavou žltej, pre dobrú náladu, a troškou upokojujúcej svetlomodrej získate pestrofarebný priestor, v ktorom nebude miesto pre nudnú šeď. A to je len dobre. Túto farbu totiž väčšina detí v obľube nemá.

V posilňovni

Farby ako zdroj energie

welche farben man am besten im Fitnessraum verwendetČervená a oranžová sú zdrojom sily, vďaka čomu sú tým správnym „hnacím motorom“ pri bežeckom alebo silovom tréningu. Použite ich na podlahe či stenách a miestnosť okoreňte posilňovacími strojmi v striebornej farbe, ktorá vám dodá ďalšiu energiu. Aj žltá podporuje aktivitu a taktiež pamäť. Je preto ideálna pre všetky typy tréningov, pri ktorých je potrebné zapamätať si ich priebeh – napríklad  pri trénovaní tanečných choreografií pomocou inštruktážnych videí. Naopak, do baletných priestorov sa hodí jemná ružová, ktorá pomáha harmonizácii pohybov. Na meditatívne cvičenia, akými sú joga alebo qi gong, sa hodí zemitá hnedá a prírodné odtiene zelenej. Tie vám navodia pocit uvoľnenosti a rovnováhy. Ak sa venujete záťažovým aktivitám v neklimatizovaných priestoroch, steny natreté modrou farbou sa postarajú o príjemný chladivý pocit. Ďalší dobrý trik: použite ľadovomodré uteráky na drobné osvieženie počas prestávok.

Hore
OKViac informácií