Menu

Gua sha namiesto botoxu: Čo dokáže jadeitová škrabka

Mladší, sviežejší vzhľad: ten sľubuje nová tajná zbraň v oblasti krásy – gua sha.

Home » Krása » Gua sha namiesto botoxu: Čo dokáže jadeitová škrabka - 05.2020

Masáž kameňom gua sha má odvádzať toxické látky z pokožky, podporovať prekrvenie, znižovať tvorbu vrások a zmierňovať bolesti sánky a tiež hlavy. Ale ako gua sha funguje a aké pozitívne efekty môžete ešte očakávať?

 

Čo je gua sha?

Masáž gua sha pôvodne pochádza z Číny, presnejšie povedané z tradičnej čínskej medicíny. Špeciálne vo východnej a južnej Ázii je masážna technika dôležitou súčasťou ľudového liečiteľstva. „Gua“ v preklade, mimochodom, znamená „škrabať“ alebo „hladkať“ a „sha“ znamená „sčervenanie“: To vzniká po úspešnej masáži, keď bola pokožka oslobodená od toxických látok a blokád.

Gua sha je však viac než len opatrenie proti starnutiu. Dokáže zmierniť bolesti sánky, hlavy a chrbta, pomáha pri prechladnutí a tehotenskej nevoľnosti. Túto masážnu techniku možno aplikovať na celé telo. Vďaka pôsobeniu proti starnutiu je masáž tváre gua sha u nás, mimochodom, mimoriadne obľúbená.

 

Ako funguje masáž tváre gua sha?

Tvár sa najprv naolejuje, najčastejšie osviežujúcim olejom ako je mätový či ľubovníkový olej. Olej má osviežiť krv a uvoľniť blokády. Často sa používa i sezamový olej, lebo prijíma toxické látky z pokožky. V ďalšom kroku sa používa škrabka. Väčšinou je z jadeitu alebo byvolej rohoviny a vždy má jednu stranu zaoblenú, aby sa dobre dokázala prispôsobiť tvári. Pôvodne sa, mimochodom, používala čínska polievková porcelánová lyžica, čo je, samozrejme, i dnes ešte jedna z možností.

Škrabka sa s ľahkým tlakom ťahá po pokožke tváre, pozdĺž tvárových svalov a meridiánov, až kým sa neobjaví slabé začervenanie. Tieto začervenania sú žiaduce, lebo naznačujú zlepšenie prekrvenia. Tlakom môžu vzniknúť aj drobné krvácania v hlbšie položených vrstvách pokožky (petéchie a ekchymózy) a modriny. Po dvoch až štyroch dňoch by mali všetky škvrny opäť zmiznúť. Pozor: Pri akné alebo zraneniach nie je ošetrenie gua sha vhodné!

 

 

Je masáž gua sha bolestivá?

Masáž gua sha nie je bolestivá, lebo sa robí len s jemným tlakom. Masáž by ste mali pociťovať ako príjemnú a v žiadnom prípade by nemala bolieť. Až na začervenanie pokožky, modriny a prípadnú ľahkú svalovú horúčku nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.

 

Aké pozitívne účinky má gua sha?

Priamo po masáži sa údajne mnohí pacienti cítia odľahčení a všeobecne šťastnejší. No priamo po ošetrení môže nastúpiť aj únava. A keďže masáž stimuluje látkovú výmenu a telo po nej odvádza toxické látky, môže sa stať, že budete musieť častejšie navštíviť toaletu. Preto platí ako po každej masáží: pite veľa vody alebo nesladeného bylinkového čaju!

Prehľad pozitívnych účinkov masáže tváre gua sha:

  • podporuje prekrvenie a zabezpečuje ružovkastú pleť
  • redukuje opuchy a slzné vaky
  • spevňuje väzivové tkanivo
  • uvoľňuje svalstvo tváre

 

Môžem si gua sha urobiť sama?

Masáž by mal v ideálnom prípade – a kvôli dosiahnutiu najlepšieho možného účinku – vždy urobiť odborník. A ako bolo povedané, pre všetkých tých, čo trpia na akné alebo majú na tvári čerstvé zranenia, nie je vhodná. Ak by ste čínsku masáž napriek tomu chceli vyskúšať sama, môžete si vypomôcť napríklad videami z Youtube na túto tému.

Hore
OKViac informácií