Menu

Slabosť panvového dna

Gynekologička Anna Brucker vysvetľuje.

Home » Život » Zdravie » Slabosť panvového dna - 05.2018

Gynekologička Dr. Anna Brucker o slabosti panvového dna.

Čo môže viesť k slabosti panvového dna?

Panvové dno uzatvára brušnú dutinu a skladá sa z troch vrstiev svalov, ktoré zachytávajú vnútorné orgány podobne ako hojdacia sieť. Pevné panvové dno nám zaisťuje správne držanie tela a stabilitu. Ako každá svalová skupina, aj panvové dno si vyžaduje neustály tréning, inak začne ochabovať. Najväčšou výzvou je tehotenstvo a pôrod – pevnosť panvového dna vtedy ohrozujú hormonálne výkyvy, roztiahnutie a zranenia pri pôrode. Každý nárast tlaku alebo hmotnosti v brušnej dutine predstavuje záťaž a prípadný zdroj oslabenia panvového dna. Môže to byť napríklad chronický kašeľ, ťažká manuálna práca alebo nadváha. Vo vyššom veku hrajú svoju úlohu aj hormóny.

Ako sa slabosť panvového dna prejavuje?

Povolením ”napätia hojdacej siete“ dochádza k posunu vnútorných orgánov nadol. To môže vyvolávať pocity tlaku a ťahu, dojem cudzieho telesa v organizme a bolesti panvy. Poklesom vnútorných orgánov dochádza k oslabeniu močového mechúra a inkontinencii pri kašli, kýchaní, smiechu, športe alebo zdvíhaní ťažkých bremien alebo k poklesu maternice a pošvy. Oslabením zvierača análneho otvoru môže dôjsť k mimovoľnému úniku črevných plynov alebo stolice. Tieto symptómy podstatne znižujú kvalitu a celkový komfort života. Okrem toho môžu negatívne ovplyvniť aj kvalitu sexuálneho života.

Ako možno posilňovať panvové dno?

Ako každý sval v tele, aj svalstvo panvového dna by sme mali pravidelne posilňovať, a to najmä po pôrode. Ponuka špeciálnych tréningov na posilnenie panvového dna je skutočne široká, veľký význam hrá, samozrejme, určitá pravidelnosť. Pomôcť môže aj elektrická stimulácia – najmä v prípadoch, keď pacient panvové dno ”necíti“, a teda nie je schopný svalstvo panvového dna vedome stiahnuť (napríklad v dôsledku pôrodných zranení). V tejto súvislosti je dôležité, aby so svojím panvovým dnom dokázali vedome pracovať už dievčatá. Môžeme im s tým pomôcť napríklad formou hravého tréningu.

Hore
OKViac informácií