Menu

Historické fakty o štýlovom doplnku ruksaku

Nahliadnite do histórie a zistite viac o ruksakoch.

Home » Krása » Historické fakty o štýlovom doplnku ruksaku - 03.2019

Ruksaky zmenili pozíciu kabeliek v bežnom živote už dávno. Nosia sa nielen vo voľnom čase ale aj do kancelárie, a väčšinou je to už len otázka materiálu. Modely z kože, s umelou kožušinou či zlatými detailmi sú ideálnymi sprievodcami do kancelárie, zatiaľ čo extravagantné kúsky z kože, transparentného PVC či v krikľavých farbách sa hodia predovšetkým do ulíc.

Keď si pomyslíme, že pramodel dnešného ruksaku sa objavil už približne 3000 rokov pred naším letopočtom, je sotva prekvapujúce, že je to stále ten najpraktickejší a najšetrnejší prostriedok na prenášanie vecí: váha sa na chrbte rovnomerne rozloží a ruky sú voľné.

To, čo sa kedysi muselo používať na prepravu predmetov ako krošňa alebo noša s drevenou konštrukciou, prišlo v 80-tych rokoch 20-teho storočia v podobe nylonu a krikľavých farieb naozaj do módy. Kuriéri, poľovníci a vojaci používali síce ruksak už dávno predtým, ale so štýlovým kúskom v dnešnej podobe to malo spoločného len veľmi málo.

Ďalší nárast pupularity zaznamenal ruksak v 90-tych rokoch so značkami ako Jansport a Eastpak, ktoré sprevádzali najskôr deti do školy a potom študentov na univerzity. Je dosť pravdepodobné, že okrem toho absolvovali aj nejaký ten rockový festival.

Až približne posledných 10 rokov môžeme v uliciach vidieť, že si ruksak opäť našiel svoju cestu do módneho sveta. Značky ako Fjallraven, Herschel a Sandqvist vzbudili so svojimi jednoduchými, ale praktickými modelmi záujem, pretože oslovili najmä stredný cenový segment.

Hore
OKViac informácií