Menu

Hlavne zábava: DIY nápady do záhrady pre deti

Deti rady pestujú a najradšej aj hneď zbierajú vlastnú úrodu.

Home » Rodina » Hlavne zábava: DIY nápady do záhrady pre deti - 07.2020

Záhrada je luxus – toto leto ešte viac ako kedykoľvek predtým. Dôvod naviac ju poriadne využiť, zasadiť niečo pestré a zbierať úrodu. To si vychutnajú najmä malí pomocníci: pri záhradníčení s deťmi je najobľúbenejšie objavovanie a testovanie. Inšpirujte sa našimi nápadmi do záhrady pre kreatívne letné popoludnia.

Malá záhrada so záhonom pre deti ponúka počas letných prázdnin mnoho možností na trávenie času a nápady na hranie. Čo na to potrebujete? Popri nenáročnom vybavení veľa trpezlivosti. Pretože dieťa, ktoré zbiera svoje prvé skúsenosti ako malý záhradník, chce pestovať a najradšej aj hneď zbierať úrodu. Ale buďte bez obáv: pomocou našich nápadov do záhrady drobcov zabavíte.

Popri tom môžete čas využiť na ošetrenie záhradného nábytku a pri zbieraní plodov sa môžete tešiť aj z cenného plusového bodu (teda aspoň z pedagogického hľadiska). Pretože deti, ktoré samy niečo vypestovali, sa môžu z vlastnej skúsenosti dozvedieť, ako vznikajú potraviny.

V záhrade s deťmi: 4 letné nápady

  1. Založiť deťom záhon v hravej forme

Detský záhon by mal popri práci v záhrade ponúkať aj veľa možností na kreatívne hry. Napokon vieme, že príroda je to najlepšie ihrisko. Začína to už tvarom záhonu. Kto hovorí, že rastliny musia byť umiestnené v nudnom obdĺžniku, namiesto záhonu v tvare srdca, hviezdy alebo kvetu? Nechajte vaše deti rozhodnúť o tom, aký tvar bude mať ich záhon. Aj pekne ozdobené okraje z pestrých kamienkov, rozprávkových postavičiek alebo malých drievok môžu vytvoriť tí najmladší. A veterné vrtuľky alebo záhradní trpaslíci potešia takmer všetky deti.

  1. Rastliny na maškrtenie i obdivovanie

Výber kvetov, byliniek alebo druhov zeleniny, ktoré sa ľahko pestujú, rozžiari všetky detské očká. Na to sa hodí napríklad kvet zrkadlovka: nielenže má veselé meno, ale aj krásne vyzerá a rýchlo rastie. To isté platí pre slnečnicu a nechtík lekársky. V „záhone na maškrtenie“ sa dajú ľahko pestovať a už po 30 dňoch zbierať reďkovky. Sú dobrými susedmi pre kaleráb. Aj kapucínka klíči rýchlo a jej kvety sú tiež veľmi chutné. Klasikou pre „detský záhon na maškrtenie“ sú ale jahody. Potrebujú iba slnečné miesto a inak sa pestujú veľmi jednoducho.

  1. Použiť hračky do piesku aj záhradné náradie

Aj sadenie rastlín by malo prebiehať hravou formou. Malé deti môžu záhon pripraviť pomocou hračiek do piesku. Pri sadení malých rastlín často preukážu veľkú šikovnosť. Na polievanie sa hodia špeciálne detské krhličky. Aj starostlivosť o rastliny môže byť hrou: z vytrhávania buriny a zbierania listov môžete spraviť preteky. Pri „hre na doktora rastlín“ môžete zelených priateľov vyšetriť, či nemajú škodcov.

  1. Zmajstrovať pestrofarebnú záhradnú dekoráciu

Kvietky, ovocie a bylinky sú zasadené. A teraz? Čas do prvého zberu môžete spolu s vašimi usilovnými záhradníkmi stráviť majstrovaním. Maľovanie kameňov akrylovými farbami alebo vytváranie mozaikových dosiek z modelovacieho betónu ozdobených mušľami alebo sklenenými perlami je nielen kreatívnym trávením času. Predovšetkým je to pekná výzdoba do záhrady pre detský záhon, ktorú môžu malí záhradníci vytvoriť sami (s malou výpomocou).

DIY: maľovanie pestrých kameňov

Pri maľovaní pestrých kameňov použite štetec a akrylové farby. Nie sú jedovaté, riedia sa vodou a dajú sa namiešať rôzne odtiene. Ak v záhrade nenájdete žiadne kamene, môžete ísť spolu do potoka hľadať okrúhliaky – alebo ich jednoducho kúpiť v stavebninách. Či už veselé lienky a slniečka alebo pestrofarebná mandala pre tých, ktorí majú väčšiu trpezlivosť: pri majstrovaní sa môžete pokojne vyblázniť.

Hore
OKViac informácií