Active Beauty
Homeopatia, tradičná čínska medicína a prírodné liečiteľstvo

Homeopatia, tradičná čínska medicína a prírodné liečiteľstvo

Homeopatia a spol.: Zobrali sme si alternatívne liečiteľské metódy pod lupu a prezradíme vám, čo skutočne pomáha – a kde sa údajné liečiteľstvo obmedzuje len na placebo efekt.

Existuje veľké množstvo alternatívnych liečiteľských metód – a tiež čoraz viac pacientov, ktorí sa odvracajú od klasickej školskej medicíny. Prečo? Pretože alternatívy sľubujú, že liečia „jemnejšie“ a „trvalejšie“. Okrem toho sa človek v ambulancii niekedy cíti len ako číslo, ktoré je potrebné spracovať.

Pretože čas lekára vyhradený pre pacienta je veľmi krátky, už nechceme brať tabletky alebo máme strach z riskantnej operácie, chceli by sme vyskúšať niečo nové. Niečo, kde by sme sa cítili ako človek a ako pacient by sme dostali individuálnu starostlivosť. Ale čo? Homeopatia, tradičná čínska medicína (TČM) alebo dokonca prírodné liečiteľstvo? Lekárka a bývalá homeopatka Natalie Grams napísala knihu o tom, čo je skutočne účinné. My sme zhrnuli tie najdôležitejšie informácie.

Liečenie rastlinami: iba rozruch, alebo skutočný účinok?

V prírodnom liečiteľstve sa pracuje najmä s liečivými rastlinami a nepoužívajú sa farmaceutické prostriedky. Prostredníctvom prírodných prostriedkov by sa mali aktivovať a byť podporované samoliečiteľské schopnosti tela.

Skutočne existujú rastliny, ktorých účinok je vedecky podložený: ľubovník bodkovaný pomáha pri ľahko depresívnom podráždení, silymarín (získava sa z pestreca mariánskeho) pri hepatitíde a zázvor pri nevoľnosti počas chemoterapie. Ale predáva sa veľké množstvo prostriedkov ako prírodné liečivá, ktorých účinok je (ešte) otázny.

Dôležité: ak chcete používať liečivé rastliny, dobre sa informujte o správnom dávkovaní, ako aj vedľajších účinkoch a vzájomnom pôsobení s inými liečivami (o ľubovníku bodkovanom sa napríklad hovorí, že znižuje účinok antikoncepcie).  Najlepšie bude, ak s vaším lekárom predtým konzultujete ich dlhodobé užívanie.

TČM: Tisícky rokov staré postupy musia predsa naozaj liečiť – alebo?

TČM – tradičná čínska medicína: znie to sľubne. Podľa starých, fundovaných, vyskúšaných vedomostí o liečivej medicíne: akupunktúra, Qigong (Čhi Kung), masážna technika Tuina a stravovanie podľa piatich elementov – toto všetko patrí k TČM. Ale čo sa za tým skrýva? Nuž, mnoho o tom ešte nevieme, ale toto áno: ako prevencia proti mnohým chorobám môže pomôcť Qigong (ako aj joga a Tai Chi). Pretože Qigong môže zlepšiť fyzickú kondíciu a všeobecné blaho. Ale: „Zatiaľ čo pohybová terapia Qigong môže mať podobný efekt ako napríklad joga a v čínskom rastlinnom liečiteľstve môžu byť obsiahnuté účinné látky, obmedzuje sa akupunktúra veľmi pravdepodobne na placebo efekt“, píše lekárka.

Placebo je zdanlivý liek bez účinkov. Placebo efekt znamená, že iba prostredníctvom očakávania toho, že dostanete účinný liek, sa v tele aktivujú samoliečiteľské sily. Či zdanlivé ošetrenie alebo skutočná akupunktúra: už len samotné zapichovanie ihiel má pozitívny efekt na zdravotný stav. Prostredníctvom viacerých štúdií sa zistilo, že je sotva nejaký rozdiel medzi tým, či sa napichajú akupunktúrne alebo neakupunktúrne body. Napriek tomu musia lekári samozrejme vedieť, ako hlboko sa má ihla vpichnúť a na čo je pritom potrebné dbať. Vedľajšie účinky akupunktúry sú naproti tomu, v porovnaní s rôznymi liekmi, výrazne menšie – žiaľ ale aj efekt. Pretože akupunktúra resp. ihly majú iba slabý vplyv na utíšenie bolesti.

Homeopatia: čo dokážu homeopatiká?

Ak budeme vychádzať z aktuálnej štúdie, tak homeopatiká nedokážu nič. Správne. Vôbec nič. Neexistujú žiadne choroby alebo ťažkosti, pri ktorých homeopatia pomáha podložene lepšie ako zdanlivý liek, píše medizin-transparent.at. „Homeopatia nemá lepší účinok ako placebo efekt“, potvrdzuje aj doktorka Grams.

Prečo napriek tomu tak veľa ľudí verí v účinky homeopatie?

„Pretože u mnohých sa prechladnutie alebo niečo iné skutočne zlepší po užití globúl (druh homeopatík) – ibaže sa tak stane nevediac kedy.“ Či už homeopatiká užijete alebo nie, pri tom nehrá žiadnu rolu. Mnoho ľudí si však spojí globule so zlepšením zdravotného stavu a potom povedia: uzdravil som sa, lebo som denne užil 3 globule. Pokúsime sa teda dať príčinu a účinok do jedného prijateľného kontextu. To, že by sme sa uzdravili aj bez týchto údajne zázračných guľôčok a to rovnako rýchlo – túto možnosť nepripustíme. A nepremýšľame o tom, že náš imunitný systém spravidla sám ľahko zvládne prechladnutie. Ich popularita však často pramení aj v marketingu, hovorí lekárka.

Toto dokážu liečitelia, keď školská medicína zlyhá

Bežný lekár v štátnom zariadení môže zarobiť oproti homeopatovi oveľa menej. Je nútený ošetriť čo najviac pacientov a tak často nie je možné venovať im takú pozornosť a toľko času, aké sa pacientom dostávajú napríklad v homeopatickej klinike. Homeopatické centrá si navyše môžu stanoviť samostatný cenník a účtovať poplatok, napríklad aj za vstupný rozhovor. Ošetria tak menej pacientov, avšak pacient odchádza s pocitom, že sa mu venovali naozaj naplno a poskytli mu špičkovú starostlivosť. Čo teda dokáže homeopatia, keď školská medicína zlyhá: viesť fundovaný rozhovor s pacientom, počas ktorého je umožnené sa intenzívne zaoberať históriou choroby postihnutého. 

Mnohým ľuďom sa tým pomôže, pretože počas rozhovoru sa príde na súvislosti, ktoré by sa počas desaťminútového rozhovoru s praktickým lekárom nikdy nedali zistiť. Doktorka Grams má vlastnú skúsenosť: niekoľko týždňov po autonehode, pri ktorej našťastie neutrpela žiadne vážne zranenia, sa jej stále vracali záchvaty mdlôb a búšenie srdca. Žiadny lekár, ktorého navštívila, nevedel nájsť príčinu. Potom si dohodla termín s liečiteľkou, ktorá s ňou strávila veľa času: „Bola to ona, kto mi pomohol identifikovať moje aktuálne problémy ako oneskorenú reakciu na túto dopravnú nehodu. Ako liek mi predpísala globule a poradila mi, aby som sa zúčastnila psychoterapie, aby som spracovala následky nehody.“ To pomohlo. Ako dobre, že doktorka Grams istý čas sama pracovala ako homeopatka – teda kým nezačala pochybovať o medicínskej účinnosti homeopatických prostriedkov.