Menu

Iniciatíva proti plastovému odpadu: Zberom proti chudobe

Kto na Haiti zbiera plastový odpad, môže si tým zarobiť peniaze.

Home » Inšpirácia » Iniciatíva proti plastovému odpadu: Zberom proti chudobe - 09.2019

Plastový odpad dnes patrí k najväčším problémom životného prostredia na svete. Vo svetových moriach už pláva do 100 miliónov ton platového odpadu. Najväčšia výzva v prípade plastov: v mnohých krajinách nefunguje zber a recyklácia. Medzinárodná iniciatíva za oslobodenie planéty od plastov sa nazýva The Plastic Bank. V roku 2013 ju v Kanade založil David Katz.

Katz je považovaný za vedúcu osobnosť udržateľného priemyslu, je vyhľadávaným TED talk speakrom a k slovu sa dostal i v ocenenom dokumentárnom filme A Plastic Ocean. Jeho sociálne podnikanie si stanovilo za cieľ bojovať proti problémom s plastovým odpadom a zároveň vytvárať možnosti pre ľudí žijúcich v chudobe. Preto boli v ostrovnom štáte Haiti, jednej z najchudobnejších krajín sveta, zriadené zberné miesta na plastový odpad. Miestni obyvatelia ho majú zbierať skôr, než sa dostane do oceánov.

Vymeň plastový odpad za peniaze

Na zberných miestach sa odpad triedi a váži. Následne ho možno vymeniť za peniaze, tovar či servisné služby, ako je palivo na varenie alebo možnosti nabíjania mobilných telefónov. Projekt tak pomáha znižovať chudobu tým, že z odpadu robí istý druh meny. Pozbierané plasty sa recyklujú, a spoločnosti, ako napríklad Henkel, ich znova používajú. Dodnes vzniklo na Haiti 35 zberných centier a 2000 obyvateľov nazbieralo viac než tri a pol milióna kilogramov plastového odpadu. Medzičasom vznikli zberné centrá už aj v Brazílii, Indonézii a na Filipínach.

Plastový odpad ako základ sociálnej iniciatívy

Firma Henkel je prvým globálnym podnikom so spotrebným tovarom, ktorý vytvoril partnerstvo s Plastic Bank. Od roku 2017 pracujú pre spoločnú vec. Vďaka podpore spoločnosti Henkel boli na Haiti otvorené tri ďalšie centrá na zber plastov. Po úspešných pilotných projektoch používa Henkel od leta 2019 takzvaný sociálny plast na rôzne obaly svojich produktov. PET nádoby na radu čistiacich prostriedkov Pro Nature značky Pril sú zo 100% vyrobené zo starých plastov. Štvrtina z nich bola pozbieraná na Haiti a znovu spracovaná. V oblasti krásy majú špeciálnu edíciu: fľašové obaly rady Nature Box „Šťastie z mora“ pozostávajú na 100% z recyklovaných plastov, polovica z toho sú „sociálne plasty“. Henkel použije ročne dovedna okolo 200 ton sociálnych plastov.

Interview s Davidom Katzom, zakladateľom a konateľom The Plastic Bank

O hodnote plastového odpadu a ako z neho obyvatelia Haiti profitujú.

Ako ste sa dostali k nápadu s Plastic Bank?

Vyrastal som na ostrove na západe Kanady a celý život som strávil na pobreží. Už ako dieťa som si všimol, že na plážach sa hromadia plasty. Možno preto som si desaťročia pred inými uvedomil, že je to odpad a že sa ho približuje celá záplava. Nápad s Plastic Bank bol výsledkom všetkého, čo som dovtedy zažil.

Čo sa skrýva za Vašou víziou nevzdať sa plastov, ale ich lepšie opätovne zhodnocovať?

Pre mňa ako podnikateľa nie je inšpiratívne premýšľanie o problémoch, ale hľadanie riešení. Keby mala každá plastová fľaša hodnotu päť eur, nevideli by sme v prírode či v mori ani jedinú. Problém teda netkvie v plastoch, ale v spôsobe ako máme usporiadané hodnoty. Keby sme všetci naraz prestali používať plasty, znížili by sme hodnotu materiálu – a tým aj všetky hospodárske možnosti ako ho zbierať a recyklovať. Samozrejme, že sme veľkí odporcovia jednorazových materiálov. Ale ostatné materiály by sme mali zhodnocovať, zbierať, vracať do obehu a premieňať ich tak na peniaze, a nie na odpad.

Akú spätnú väzbu dostávate od obyvateľov, ktorí zbierajú plasty, keď ste na Haiti? Ako im to zlepšuje život?

Haiti je úžasné miesto. Koniec chudoby mnohých ľudí je ozajstný dar, ktorý tam vnímam. Je to veľmi pôsobivá skúsenosť, keď niekto po prvýkrát povie, že sa môže optimisticky pozrieť do budúcnosti, že má nádej, že jeho deti študujú, stávajú sa z nich podnikatelia, alebo si založia sporiaci účet. Mnoho ľudí má po prvý raz svoj osud vo vlastných rukách. Vidia, že čím tvrdšie pracujú, tým viac peňazí zarábajú.

 

Hore
OKViac informácií