Menu

Kapverdy – ostrovná oáza pokoja

No stress!

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Kapverdy – ostrovná oáza pokoja - 11.2017

Pociťujete únavu? Zima vám príliš nevonia? Na Kapverdských ostrovoch, západne od afrického pobrežia, svieti slnko 350 dní v roku. Stres tu poznajú len z rozprávania turistov. Nastal ten správny čas na malý výlet – aspoň prstom po mape.

Občas túžime ukryť sa na nejaké neznáme, zabudnuté miesto. Ďaleko od domova, ďaleko od všedných dní a od všetkého, čo tak dobre poznáme, milujeme a vážime si. Už pri pomyslení na krajinu vzdialenú tisícky kilometrov cítime v žalúdku jemné chvenie. Únik do ďalekých krajín by totiž mohol uspokojiť našu potrebu pokoja a odpočinku a zároveň túžbu po spoznávaní exotiky a nových zážitkoch. Predstavujeme si, ako zaboríme chodidlá do piesku, vykúpeme sa v krištáľovo čistej morskej vode alebo sa budeme hodiny túlať po divokej zelenej krajine.

Kapverdské ostrovy dokážu splniť všetky tieto túžby. Tento raj na zemi zatiaľ neobjavili davy turistov a nachádza sa len niekoľko hodín letu od Európy. Pätnásť ostrovov, z toho deväť obývaných, leží uprostred Atlantiku, zhruba 570 kilometrov od západoafrického pobrežia, južne od španielskych Kanárskych ostrovov.

Kapverdy boli dlhý čas neobývané. Až v 15. storočí ich objavili portugalskí moreplavci. Dnes sa v nich miesi európska kultúra s africkou a vytvára pestrú, priateľskú atmosféru plnú života. Pri stretnutí s upachtenými turistami sa domáci srdečne usmievajú a vyzývajú k odpočinku svojím typickým pozdravom „No stress!“ Ten je neoficiálnym mottom Kapverd. Život tu plynie vlastným tempom.

Iba na dovolenkovom ostrove Sal možno občas zakúsiť trošku vzruchu – keď predpoludním rybári naskakujú do svojich lodí.

Ostrovná kuchyňa hojne využíva čerstvé ryby a plody mora. Ideálna príležitosť ochutnať langusty! Na drevenom móle v mestečku Santa Maria sa v misách naskladaných na sebe deň čo deň predávajú aj garupy, tuniaky, makrely, a parmice.

Muži sedia na zemi a čistia menšie ryby. Ženy sedia na okrúhlych stoličkách a obchodu­jú.

Rovnoprávnosť

Kapverdom vo všeobecnosti vo veľkej miere vládnu ženy. Sú sebavedomé – mladé ženy nosia džínsy a krátke vlasy. Ministerky sú vo vláde krajiny úplnou samozrejmosťou. Počas posledných volieb sa žena dokonca takmer stala predsedníčkou vlády. „Kapverdy sú žiarivým príkladom rovnosti pohlaví. Mnohé ženy zastávajú vážené vedúce pozície vo verejných inštitúciách i súkromnom sektore,“ píše americká nezisková organizácia Ethic Traveler vo svojej výročnej správe za rok 2016.

Na rozdiel od iných afrických krajín tu spoločnosť rešpektuje homosexuálov. A nielen to: Od roku 2014 zákon dokonca umožňuje homosexuálnym párom uzatvárať registrované partnerstvá.

Ochrana zvierat a životného prostredia

Organizácia Ethic Traveler vyzdvihuje Kapverdy okrem ich zásluh v oblasti ľudských práv a sociálnych slobôd aj za prístup k ochrane životného prostredia. Zásobovanie ostrovov energiou je síce zložité, no na Kapverdoch sa aj tak, alebo možno práve preto, snažia o podporu obnoviteľných zdrojov energie. Ambiciózny cieľ vlády: Do roka 2020 by mala polovica spotrebúvanej energie pochádzať z veterných elektrární, fotovoltických článkov a pod. V mnohých hoteloch už dnes v sprchách používajú odslanenú morskú vodu, aby predchádzali nedostatku vody.

Venuje sa tu zvýšená pozornosť aj ochrane zvierat: Keďže Kapverdy sú treťou najvýznamnejšou lokalitou hniezdenia ohrozených kariet obrovských, je tento druh od roku 2002 zákonom chránený. Vzniká množstvo projektov zameraných na ochranu čerstvo vyliahnutých korytnačiek pred inými zvieratami, pytliakmi a pribúdajúcim svetelným smogom na plážach.

Cesária Évora bola jednou z najslávnejších kapverdských speváčok. Piesne „bosej divy“ sú plné radosti zo života, nostalgie a nádeje.

Kapverdy v obrazoch

Okrem množstva slnečných dní, stabilnej politickej situácie a polohy blízko Európy majú Kapverdy aj ďalšie veľké plus: sú nesmierne rozmanité. Nenájdete dva ostrovy, ktoré by sa navzájom podobali. Sal, Boa Vista a maličký ostrov Maio sú ploché, suché a lemované kilometrami malebných pieskových pláží. Sú hlavnými centrami turistického ruchu. Mnohé úseky pláží sú ešte stále neobývané a ľudoprázdne, hotely však na týchto ostrovoch rastú ako huby po daždi.

Kto počas dovolenky nevyhľadáva kultúru a pamätihodnosti, určite si na týchto troch ostrovoch príde na svoje. Ponúkajú všetky možné vodné radovánky. Ostrov Sal turistov láka nielen svojím krištáľovo čistým morom, ale aj kúpaním v prírodnom skalnom bazéne Buracona, plávaním v slaných vodách Salina Pedra de Lume a možnosťou stretnúť žraloky citrónové v zátoke Shark Bay.

Tip: Sólo dovolenka na Kapverdoch? Cestovanie bez spoločnosti vám prospeje! Prečítajte si pár dôvodov prečo a získajte tipy na sólo cestovanie.

BUCH TIPP Knižný tip: Kapverdy

Tento sprievodca zaujímavo, prehľadne a podrobne predstavuje exotické súostrovie v Atlantickom oceáne, ktorý sa stáva obľúbenou destináciou slovenských turistov.

 

Knihu kúpite na martinus.sk.

 

Rozmanitá príroda

Presným opakom plochých, piesčitých dovolenkových ostrovov sú príkre ostrovčeky s bujnou vegetáciou. Patrí medzi ne napríklad turistický ostrov Santo Antão, malý ostrov kvetov Brava alebo sopečný ostrov Fogo so sopkou Pico de Fogo, vysokou takmer 3000 metrov. Aj ostrov São Nicolau je typický svojou bujnou zeleňou a strmými bralami. Je omnoho menej známy ako Santo Antão, ale pre turistov je skutočným utajeným rajom. Sú preň typické niekoľko metrov vysoké porasty kukurice, papájovníky a banánovníky. Možností ubytovania pre turistov je zatiaľ málo. Servírujú sa v nich autentické pokrmy ostrovnej kuchyne, napríklad sýty eintopf cachupa z kukurice, fazule, rýb a mäsa.

Milovníkov turistiky určite zaujme trasa z hlavného mesta ostrova, Ribera Brava, do vyššie položeného mestečka Cachaco. Cestu lemujú palmy, turistom na cestu mávajú deti a pri príchode hore, na úpätie Monte Grodo, na vás čakajú dracény, ktoré pôsobia, akoby tu stáli od praveku. V tamojšej prírodnej rezervácii rastie celosvetovo najväčšia známa populácia tohto stromu.

Hlavný ostrov Santiago ponúka turistom z každého rožku trošku, zatiaľ čo ostrov São Vicente je považovaný za kultúrne centrum Kapverd: Kultúra, hudba, príroda, kúpanie a surfovanie. Medzi ostrovmi je slabé letecké a lodné spojenie. V rámci jednej dovolenky odporúčame naplánovať si návštevu jedného alebo dvoch z deviatich ostrovov. Koniec-koncov ide predsa o zážitky a vychutnávanie prítomného okamihu a nie o to, aby sme za krátky čas navštívili čo najviac ostrovov. Len čo sa vo vás opäť prebudí tá známa túžba, budete mať sedem ďalších dôvodov na návštevu Kapverd.

Bližšie informácie

Poloha
Kapverdy ležia v Atlantickom oceáne, približne 570 kilometrov západne od africkej pevniny. Deväť z pätnástich ostrovov je obývaných: Santiago, Boa Visa, Sal, São Vicente, Santo Antão, São Nicolao, Fogo, Maio a Brava.

Možnosti dopravy
Priame lety z Mníchova trvajú šesť až sedem hodín. Pri odletoch z Viedne je nutný prestup v Portugalsku, ktorý môžete využiť na krátku prehliadku Lisabonu.

Vstup do krajiny
V prípade dovolenkových zájazdov víza zvyčajne zabezpečí or­ganizátor zájazdu. Môžete si ich však vybaviť aj individuálne na honorárnom konzuláte vo Viedni.

Doprava na mieste
Medzi väčšinou ostrovov lietajú lietadlá miestnej leteckej spoločnosti TACV. Lodných spojov je veľmi málo. Po ostrovoch sa môžete za výhodné ceny prepravovať miestnymi aluguermi, mikrobusmi s otvorenou strechou. V turistických oblastiach je dostatok taxíkov a možnosti turistických okružných jázd.

 

 

Takto znejú Kapverdy

Hore
OKViac informácií