Menu

Konzultácia: Ekzém

Možné príčiny a liečba.

Home » Život » Zdravie » Konzultácia: Ekzém - 11.2018

Dermatológ Dr. Rainer Hügel o ekzéme, možných príčinách a stavebných kameňoch liečby.

Čo vieme o príčinách vzniku ekzému?

Ekzém (v medicíne nazývaný atopická dermatitída) je chronickým zápalovým ochorením pokožky, ktoré sa prejavuje pozvoľna. Týka sa každého šiesteho dieťaťa v predškolskom veku a zhruba 3 % dospelých. Podľa štúdie však tieto čísla kolíšu. Na začiatku ochorenia dochádza k narušeniu ochrannej funkcie kože. K tomu sa pridávajú zápalové a imunologické faktory, ktoré spôsobujú začervenanie, opuchy, suchosť a šúpanie kože a intenzívne svrbenie. Pokožka stráca svoju prirodzenú ochrannú funkciu, čo uľahčuje prenikanie alergénov a baktérií a zosilňuje zápalovú reakciu. 

Aké sú stavebné kamene liečby?

Podľa stupňa závažnosti ochorenia sa postup liečby prispôsobuje individuálnym potrebám pacienta. Každodenná starostlivosť udržiava suchú pleť hydratovanú a hebkú, čím zlepšuje jej ochrannú funkciu. Protizápalová liečba slúži na rýchle hojenie akútnych príznakov, t. j. kože postihnutej zápalom. Ďalším krokom sú zväčša kortikoidy vo forme mastí. Pre úspech liečby je kľúčová snaha pacienta presne dodržiavať celý postup.

Aké moderné lieky majú dnes pacienti k dispozícii?

V ťažkých prípadoch, keď lokálna terapia a masti nestačia, možno použiť takzvané biologické látky. Tieto liečivá účinkujú priamo na imunitný systém, ktorý začne vysielať signály na prerušenie zápalového procesu. Výhodou tohto nového lieku je vysoká účinnosť spojená len s miernymi vedľajšími účinkami. O vhodnosti tejto liečby sa poraďte so svojím dermatológom.

BUCH TIPP Dr. Rainer Hügel

Odpovede doktora Rainera Hügela, dermatológa a špecialistu na chronické zápalové ochorenia kože vo Viedni a Bregenzi.

Hore
OKViac informácií