Menu

Konzultácia: Hallux valgus

Rozhovor s odborníkom na chodidlá, Dr. Ernstom Orthnerom.

Home » Sprechstunde » Konzultácia: Hallux valgus - 07.2018

Odborník na chodidlá, Dr. Ernst Orthner, o častom ženskom probléme s vybočením palcov. Ako ho riešiť a ako mu včas predchádzať.

Ako sa prejavuje hallux valgus?

Vybočený palec (hallux valgus) je typicky ženským problémom. Odhadom postihuje desaťkrát viac žien ako mužov. Typickým príznakom je zväčšenie bruška palca na vnútornej strane chodidla a vybočenie palca smerom von. To je často spojené s opuchom, začervenaním a precitlivenosťou palcového kĺbu na tlak. Bolesť však nepostihuje každého. Ak je tiažový vačok zároveň zapálený, spôsobuje to bodavú bolesť pri chôdzi, chodidlo znesie menej záťaže, tlačí nás obuv alebo si ju pacient už dokonca nie je schopný obuť. K ďalším možným následkom hallux valgus patria deformácie ostatných prstov, takzvané pazúrovité alebo kladivkovité prsty, nerovnomerné zaťaženie prepojených kĺbov – členkového, kolenného a bedrového.

Kedy je hallux valgus potrebné liečiť?

Len čo spozorujete zmenu polohy, nie je možné ju dlhodobo zvrátiť konzervatívnymi prostriedkami. V ľahších prípadoch môžu pomôcť protizápalové lieky, široká obuv, fyzioterapia s prstovou gymnastikou a vložky. Na odľahčenie chodidla v obuvi môžete použiť takzvané ortézy, ktoré uľavujú prednej časti chodidla a korigujú polohu palca. Ak hallux valgus spôsobuje bolesť chodidla, obmedzenie pohybu alebo ďalšie deformity, odporúčam operáciu. Výber operačných metód závisí od osobných skúseností a individuálneho posúdenia ošetrujúceho lekára.

Ako možno vzniku hallux valgus predchádzať?

Príčinou vzniku hallux valgus je zväčšia kombinácia nosenia módnej obuvi a veľkej záťaže. Vysoké opätky a úzke, špicaté topánky výrazne namáhajú citlivú prednú časť chodidla. V ideálnom prípade by ich dámy mali nosiť len príležitostne a striedať ich s pohodlnou a zdravou obuvou bez opätkov a s dostatkom priestoru na prsty. Najlepšou prevenciou je navyknúť si na časté chodenie bosky. Rozhodujúce je včasné zahájenie liečby pri nástupe prvých symptómov. Čím skôr dôjde k stanoveniu diagnózy, tým väčšie sú aj operatívne možnosti liečby.

Na otázky odpovedal:
Univ.-Doz. Dr. Ernst Orthner
odborný lekár úrazovej chirurgie, Centrum liečby chodidiel Wels + Klagenfurt

Hore
OKViac informácií