Menu

Konzultácia: hygiena uší

Správna starostlivosť o uši.

Home » Život » Konzultácia: hygiena uší - 11.2016

Interview s ORL lekárom Dr. Andreasom Riedlerom.

Majú si ľudia čistiť uši?
V bežnom prípade sa uši čistia samy. Malinké vlásky prenášajú vďaka ich neustálemu  chvejúcemu sa pohybu do ušnice takmer všetko, čo treba zo zvukovodu odstrániť: nadbytočný ušný maz, šupinky kože alebo čiastočky prachu či špiny. Toto sa dá z ušníc odstrániť aj navlhčeným vatovým tampónom. Až po otvor zvukovodu je týmto starostlivosť o uši dostatočná. Ušný maz navyše vôbec nie je nečistota. Tento lepkavý sekrét má dôležité úlohy, napríklad bráni vniknutiu choroboplodných zárodkov.

Na čo by sme mali dávať pozor?
Vatové tyčinky sú na čistenie uší nevhodné. Ak nimi štucháte hore-dolu vo zvukovode, neodstránite z ucha sekrét, ale ho naopak väčšinou len viac zatlačíte dovnútra, pretože zvukovody sa smerom dovnútra zužujú. Ťažkosti ako tlmené počutie, nefunkčné vyrovnávanie tlaku a osobitne aj zápaly sa tak neodstránia, ale ešte posilnia. Nie nadarmo sa na balení vatových tyčiniek uvádza: „Nezavádzať do zvukovodu.“ Ak si chcete svoje zvukovody správne vyčistiť, mali by ste po dohovore s ušným lekárom použiť výrobky špeciálne na to určené, ktoré sekrét rozmočia. Najistejšie je dať si nadbytočný ušný maz pravidelne odstrániť u lekára.

Kedy je nutné profesionálne vyčistenie uší u lekára?
Niektorým ľuďom sa uši nečistia prirodzene. Môže sa to vyskytovať u ľudí s príliš úzkymi zvukovodmi, u plavcov alebo u ľudí s načúvacím prístrojom. Alebo pokiaľ sa tvorí nadmerné množstvo ušného mazu. Potom sa vytvorí tvrdá hrudka, ktorá vyvoláva nepríjemný pocit tlaku. V takých prípadoch by ste si mali pravidelne dať profesionálne vyčistiť uši u odborného
lekára. Robí to väčšinou odsávaním. Ak hrudka drží príliš pevne, čo je často výsledok domácich pokusov o čistenie, môže sa vypláchnuť teplou vodou.

Ein Ohr in Nahaufnahme

Čistenie. Správne čistenie uší je potrebné sa naučiť.

Ako fungujú ušné sprchy?
Aby sme zabránili zápalu uší, odporúča sa pravidelná kontrola a čistenie zvukovodu u odborného lekára. Preventívny účinok má aj novo vyvinutá ušná sprcha, ktorá sa dá jednoducho používať doma. Pri nej sa počas bežnej sprchy zvukovod jemne a dôkladne vypláchne vodou. Špeciálny ochranný uzáver chráni pred vojdením ušnej sprchy do zvukovodu. Tak sú zranenia zvukovodu a ušného bubienka vylúčené. Pred prvým použitím by ste si mali ale nechať zvukovod a ušný bubienok vyšetriť u ušného lekára. Niekedy sa predsa len vyskytujú ochorenia, pri ktorých by ste sprchu nemali používať, napr. otvor v ušnom bubienku, ochorenia zvukovodu ako napr. psoriáza alebo zúžený zvukovod kvôli tvorbe kostí. Pri takom ochorení nedokáže voda zo zvukovodu vytiecť , čo by mohlo spôsobiť zápal.

Odpovede od

Dr. Andreas Riedler
ORL lekár a tvárový chirurg vo Welse

Hore
OKViac informácií