Menu

Konzultácia: Intímna hygiena

Gynekológ radí.

Home » Život » Konzultácia: Intímna hygiena - 08.2017

Gynekológ dáva tipy na intímnu starostlivosť.

Na čo by sme si pri intímnej hygiene mali dávať pozor?

Neodporúčam prílišnú intímnu hygienu. Stačí jemné čistenie vonkajších intímnych partií teplou vodou a jemnou, pH neutrálnou penou. Na mydlá a parfumovanú kozmetiku by ste mali radšej zabudnúť. Na osušenie sa najlepšie hodí vlastný uterák na intímne partie, ktorý meňte každé dva až tri dni. Bežné froté rukavice na kúpanie sú liahňou pre choroboplodné zárodky a preto nie sú vhodné na intímnu starostlivosť. Lepšie sú špeciálne jednorazové froté rukavice na kúpanie. Odporúčam nosiť spodné prádlo z prírodných vlákien ako napríklad bavlna. Je hygienickejšia a môžete ju prať na 60 °C.

Prečo sú práve ženské intímne partie také citlivé?

V optimálnom prípade je v pošve kyslé prostredie s pH hodnotou medzi 3,8 a 4,5. Početné­ vplyvy ako napríklad ošetrenie antibiotikami, hormonálne zmeny, mechanické podráždenie alebo prehnaná intímna hygiena môžu spôsobiť zmeny v normálnom prostredí pošvy. Pri nedostatku baktérií, ktoré tvoria kyselinu mliečnu, stúpa pH hodnota v pošve nad 4,5. Preto sa v nej môžu dobre rozmnožovať plesne alebo škodlivé baktérie, a častejšie a ľahšie dochádza k vaginálnym a kvasinkovým infekciám. Ak sa táto infekcia ošetrí antibiotikami alebo antimykotikami (lieky proti plesniam), dochádza v pošve k ďalšej redukcii dôležitých baktérií tvoriacich kyselinu mliečnu.

Ako sá táto infekcia prejaví navonok?

Viac ako 90 percent všetkých ­žien trpí aspoň jedenkrát za život nejakou vaginálnou infekciou. Najčastejšou príčinou je nerovnováha baktérií. Typické príznaky sú výtok a pálenie. Veľmi častá je aj vaginálna plesňová infekcia, ktorú vyvoláva kmeň candida albicans. Táto infekcia spôsobuje svrbenie, pálenie pri močení a biely výtok. Dôležitá je rýchla a presná diagnóza. Žiaľ nie všade vykonajú odborní lekári potrebné vyšetrenia (mikroskopické vyšetrenie vaginálnej kultúry).

Komfortná zóna

Je to citlivá téma, a zároveň tak dôležitá. Keď sa necítime v intímnej oblasti spokojne, nemáme sa jednoducho dobre. Ukážeme vám pomôcku pre každý deň.

BUCH TIPP Jessa intímna starostlivosť – vlhčené utierky sensitive

Vlhčené utierky s výťažkom z kamilky sa starajú o intímnu oblasť a upokojujú ju. Prirodzená rovnováha intímnej zóny je stabilizovaná vďaka kyseline mliečnej, ktorá zároveň bráni podráždeniu.

Hore
OKViac informácií