Active Beauty
Konzultácia: Jarná únava

Príčiny a ako proti nej bojovať

Konzultácia: Jarná únava

Internista a reumatológ vysvetľuje príčiny jarnej únavy a čo proti nej môžeme robiť.


Čo spôsobuje jarnú únavu?

Príčina jarnej únavy nie je úplne jasná. Isté by mohlo byť, že sú za tieto ťažkosti zodpovedné aj hormóny. V zime epifýza v mozgu vylučuje viac spánkového hormónu, melatonínu, ktorý je zodpovedný za uvoľnenie. So silnejším slnkom a dlhšími dňami stúpa hladina serotonínu a dopamínu. Predovšetkým hormón šťastia serotonín podporuje krvný obeh. V každom prípade určitý čas trvá, kým hormón šťastia môže rozhodnúť duel proti unavujúcemu melatonínu vo svoj prospech. Tento súboj povzbudzovača proti hormónu spánku si žiada svoju daň. A kým si telo začne užívať pozitívne jarné pocity, vie ho tento zápas poriadne vyčerpať.

Aký vplyv má počasie a posúvanie času?

Aj poveternostná situácia zohráva svoju úlohu a donúti predovšetkým krvný obeh viac sa prispôsobiť. Na základe stúpajúcich teplôt sa rozširujú cievy. Krvný tlak klesá, prichádza únava. Rýchle zmeny medzi chladom a teplom sú ďalšou záťažou pre krvný obeh. Niet sa čomu diviť, keď nám aprílové počasie nepridáva na nálade. Aby toho nebolo dosť, ukráti nás o hodinu vzácneho spánku aj nevyhnutné posúvanie času. Kým sa nám opäť nastavia vnútorné hodiny, môže to potrvať. Organizmus si na to môže vyhradiť až dva týždne. Veľmi dôležitý je preto dostatočný spánok.

Na čo by sme mali dbať pri stravovaní?

Minuté zásoby vitamínov a nedostatok prírodných živín oslabujú začiatkom roka imunitný systém. Najlepšie tomu budete čeliť uvedomelým stravovaním. To obsahuje v prvom ­rade čerstvé sezónne ovocie a zeleninu. Celozrnné produkty dodajú dôležité vitamíny a stopové prvky, rovnako aj zemiaky a strukoviny. Alkoholické nápoje sú ozajstnými požieračmi energie. Pár týždňovej abstinencii po fašiangoch a plesovej sezóne sa poteší nielen pečeň.

Čo ma ešte vzpruží?

Popri dostatku spánku je v boji proti predĺženému zimnému spánku dôležitý dostatočný pohyb. Lenivosť prekonáte najlepšie vďaka častejším aktivitám na čerstvom­ vzduchu. Vytrvalostné športy ako beh, nordic walking, bicyklovanie alebo inline korčuľovanie poháňajú krvný obeh a zvyšujú tvorbu serotonínu a rastového hormónu. Ak ste predošlé mesiace trávili ako couch­ potato, mali by ste pomaly začať. Cielený tréning začnite ideálne so záťažovým testom na srdcovo-­cievny obeh.

5 tipov proti príznakom únavy

1. Strava bohatá na vitamíny: Po výživných zimných pokrmoch by ste mali teraz do jedálnička zaradiť množstvo regionálneho ovocia a zeleniny. Celozrnné výrobky s vitamínmi B podporujú tvorbu hormónu šťastia serotonínu.

2. Elixír života voda: Nedostatok tekutín spôsobuje nízky krvný tlak a následne únavu. Keď sa zásoby opäť doplnia, pohne sa aj krvný tlak. Tibetský medicína radí vypiť 30 ml teplej vody na kilogram váhy. Pri 60 kilogramoch to predstavuje 1,8 litra denne.

3. Prírodný detox: Ovsená a rakytníková štava alebo žihľavový čaj sú vďaka svojim aktívnym látkam overenými domácimi detoxikačnými prostriedkami. Ďalšou možnosťou sú vitálne kúry s tibetskými bylinkami.

4. Striedavé kúpele: Studená voda sa už dlho používa ako nabudzovač. Najjednoduchšie je zaradiť striedavú sprchu medzi naše ranné rituály: 30 sekúnd sprchovanie teplou vodou, potom tri sekundy studenou, dokopy trikrát a nakoniec skončiť studenou.

5. Poriadne sa nadýchnuť: Plytkým dýchaním sa využíva iba časť objemu pľúc, podiel kyslíku v krvi klesá a začíname sa cítiť unavení. Hlboké nádychy do brucha nám dodajú novú silu.