Menu

Konzultácia: Močová inkontinencia u mužov

Vysvetľuje urológ Dr. Shahrokh F. Shariat.

Home » Život » Zdravie » Konzultácia: Močová inkontinencia u mužov - 06.2018

Univerzitný profesor Dr. Shahrokh F. Shariat hovorí o močovej inkontinencii u mužov, jej príčinách a účinných možnostiach liečby.

Čo je hlavnou príčinou močovej inkontinencie u mužov?
U mužov dochádza k močovej inkontinencii vtedy, keď zlyháva vysielanie signálov z mozgu do močového mechúra alebo sú oslabené zvieracie svaly močového mechúra. Stretávame sa aj s pacientmi, ktorí trpia kombináciou týchto dvoch symptómov. Poškodenie svalov alebo nervov, ktoré ich ovládajú, môže viesť k nesprávnej funkcii svalov močového zvierača. Príčiny môžu byť rôzne – od jednoduchých až po veľmi komplexné. Močová inkontinencia však nie je samostatnou diagnózou, ale symptómom nejakého ochorenia. Ak únik moču pretrváva alebo sa pridávajú ďalšie zdravotné ťažkosti, napríklad necitlivosť v panvovej oblasti, nohách a chodidlách, horúčka alebo triaška, bolesti brucha, krv v moči alebo pálenie pri močení, je nevyhnutné čo najskôr navštíviť lekára.

Ako často sa tento problém u mužov vyskytuje?
Hoci močová inkontinencia netrápi len mužov v zrelom veku, jej riziko sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje, pretože je často spojená s problémami s prostatou. Trápi 11 až 34 percent mužov vo veku nad 65 rokov. 2 až 11 percent týchto mužov uvádza, že u nich dochádza k úniku moču každý deň. Prvým krokom pri riešení tohto problému by mala byť návšteva lekára. Mnoho mužov má zábrany o svojom probléme hovoriť a dlho váha, kým sa odhodlá vstúpiť do ordinácie. Čím skôr sa však tento problém začne riešiť, tým lepšie sú vyhliadky na vyliečenie. Inkontinenciu je v mnohých prípadoch možné liečiť, alebo aspoň citeľne zmierniť.

Aké sú dostupné možnosti liečby?
Spôsob liečby záleží od typu močovej inkontinencie. Jedným z nich je nutkavá inkontinencia. Tú možno liečiť zmenou návykov a životného štýlu, tréningom močového mechúra, posilňovaním panvového dna a potláčaním nutkania močového mechúra. K potrebným zmenám životného štýlu patrí napríklad obmedzenie nápojov, ktoré dráždia močový mechúr. Patria k nim najmä nápoje s obsahom kofeínu a alkoholické nápoje. Priaznivý vplyv na liečbu má aj pravidelná fyzická aktivita a udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti. Ak tieto opatrenia nestačia, možno siahnuť po iných metódach. Možnosťou je medikamentózna liečba, elektrická nervová stimulácia alebo chirurgický zákrok. Operácia môže byť riešením pre mužov, ktorí trpia pretrvávajúcou (chronickou) inkontinenciou s ťažkými príznakmi.

BUCH TIPP Odpoveď od

Univerzitného profesora Dr. Shahrokh F. Shariat
Vedúci urologickej univerzitnej kliniky vo Viedni.

 

Hore
OKViac informácií