Menu

Konzultácia: O význame horčíka

Vystvetľuje všeobecná lekárka a odborníčka na výživu Dr. Ivana Molnar

Home » Život » Konzultácia: O význame horčíka - 02.2019

Aký význam má horčík pre naše zdravie?

Minerálna látka horčík je súčasťou viac ako 300 procesov látkovej premeny v tele. Horčík pomáha napríklad zabrániť usadeniu vápnika alebo obličkovým a žlčníkovým kameňom. Dostatočný prísun horčíka v dennej strave je dôležitý aj pre zdravie zubov. Nedostatok horčíka sa vie prejaviť mnohými ťažkosťami, k nim patria predovšetkým kŕče v lýtkach, mykanie viečkom, napätie, poruchy spánku, svrbiace prsty, silné pravidelné bolesti, nepokoj, únava a návaly stresu. Keďže sa jeho nedostatok prejavuje rôznymi spôsobmi, často sa zanedbáva. Hladina horčíka sa dá určiť cez odber krvi, nie vždy je to však presvedčivé.

Ktoré skupiny osôb by mali dbať na dostatočný prísun?

Denná potreba horčíka sa pohybuje niekde medzi 300 a 400 miligramami, za predpokladu, že jeho zásoby v kostiach sú plné. Za bežných okolností sa v tele ukladá 20 až 25 gramov, z toho viac ako polovica v kostiach. Vysokú potrebu horčíka majú najmä tehotné a dojčiace ženy, deti vo fázach rastu, športovci, ľudia s jednotvárnou stravou, v telesných a duševných stresových fázach a pri užívaní určitých liekov alebo pri určitých ochoreniach ako napríklad cukrovka či poruchy trávenia. Pri užití pilulky po by mali ženy dbať aspoň na vyvážený prísun horčíka v strave.

Ako sa dá predísť nedostatku horčíka??

Horčík je obsiahnutý v mnohých multivitamínoch a minerálnych preparátoch a v prípade potreby sa dá ľahko doplniť. Pri nedostatku horčíka je dôležité užívať preparáty s horčíkom viac mesiacov. Ľudia s cukrovkou alebo s poruchami funkcie obličiek by si mali nasadiť horčík ako doplnok stravy len po odporučení lekárom. Ak sa nedostatok horčíka objaví pri srdcovo-cievnych ochoreniach, vysokom krvnom tlaku, migréne alebo depresiách, lieči sa zväčša dlhodobo.

 

Hore
OKViac informácií