Menu

Konzultácia: suché pery

4 otázky. A 4 odpovede od Dr. Tamary Meissnitzer.

Home » Život » Konzultácia: suché pery - 12.2016

Dr. Tamara Meissnitzer vysvetľuje, čo môžeme robiť proti suchým perám.

Aké sú najčastejšie príčiny popraskaných pier?

Veľmi často je príčinou popraskaných pier chlad, suchý vykúrený vzduch alebo aj nízky prísun tekutín počas dňa. Okrem toho je to aj skutočnosť, že pery sú v porovnaní so zvyšným povrchom tela pomerne úzke, preto im chýbajú tukové vlákna a tukové žľazy. Tukové žľazy produkujú tuk, ktorý chráni kožu pred vysušením. Perám tento prirodzený telesný mechanizmus chýba. Zvlhčovanie jazykom dočasne síce pocit napnutia zmierni, avšak z dlhodobého hľadiska skôr uškodí. Ak sa sliny odparujú, zbavuje sa telo navyše hydratácie a pokožka je ešte suchšia ako predtým, takže pery ešte ľahšie popraskajú.

Ako sa najlepšie starať o citlivé pery?

Čo podráždená pokožka na perách najrýchlejšie potrebuje, je tuk. Ešte účinnejšie sú látky podporujúce hojenie ako dexpantenol, ktorý je často obsiahnutý v balzamoch na pery. Prírodné výťažky ako napríklad z nechtíka a včelieho vosku pomáhajú vďaka ich mimoriadnym ošetrujúcim účinkom. Ak sa chcete vyhnúť sporným látkam, ako je napríklad minerálny olej (MOAH), siahnite radšej po prírodnej kozmetike. Ale aj v konvenčnej kozmetike sú výrobky, ktoré sú zhotovené bez minerálnych olejov. To, že balzam na pery popraskaným perám škodí, nie je pravda. Práve naopak. Mnohé balzamy na pery obsahujú ošetrujúce látky a tuky, ktoré pery chránia. Pokiaľ je pokožka pier podráždená a popraskaná, nemali by sa na ňu nanášať parfumované kozmetické výrobky s obsahom farbív, aby sa zabránilo ďalšiemu podráždeniu.

Frau sonnt sich

Ošetrujúca. Práve zima sa so svojím chladom a vykúreným vzduchom domáha starostlivosti o pery.

Ako môžeme predchádzať suchým perám v zime?

Ak máte práve počas chladných ročných období sklon k popraskaným perám, mali by ste si ich každý deň natierať kvalitným balzamom na pery. Pri mrazivých teplotách ochránia pery pred vonkajšími vplyvmi najlepšie ochranné krémy proti chladu. Rovnako, ako pri citlivej pokožke na tvári, by sme sa mali pri dennej starostlivosti o pery prispôsobiť chladnému ročnému obdobiu a uprednostniť kozmetiku s obsahom tuku. Nevhodné kozmetické výrobky, ktoré pleť skôr vysušia ako ošetria, môžu byť ďalšou príčinou popraskaných pier a podráždenej pokožky okolo úst.

Čo môžeme robiť proti popraskaným kútikom?

Popraskané kútiky – kútikové ragády, sa často vyskytujú ako sprievodný jav pri suchých perách a počas prechladnutia. Podráždením pri jedle, čistení zubov, rozprávaní, zívaní alebo smiechu sa popraskané kútiky hoja zavše ťažko. Ak po použití balzamov alebo mastí rany na kútikoch neustupujú ani po dvoch, troch dňoch, odporúča sa vyhľadať lekára. Ten vie zistiť, či sa za tým neskrýva nejaký nedostatok, napríklad nedostatok vitamínov, železa alebo zinku. Popraskané kútiky môžu byť aj chronické, pretože sa v nich zahniezdia baktérie a plesne, a spôsobia zápal.

Odpovede od

Dr. Tamara Meissnitzer
Lekárka pre kožné a pohlavné choroby v Laxenburgu

Hore
OKViac informácií