Menu

Konzultácia: Upchávanie žíl

Home » Život » Konzultácia: Upchávanie žíl - 12.2017

Cievny chirurg hovorí o príčinách a správnej liečbe upchávania žíl a žilovej trombózy.

Čo rozumieme pod pojmami upchávanie žíl a žilová trombóza?

Cievne ochorenia sú veľmi rozšíreným problémom. Príčinou trombózy je vznik krvnej zrazeniny v cieve. Ak sa týmto spôsobom upchá hlboká žila dolnej končatiny, ide o takzvanú hlbokú trombózu nôh. Naproti tomu povrchová žilová trombóza, ktorá býva označovaná aj ako zápal žíl, často vzniká v bočných vetvách kŕčových žíl. Odhaduje sa, že v Rakúsku pribudne každoročne približne 8000 nových pacientov s diagnózou upchávania hlbokých žíl, z toho necelá tretina trpí trombózou panvových žíl. To, či ide o povrchovú alebo hlbokú trombózu a aké opatrenia je nutné v danom prípade prijať, dokáže stanoviť výhradne lekár.

Prečo je upchávanie ciev také nebezpečné?

Ak sa zrazenina začne presúvať, môže dôjsť k upchatiu pľúcnej cievy, t. j. pľúcnej embólii. Diagnóza „hlboká žilová trombóza“, t. j. upchatie cievy v oblasti dolných končatín alebo panvy je nebezpečné nielen v akútnych prípadoch, kedy pacientovi hrozí pľúcna embólia. V chronickom štádiu totiž nepríjemne znižuje kvalitu života. Neliečená hlboká žilová trombóza sa prejavuje opuchom nôh spojeným väčšinou s pocitom svrbenia, výraznými žilami a zmenou farby pokožky. Okrem toho u neliečených prípadov prispieva k vzniku typických vredov v oblasti členkov. To môže mať za následok výrazné obmedzenie schopnosti pohybu, psychické problémy a v extrémnych prípadoch aj práceneschopnosť.

Akými spôsobmi možno žilovú trombózu liečiť?

V akútnych prípadoch závisí výber liečby od závažnosti ochorenia. V pokročilom štádiu so silným, bolestivým opuchom sa liek často zavádza katéterom priamo do upchatej panvovej žily. Tým možno uvoľniť upchaté miesto a obnoviť prietok krvi. Ak žila zostane zúžená, možno použiť špeciálne vyvinutý venózny stent. Tento lekársky implantát sa zavádza cez žilu podkolenia alebo triesla. Slúži na opätovné rozšírenie zúženej cievy v panvovej oblasti a jej fixáciu v správnom stave. Zákrok možno vykonať v lokálnej anestéze. Ak je predpoklad, že zákrok bude trvať dlhšie, dostanú pacienti možnosť výberu celkovej anestézy.

 

Hore
OKViac informácií