Active Beauty
Kórejská starostlivosť o pleť: 10 krokov k vysnívanej pleti

Kórejská starostlivosť o pleť: 10 krokov k vysnívanej pleti

Porcelánová a žiarivá pleť až do vysokého veku? Aziatky sú známe svojou žiarivou pleťou. Vďačia za to v prvom rade prepracovanému programu starostlivosti o pleť: 10 krokov kórejskej starostlivosti o pleť K-Beauty. Či už ide o program J-Beauty z Japonska alebo K-Beauty z Južnej Kórei, východoázijské programy starostlivosti o pleť sa považujú za obzvlášť inovatívne a vyvolávajú veľký ohlas aj u nás na západe.

Rýchlo sa odlíčiť počas umývania zubov alebo si šup šup cestou do práce narúžovať pery? Väčšina Aziatiek nad tým asi len pokrúti hlavou, pretože u nich je každý úkon každodenného skrášľovania malou slávnosťou. Za námahu rozhodne stojí takzvané vrstvenie K-Beauty. Táto metóda pleť intenzívne hydratuje a zároveň vypne, pričom si opäť vystačíte bez mejkapu. A presne to je tajomstvo tak žiadanej „sklenenej“ pokožky ázijských žien. Príjemným bonusom toho všetkého je, že malé prestávky prospievajú nielen telu, ale aj duši.

Rituál K-Beauty

Mnohé prípravky z ázijského programu starostlivosti o pleť dlhodobo dobývajú naše regály s kozmetikou. Navyše, neobvyklé prísady ako syntetický hadí jed, vždy priťahujú pozornosť. Aj za mnohé geniálne kozmetické nápady vďačíme ázijským odborníkom na krásu. Od BB krémov cez cushion make-upy až po pomôcky ako sú konjaková špongia, masážny valček či masážny kameň Gua Sha.

Toto je 10 krokov kórejskej starostlivosti o pleť: K-Beauty

Základná myšlienka je vlastne jednoduchá: dôkladné čistenie, hydratácia a ochrana. Koľko sér, krémov a masiek pri tom v skutočnosti použijete, je na vás. Väčšina však považuje týchto 10 krokov skôr za základné usmernenie, ktoré si flexibilne prispôsobuje vlastným potrebám.

1. krok: čistenie pleti

Dôkladné vyčistenie pleti je pre zdravú a žiarivú pleť základom. Koniec koncov ani tie najlepšie krémy a séra nič nezmôžu, keď im v ceste stoja zvyšky mejkapu prípadne upchaté póry. Aziatky sú preto vždy dva kroky vopred: najprv sa jemne vmasíruje čistiaci olej, aby sa odstránili zvyšky make-upu a prebytočný maz.

2. krok: radšej dvakrát ako iba raz

Potom, ako si olej zmyjete vlažnou vodou, prichádza na rad čistiaca pena alebo gél, aby ste pleť dôkladne vyčistili. Správne vyčistenie je mimochodom dôležité aj vtedy, ak ste mejkap cez deň vôbec nepoužívali, nakoľko zvyšky opaľovacích krémov, jemný prach či iné nečistoty tiež bránia regenerácii pleti.

3. krok: píling

Jemný píling v T-zóne pomáha pri upchatých póroch. Použiť sa môže nielen mechanický píling z častíc cukru alebo soli, ale najmä píling s ovocnými (účinkuje skvele!) či inými organickými kyselinami. Podľa teórie K-Beauty by sa však mal používať iba raz do týždňa, aby sme pleť príliš nepodráždili, a to tiež iba pri mastnom alebo zmiešanom type pleti.

4. krok: toner

Použitie tonera je po vyčistení pleti ďalším dôležitým krokom v starostlivosti o pleť. V porovnaní s tradičnou pleťovou vodou toner pleť menej vysúša a dodáva jej dostatočnú vlhkosť.

5. krok: esencia

Čerešničkou na torte kórejskej každodennej starostlivosti o pleť sú esencie. Sú akýmsi hybridom toneru a séra a sú šité na mieru rôznym potrebám pleti. Zľahka ich vklopkajte do pleti a vaša pleť sa osvieži a zvlhčí.

6. krok: sérum

Nezáleží na tom, či použijete sérum, ampulku alebo booster – títo pomocníci majú iba jeden cieľ: prostredníctvom vysokej koncentrácie účinných látok pôsobiť presne tam, kde je to potrebné. Nerovnomernosti? Vrásky? Strata vlhkosti? Existuje sérum na každý problém s pleťou. Tip: nezabúdajte na krk!

7. krok: maska

Masky a K-Beauty patria k sebe ako zima a Vianoce. Či už textilné alebo gumené pleťové masky, obe majú svoj pôvod v Kórei rovnako ako inovatívne techniky použitia od spôsobu nanášania (dve až tri rôzne pleťové masky na sebe) až po tzv. multimaskovanie (každá oblasť je rozmaznávaná určitou maskou). Bez ohľadu na to, aký typ pleti máte, v pestrom svete K-Beauty si určite nájdete tú správnu masku.

8. krok: starostlivosť o pokožku okolo očí

Vek a únava sa prejavujú najprv na obzvlášť citlivých očných partiách, a preto je potrebné venovať pokožke v okolí očí dôkladnejšiu starostlivosť. Aj tu je hlavné heslo „vlhkosť“. Tak, ako ostatné séra a pleťové krémy, aj očné krémy sa aplikujú jemným vklepávaním do pokožky.

9. krok: hydratačné krémy

Denné a hydratačné krémy tak, ako ich poznáme: v závislosti od typu pleti a ročného obdobia, Kórejčanky siahajú po ľahkých emulziách alebo vyživujúcich hydratačných krémoch. Je jedno, pre akú konzistenciu sa rozhodnete – pokožku výrazne posilníte intenzívnym zvlhčením pleti.

10. krok: ochrana pred slnkom alebo nočná starostlivosť

Už v mladosti by ste pleť mali vnímať ako drahocenný poklad a chrániť ju pred slnkom a vonkajšími vplyvmi. Cieľom je vyhnúť sa, prostredníctvom správnej starostlivosti, tomu, aby sme ju neskôr museli priveľmi „vylepšovať“. Fanúšikovia kórejskej starostlivosti o pleť – K-Beauty určite nevychádzajú z domu bez slnečnej ochrany. Večer prichádza namiesto ochrany pred slnkom na rad výdatná nočná starostlivosť.