Active Beauty
Kurz predpôrodnej prípravy: prečo je dôležitý

Nielen pre budúcu mamičku

Kurz predpôrodnej prípravy: prečo je dôležitý

Bolí pôrod? To vedia len ženy, ktoré si ním prešli. Túto skúsenosť nezískate veru ani predpôrodným kurzom. Ale: tehotné mamičky môže naň tak dobre pripraviť, že pôrod zvládnu v plnej sile a užijú si ho.

„Niekedy ženy navštevovali kurzy tehotenskej gymnastiky, kde nielen cvičili, ale sa aj fyzicky pripravovali na pôrod. Dnes je to iné“, hovorí pôrodná asistentka Bettina Fillafer. Je autorkou knihy „Vedome zažiť pôrod“ a vie, o čo predovšetkým ide v predpôrodných kurzoch: „O psychickú prípravu, aby mali ženy z pôrodu čo možno najpozitívnejší zážitok.“

Predpôrodný kurz: čo by mali tehotné ženy naozaj vedieť

Čo mám od predpôrodného kurzu očakávať?

V teoretickej časti kurzu sa budúce maminy dozvedia niečo o priebehu pôrodu, dýchacích technikách, polohách pri pôrode a o šestonedelí. Tiež sa na ňom hovorí o kojení, prvých chvíľach s bábätkom – o starostlivosti, nosení bábätka až po spanie.

„Predpôrodná príprava by mala byť vedená v rovine fyzickej ako aj psychickej. Dýchacie a uvoľňovacie cvičenia, vizualizácie, ako napríklad jemné pohyby s fitloptou, sú tiež súčasťou kurzu. A tiež cvičenie jogy a QiGong.“

Nestačí si o pôrode len prečítať?

V predpôrodnom kurze ide hlavne o to, aby si ženy upevnili sebavedomie a pocit z vlastného tela a tiež, aby bezpochyby verili vo vlastnú silu. Knihy samozrejme pred pôrodom tiež pomôžu, no nenahradia to, čo sa dá naučiť na kurze aj medzi riadkami“, hovorí Fillaferová.

Predpôrodný kurz: kedy s ním začať?

„Neexistuje žiadny predpísaný fixný termín, odkedy by ženy mali nastúpiť na predpôrodný kurz. Vždy ale radím začať s kurzom tak v 26. až 29. týždni tehotenstva. Kurzy, ktoré prebiehajú niekoľko týždňov, poskytnú budúcim maminám dostatok času a príležitostí perfektne a v kľude sa na pôrod pripraviť.“

Online predpôrodný kurz: dôležitejší ako nikdy predtým

Práve v časoch pandémie sa cítia tehotné ženy osamotené. Online kurzy predstavujú skvelú možnosť, ako si povymieňať skúsenosti a nápady a tiež, ako nájsť odpovede na dôležité otázky. „Teším sa, že online priestor ponúka mnoho predpôrodných kurzov.“, hovorí odborníčka. „Pretože jednak spoznávanie ľudí, ktorí rovnako zmýšľajú a tiež komunikácia s nimi je dôležitou výhodou takto konajúceho sa predpôrodného kurzu.“

Zarezervujte si predpôrodný kurz: na čo pri tom dbať?

Uzavreté kurzy sú obvykle rýchlo vypredané. Čím skôr sa o nich dozviete a prihlásite sa na ne, tým lepšie. Okrem toho pôrodná asistentka radí: zamerajte sa hlavne na ponuky kurzov, ktoré poskytujú rozmanitú prípravu, pričom teoretická a praktická časť by mali byť vyvážené. Popýtajte sa na podrobnosti vopred a zistite si, čo presne ten ktorý kurz ponúka.

Oteckovia pozor: predpôrodný kurz neuškodí ani vám

Otcovia sú na predpôrodných kurzoch srdečne vítaní. Dozvedia sa tam, čo im prináleží pri pôrode robiť a tiež, ako môžu podporiť svoje polovičky. No rady pre otcov sú na kurzoch dávkované len v obmedzenom množstve. Primárne má ísť o ženu. Mala by mať dostatok času na to, aby sa dokázala s témou pôrodu zžiť.

„Uvedené neplatí len pre prvorodičky“, hovorí pôrodná asistentka. Aj keď sa chystáte priviesť na svet svoje druhé alebo tretie dieťatko, mnohé z vás kontakt s inými ženami v očakávaní veľmi ocenia. Koniec koncov, každé tehotenstvo a každý pôrod sú iné.