Menu

Najkrajšie rozkvitnuté kúty zeme

Od Japonska až po Waldviertel.

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Najkrajšie rozkvitnuté kúty zeme - 04.2018

Od Japonska až po Waldviertel: Počas jari a začiatkom leta je svet pokrytý pestrými kobercami kvetov. Krása, z ktorej prechádza zrak!

Kvety sú úsmevom prírody. Môžeme existovať aj bez nich, ale život by bol veľmi smutný. Krása, ktorú obdivoval už nemecký skladateľ Max Weber (1873-1916), napĺňa srdcia radosťou aj dnes: pohľad na rozkvitnuté rastliny. Na jar všade okolo nás pomaly začínajú vykukovať púčiky, ktoré sa rozvinú v nežné kvety. Keď ste v správnom čase na správnom mieste, môžete na rozkvitnutých poliach a lúkach zažiť hotovú symfóniu farieb. Najviac turistov cestuje za krásou kvetov do Japonska pokochať sa rozkvitnutými čerešňami, alebo na levanduľové polia do francúzskeho Provensálska. Záplavu kvetov však môžeme v tejto časti roka obdivovať aj v našom okolí.

Čerešňové kvety

Kirschblueten

Kde? Japonsko a Južná Kórea
Kedy? Od marca do mája, v závislosti od regiónu

V japončine sa čerešňovým kvetom hovorí „sakura“. Sú symbolom krásy, zmeny a pominuteľnosti. Krehké kvietky hýria všetkými odtieňmi od ružovej po bielu. Celkovo existuje približne 300 variantov japonských čerešní. Ich púčiky sa rozvíjajú postupne, vďaka čomu doba kvitnutia trvá niekoľko týždňov. Len čo stromy zakvitnú, začnú do parkov prúdiť húfy Japoncov. Každý si chce vychutnať piknik bod kvetinovým baldachýnom. Pre túto aktivitu majú aj vlastné pomenovanie: „Hanami“. Aj keď do Južnej Kórei prichádza v čase kvitnutia menej turistov, sú kvety považované za súčasť rôznych sviatkov a osláv.

Význam čerešňových kvetov:
Kvety čerešne symbolizujú čistotu, šťastie a krásu. Predstavujú pre Japoncov najvýznamnejšie obdobie roka a začiatok jari. Ich krátky čas kvitnutia je v Japonsku pre mnohých aj symbolom rôznych životných fáz, napríklad narodenia a smrti.
 

Rozkvitnuté maky

mohnblumen

Kde? Waldviertel
Kedy? Od konca júna do polovice júla

To, kedy sa makové kvety vo Waldviertel rozvinú do svojej plnej krásy, nemožno presne predpovedať. Aj preto ich monitoruje webkamera (www.waldland.at), na ktorej si vždy môžete pozrieť aktuálne zábery. Maková dedinka Armschlag sa každé leto stáva epicentrom tejto kvitnúcej nádhery. V makovej záhrade „Mak pre všetky zmysly“ kvitne viac ako 30 rôznych odrôd ozdobného maku, nájdete tu turistické chodníčky a z návštevy miestneho obchodíku si domov môžete odniesť rôzne regionálne výrobky z maku.

Význam makových kvetov:
Mak bol po celé tisícročia považovaný skôr za symbol zla. Keďže v minulosti bol používaný najmä ako omamný prostriedok a droga, dodnes je symbolom pokušenia, spánku a smrti. Pozitívnu symboliku začali ľudia makovému kvetu pripisovať až nedávno. Hovorí sa, že poskytuje útechu.

Levanduľa

lavendelfeld und ein haus im hintergrund

Kde? Provensálsko, južné Francúzsko
Kedy? Od konca júna do začiatku augusta

Obrovské levanduľové polia premenia Provensálsko každý rok začiatkom leta na fialový kvetinový koberec. Intenzívna farba levandule lahodí oku, jej omamná vôňa pohládza zmysly. Ten najlepší čas na návštevu je júl. Vtedy sú levandule v plnom rozpuku. Presný čas kvitnutia levandule v jednotlivých lokalitách však závisí od druhu levandule, nadmorskej výšky, klimatických podmienok a počasia. „Routes de la Lavande“ ponúkajú niekoľko možných trás s dĺžkou od 70 do 214 kilometrov pre cyklistov i motoristov.

Význam levanduľových kvetov:
Levanduľa je vďaka svojim liečivým účinkom najmä stelesnením ochrany a obrany. Je však aj symbolom tajomstva, čistoty a nostalgie.

Tulipány

tulpen in den niederlanden mit windmühle im hintergrund

Kde? Holandsko
Kedy? Od polovice apríla do začiatku mája

Keukenhof v Lisse, najväčší kvetinový park sveta, je otvorený od 22. marca do 13. mája 2018. Tento rok tu bolo vysadených viac ako 7 miliónov kvetinových cibuliek – od narcisov cez orchidey, ľalie a ruže až po hyacinty. Každoročne sem chodia davy turistov obdivovať tulipány, ktoré kvitnú od polovice apríla do začiatku mája. Návštevníci si tu môžu požičať bicykel a vychutnať si výlet pozdĺž kvetinových polí mimo parku. Tulipány tu však nepestujú len kvôli krásnym kvetom, ale najmä na obchod s kvetinovými cibuľkami. Aby získali čo možno najkvalitnejšiu výživu, všetky kvety sa v lete pokosia a na sklonku leta sa čerstvé tulipánové cibuľky predávajú.

Význam tulipánových kvetov:
Tulipány majú hneď niekoľko významov. Môžu byť symbolom pretvárky, zlomeného srdca, ale aj šťastnej lásky. Závisí to od kontextu a farby kvetov. Ružové tulipány sú symbolom mladej lásky, biele sú symbolom večnej lásky a červené symbolizujú hlbokú lásku. Žlté tulipány vyjadrujú sympatie.

Prečítajte si viac: Tu si môžete prečítať, ako niektoré vône súvisia s našimi pocitmi.

Ruže

rosenKde? Južné Anglicko, Veľká Británia
Kedy? Začiatkom júna

Pre Anglicko sú typické okázalé zámky obklopené historickými parkmi. Práve tie na jar zakvitnú ružami, a to najmä v grófstve Kent južne od Londýna. „Kráľovnú kvetov“ môžeme obdivovať vo viac ako 30 000 rôznych variantoch. Množstvo verejných i súkromných záhrad otvára svoje brány návštevníkom, aby sa predviedli krásou svojich ružových kríkov.

Význam ružových kvetov:
Ako je všeobecne známe, ruža je symbolom lásky, krásy a vášne. Aj u ruží hrá dôležitú úlohu farba. Biela symbolizuje mladú lásku alebo lúčenie, ružová zamilovanosť, červená lásku a vášeň a žltá žiarlivosť alebo neveru – medzi priateľmi je však aj symbolom vďačnosti.

Jabloňové kvety

Kde? Južné Tirolsko, Talianskoapfelblüte
Kedy?
Koncom marca až začiatkom mája

Kvitnúce jablone sa v Južnom Tirolsku rozprestierajú od hlboko položených údolí až do výšky 1000 metrov nad morom. Chránená poloha, klimatické podmienky, veľa slnka a málo zrážok sú esenciou slávnych juhotirolských jabĺk, ktorých sa ročne urodí viac ako 950 000 ton. Aby hospodári počas jasných, hviezdnych jarných nocí ochránili jabloňové kvety pred mrazom, postrekujú ich drobnými kvapôčkami vody. Výsledok: filigránske ľadové kvety.

Význam jabloňových kvetov:
Zatiaľ čo jablká sú symbolom hriechu a zvodu, jabloňové kvety symbolizujú šťastie a novú lásku.

Marhuľové kvety

marillenblüteKde? Wachau
Kedy? Od polovice marca do polovice apríla

Oblasť Wachau, ktorá je súčasťou svetového dedičstva, zdobí približne 100 000 marhuľových stromov. Wachauské marhule sú v rámci Európskej únie chránenou značkou. Na jar sa približne 170 hektárov marhuľových sadov premení na honosný kvetinový koberec, ktorý je predzvesťou júlovej oberačky. Aj kvitnutie marhúľ vo veľkej miere závisí od počasia. Zvyčajne k nemu však dochádza medzi 5. a 10. aprílom.

Hore
OKViac informácií