Menu

Pohoda vďaka bylinkám

Séria o liečivých bylinkách, časť 3

Home » Život » Zdravie » Pohoda vďaka bylinkám - 07.2017

Tretia časť active beauty série o liečivých bylinkách: Ako si v lete zachovať chladnú hlavu pomocou sily prírody a prírodné recepty na stres, nepokoj a problémy so spánkom.

Je pekné, že už je leto. Napriek tomu môžu byť vysoké teploty pekne úmorné. Nezvyčajná horúčava spôsobuje srdcu a krvnému obehu viac práce, pretože cievy sa rozširujú, aby sa cez pokožku mohlo odvádzať teplo. Citeľné účinky siahajú od únavy a nedostatku spánku až po bolesti hlavy, problémy so sústredením a závraty. Leto? Je náročné!

Ráno vstávame ťažko z postele, poobede máme slušný útlm, a napriek tomu spíme v noci väčšinou zle a povrchne. Okrem toho nás na lopatky položí aj horúčava. Nie veru, z problémov s krvným obehom neskáčeme od radosti.

 

Elán vďaka bylinkám

Na naše potešenie je zopár jednoduchých receptov, ako sa znova dostať do formy. Vlažný bylinkový čaj, popíjaný po malých množstvách počas celého dňa, je ideálny na zvýšenie nízkeho tlaku a rovno aj na zlepšenie nálady počas zaťažkávajúcich letných dní. Veľmi dobre pôsobí zmes zo šípok, medovky, mäty, hlohu, rebríčku a verbeny.

 

Prírodné ochladenie

 

Svieži krok

Ktoré bylinky podporujú telo a ako sa na konci dňa postarať o príjemný spánok.

Horúci, horúcejší, stred leta je tu: Keď ortuť teplomera vystúpi nad 30 stupňov Celzia, túžime po schladení. Studený kúpeľ nôh pod stolom, klimatizácia alebo ventilátory zmierňujú horúčavy – no nie sú vždy dostupné. Potrebná strava a nápoje môžu zvnútra telu dodať energiu, pri vysokých horúčavách zachovať chladnú hlavu. Najdôležitejšie opatrenia v takýchto dňoch: príjem dostatočného množstva tekutín! Počas priemerných teplôt postačia priblížne dva litre denne, v horúcich dňoch je potrebné piť výrazne viac – záleží tiež od toho, koľko sa potíte. Bylinky ponúkajú nielen prírodnú starostlivosť, poskytujú letným nápojom špeciálnu chuť a vôňu.

Večer alebo tiež ráno pomáha na vspruženie vlažný kúpeľ. Do kúpeľa primiešajte liter rozmarínového čaju alebo pridajte desať kvapiek rozmarínového oleja. K tomu môžete viackrát denne vypiť polievkovú lyžicu hlohovej šťavy s trochou vody.

Tip pre uvoľňujúci kúpeľ: Pridajte do vane hrsť levanduľových kvetov z bylinkovej záhrady.

Prírodný prostriedok na spánok

 

Ukľudňujúci

Problémy so spánkom sú nielen trýznivé pre tých, ktorých sa to týka, ale takisto vedú k poklesu výkonnosti, zvýšenej nervozite a oslabujú imunitný systém. V lete sa ťažkosti zväčšujú kvôli horúčavám a nízkemu krvnému tlaku. Nie málo ľudí preto siahne večer po tabletkách na spanie. Tie majú často vedľajšie účinky a vôbec neodstraňujú príčiny nespavosti.

Na vyrovnaný spôsob života a doplnenie rôznych uvoľňujúcich metód slúžia bylinky, ktoré už naši predkovia vedeli oceniť pri dosiahnutí pokojného a spánok podporujúceho pôsobenia. Medzi najznámejšie zaraďujeme valerián a chmeľ. Tieto dve „power“ bylinky sa osvedčili pri nervozitou prerušovanom spánku. V porovnaní s tabletkami nie sú návykové a cez deň nemajú efekt závislosti.

Jemné účinné látky

Valerián je ideálny prostriedok proti nervozite. Cez deň extrakty z bylín neunavujú organizmus, ale jednoducho ho uvoľňujú. Večer podporuje zaspávanie bez rizika návykovosti. Obsahuje účinné látky, takzvané lignany.

Môžu sa napojiť na určité receptory v ľudskom tele a pôsobia inak ako telu vlastný adenozín, molekula, ktorá spôsobuje únavu. Najjednoduchšie je piť čaj z valeriánu. Avšak má svoju špecifickú vôňu, ktorú nemá každý rád.

Alternatívou môže byť extrakt z valeriánu, napríklad vo forme tabliet, ktoré užijete s dostatkom vody pred spaním. Dôležité: Valerián a chmeľ nemajú okamžitý účinok. Aby mohli pôsobiť a priniesť vytúženú harmóniu, musia sa užívať viacej týždňov. Potom to bude fungovať aj so spánkom.

Ľahko zaspať

Inak, na rozdiel od upokojujúceho večerného čaju, pôsobia ukľudňujúco voňavé vrecúška, ktoré si sami môžete ušiť, prípadne zviazať z kúska látky alebo starého trička. Bylinkové vrecúško pôsobí ukľudňujúco a preto je takisto určené pre deti, ktoré nemôžu večer tak ľahko zaspať.

Spite dobre!

Prísady pre prírodné vrecúško na spánok

 • Valerián pomáha pri uvoľnení a vypustení starostí z hlavy. Na naplnenie vrecúška môžete použiť korene, ako aj kvety.
 • Kvety z ľubovníka bodkovaného prečistia nielen našu myseľ a odoženú depresívne myšlienky, dokonca upokojujú a posilňujú naše nervy.
 • Levanduľové kvety sa starajú o harmóniu, voňavá komonica pomáha pri odohnaní nepríjemných myšlienok a podporuje spánok.
 • Kvety a listy z paliny podporujú telo v stresových situáciach a pri poruchách spánku spôsobených nervozitou.
 • Kto rád pracuje s éterickými olejmi: Vo viacerých vedeckých výskumoch bolo dokázané pôsobenie vôní, ktoré redukovali stres. K ním patrí aníz, bergamot, ihličie, pelargónia, kamilka, levanduľa, medovka, pomaranč, citronová tráva, petitgrain, kananga, rozmarín, jazmín, ruža a takisto cédrové drevo.
Éterické oleje s uvoľňujúcim účinkom

 

Obsahujúci olej

 • Levanduľa: Pri poruchách spánku pomáha pokvapkať vankúš levanduľovým olejom, potom nájdete pokojný a príjemný spánok.
 • Medovka: Vôňa medovky pôsobí harmonicky na telo a dušu.
 • Aníz: Jemná vôňa rozvíja vyrovnávajúci a zároveň stabilný účinok.
 • Kananga: Tak ako ruža, prispieva svojou exotickou vôňou k uvoľneniu pri nervovom vypätí, pocitoch strachu, nevyrovnanosti a poruchách spánku.
 • Rozmarín: Vôňa prebúdza chuť do života a pomáha pri migrénach, strese a únave.
 • Jazmín: Pre stresujúce a náročné chvíle. Rastliny sú radosťou pre dušu.
 • Bergamot: Vôňa bergamotového oleja z ovocia venuje istotu a dôveru a pôsobí pozitívne. Olej pôsobí takisto uvoľňujúco, upokojuje a tiež povzbudzuje telo.
 • Najlepšie preskúmaná je vôňa ruží, pôsobí stimulujúco na limbický systém v našom mozgu. Pritom dochádza k distribúcii hormónov, ktoré zlepšujú našu náladu. Dve, tri kvapky čistého éterického oleja z ruží dajte na vreckovku, viackrát k nej privoňajte, zhlbkoka sa nadýchnite. Účinok bol dokázaný prostredníctvom štúdie zameranej na spánok. Najkrajšie sny mali tie pokusné osoby, ktoré vdýchli čistú vôňu ruží.
Hore
OKViac informácií