Je pekné, že už je leto. Napriek tomu môžu byť vysoké teploty pekne úmorné. Nezvyčajná horúčava spôsobuje srdcu a krvnému obehu viac práce, pretože cievy sa rozširujú, aby sa cez pokožku mohlo odvádzať teplo. Citeľné účinky siahajú od únavy a nedostatku spánku až po bolesti hlavy, problémy so sústredením a závraty. Leto? Je náročné!
Ráno vstávame ťažko z postele, poobede máme slušný útlm, a napriek tomu spíme v noci väčšinou zle a povrchne. Okrem toho nás na lopatky položí aj horúčava. Nie veru, z problémov s krvným obehom neskáčeme od radosti.
Na naše potešenie je zopár jednoduchých receptov, ako sa znova dostať do formy. Vlažný bylinkový čaj, popíjaný po malých množstvách počas celého dňa, je ideálny na zvýšenie nízkeho tlaku a rovno aj na zlepšenie nálady počas zaťažkávajúcich letných dní. Veľmi dobre pôsobí zmes zo šípok, medovky, mäty, hlohu, rebríčku a verbeny.
Prírodné ochladenie
Ktoré bylinky podporujú telo a ako sa na konci dňa postarať o príjemný spánok.
Horúci, horúcejší, stred leta je tu: Keď ortuť teplomera vystúpi nad 30 stupňov Celzia, túžime po schladení. Studený kúpeľ nôh pod stolom, klimatizácia alebo ventilátory zmierňujú horúčavy – no nie sú vždy dostupné. Potrebná strava a nápoje môžu zvnútra telu dodať energiu, pri vysokých horúčavách zachovať chladnú hlavu. Najdôležitejšie opatrenia v takýchto dňoch: príjem dostatočného množstva tekutín! Počas priemerných teplôt postačia priblížne dva litre denne, v horúcich dňoch je potrebné piť výrazne viac – záleží tiež od toho, koľko sa potíte. Bylinky ponúkajú nielen prírodnú starostlivosť, poskytujú letným nápojom špeciálnu chuť a vôňu.
Večer alebo tiež ráno pomáha na vspruženie vlažný kúpeľ. Do kúpeľa primiešajte liter rozmarínového čaju alebo pridajte desať kvapiek rozmarínového oleja. K tomu môžete viackrát denne vypiť polievkovú lyžicu hlohovej šťavy s trochou vody.
Tip pre uvoľňujúci kúpeľ: Pridajte do vane hrsť levanduľových kvetov z bylinkovej záhrady.
Problémy so spánkom sú nielen trýznivé pre tých, ktorých sa to týka, ale takisto vedú k poklesu výkonnosti, zvýšenej nervozite a oslabujú imunitný systém. V lete sa ťažkosti zväčšujú kvôli horúčavám a nízkemu krvnému tlaku. Nie málo ľudí preto siahne večer po tabletkách na spanie. Tie majú často vedľajšie účinky a vôbec neodstraňujú príčiny nespavosti.
Na vyrovnaný spôsob života a doplnenie rôznych uvoľňujúcich metód slúžia bylinky, ktoré už naši predkovia vedeli oceniť pri dosiahnutí pokojného a spánok podporujúceho pôsobenia. Medzi najznámejšie zaraďujeme valerián a chmeľ. Tieto dve „power“ bylinky sa osvedčili pri nervozitou prerušovanom spánku. V porovnaní s tabletkami nie sú návykové a cez deň nemajú efekt závislosti.
Valerián je ideálny prostriedok proti nervozite. Cez deň extrakty z bylín neunavujú organizmus, ale jednoducho ho uvoľňujú. Večer podporuje zaspávanie bez rizika návykovosti. Obsahuje účinné látky, takzvané lignany.
Môžu sa napojiť na určité receptory v ľudskom tele a pôsobia inak ako telu vlastný adenozín, molekula, ktorá spôsobuje únavu. Najjednoduchšie je piť čaj z valeriánu. Avšak má svoju špecifickú vôňu, ktorú nemá každý rád.
Alternatívou môže byť extrakt z valeriánu, napríklad vo forme tabliet, ktoré užijete s dostatkom vody pred spaním. Dôležité: Valerián a chmeľ nemajú okamžitý účinok. Aby mohli pôsobiť a priniesť vytúženú harmóniu, musia sa užívať viacej týždňov. Potom to bude fungovať aj so spánkom.
Inak, na rozdiel od upokojujúceho večerného čaju, pôsobia ukľudňujúco voňavé vrecúška, ktoré si sami môžete ušiť, prípadne zviazať z kúska látky alebo starého trička. Bylinkové vrecúško pôsobí ukľudňujúco a preto je takisto určené pre deti, ktoré nemôžu večer tak ľahko zaspať.
Prísady pre prírodné vrecúško na spánok
SLEDUJTE NÁS: