Menu

Bylinkami proti letným neduhom

Séria liečivých byliniek, časť 4: proti letným neduhom

Home » Život » Zdravie » Bylinkami proti letným neduhom - 08.2017

Opuchnuté nohy, bodavý hmyz, červené oči. Keď sa objavia tieto nepríjemné sprievodné príznaky leta, pomôže príroda. Štvrté pokračovanie série active beauty o liečivých bylinkách.

Hneď ako vykukne slnko a večer je pokojný, nemáme v podstate žiadny dôvod na bedákanie. Je jedno, či grilovačky, výlety do prírody spojené s piknikom alebo kúpanie sa, leto ponúka pre každého vhodnú zábavu na voľný čas. Na tienisté stránky tohto horúceho ročného obdobia myslíme až vtedy, keď sa vynoria prvé nepríjemnosti. V hlave brní, nohy opúchajú, štípance od komárov svrbia, alebo črevo štrajkuje.

To však nie je dôvod na obavy: „Pri väčšine týchto typických boľačiek môžete svojmu telu veľmi dobre pomôcť prírodnými prostriedkami,“ vysvetľuje odborníčka na bylinky.

Červené oči

Najčastejšími pôvodcami zápalu očných spojiviek sú UV žiarenie, prach, prievan alebo chlór v bazéne. Na vine môžu byť aj alergie alebo bakteriálne infekcie. Špeciálne chladiace gélové masky na oči alebo studené obklady z látky, ktorá nepúšťa vlákna, s čajom z očianky upokojujú podráždené oči. „Keďže výťažky z harmančeka môžu dráždiť, nemali by sme ich v tomto prípade používať,“ vysvetľuje odborníčka. Namiesto toho sa osvedčili umelé slzy s kyselinou hyalurónovou alebo kvapky do očí s výťažkom z očianky z dm drogerie markt. Zvlhčujú povrch očí a rýchlejšie utíšia začervenanie očí. Ak sú po jednom až dvoch dňoch oči stále podráždené, mali by ste vyhľadať lekára a podľa možnosti sa vyhnúť spúšťačom podráždenia.

Zápal močového mechúra

V lete je močový mechúr obzvlášť citlivý na podráž­denie vyvolané mokrými plavkami, dehydratáciou, potením alebo sedením na studených kameňoch. Na vine sú väčšinou baktérie e.coli, ktoré sa dostanú do močovej rúry a tam sa rozmnožia. Termofor, horúci kúpeľ nôh a teplé ponožky dokážu ešte infekciu dostať pod kontrolu. Podporujúco pôsobia aj čaje s listami z medvedice, so zlatobyľom a hruškou – brzdia škodlivé baktérie a pôsobia močopudne. Účinné látky medvedice, hrušky či brusníc s vitamínom C môžete vziať so sebou na dovolenku aj v praktickej forme kapsúl. Čo spravidla tiež rýchlo pomôže, je vypiť neriedenú šťavu z čerstvo ­odšťavených citrónov. To okyslí moč, čo choroboplodné zárodky nemajú radi. Aj čerstvo nastrúhaný chren podporuje močový mechúr svojím antibakteriálnym účinkom. Ak katar močového mechúra neodchádza ani po niekoľkých dňoch, alebo sa k nemu pridá horúčka a krv v moči, musí lekár predpísať antibiotiká. Najlepšia prevencia: mokré plavky si ihneď vymeňte a počas dňa veľa pite, a síce radšej vodu a brusnicový džús s minerálkou ako alkohol, pretože vysokopercentný alkohol zbytočne dráždi mechúr.

Bodnutia hmyzom

Komáre, osy, ovady a mravce sú veľmi otravné. Ak sa nám dostanú do cesty, väčšinou nepríjemným spôsobom. Aby sme tieto otravy držali od seba ďalej, môžeme použiť prírodné prostriedky. Pred vôňou éterických olejov z levandule, mäty a citrusového ovocia, či pred vôňou do zástrčky s eukalyptom utečie väčšina lietajúcich rušiteľov pokoja. Na nervy idúce svrbenie po štpnutí zmierni prírodný sprej prvej pomoci so šalviou a výťažkom z harmančeka. Chladí, ošetruje a u­pokojuje miesto štipnutia.

Tip modernej bylinkárky: „Ak nemáte poruke sprej, môžete si štípanec ochladiť studenou vodou alebo kockami ľadu, alebo si postihnuté miesto potrieť octom, čerstvým petržlenom, skorocelom, či rozpolenou cibuľou.“ Éterické oleje hľúz šíria príjemný chladivý účinok, zlúčeniny síry pôsobia dezinfekčne a protizápalovo. Aj čistý klinčekový olej zmierňuje následky štípancov od hmyzu.

Ťažké nohy

Kvôli teplu máme pocit ťažkých nôh, ako keby na nich viseli kamene. Šliapanie studenej vody vo vani a polievanie lýtok studenou vodou sťahuje rozšírené cievy a pomáha pri opuchoch. K tomu si sprchujte lýtka z vonkajšej strany až nad kolená, zotrvajte tak niekoľko sekúnd, a potom zopakujte rovnaký postup na vnútornej strane lýtok.

„Aj studený šalviový kúpeľ chodidiel prináša uvoľnenie,“ vraví odborníčka. A: „Jedna šálka čaju s prasličkou roľnou podporí odvodnenie.“ Ťažkým nohám ulahodíte aj kapsulami a masťami s červenými viničovými listami a pagaštanom konským. V rámci prevencie by ste sa mali počas horúcich dní vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu a vysokým podpätkom. Pri každej príležitosti by ste si mali vyložiť nohy hore a pre lepšie prekrvenie hompáľať s chodidlami.

Spálenie

Príliš málo krému na opaľovanie, príliš zriedkavé alebo príliš neskoré natieranie sa, a spálená pokožka je tu. Prvá pomoc pri rozpálenej a boľavej pokožke: studená sprcha, ochladzujúci gél s aloe vera a opakovanie každú polhodinu. Ďalšou klasikou z domácej lekárničky pri popáleninách je nechtík lekársky, vo forme masti alebo tinktúry. Odborníčka nedá dopustiť na ľubovník: „Vylúhovaný v oleji sa po pár týždňoch zafarbí do červena a je úžasným prostriedkom na spálenie. Ešte lepšie účinkuje v kombinácii s pár kvapkami éterického levanduľového oleja.“ Ľudia s citlivou kožou by sa po jeho aplikácii mali priamemu slnku radšej vyhnúť. Aj liečivé bahno zmierňuje zápal.

Ak nemáte poruke nič z toho, pomôže na začiatok aj studený zábal s octovou vodou, tvaroh alebo plátky uhorky. Dôležité je piť veľa vody, pretože pri spálení telo stráca veľa tekutín.

Bolesti hlavy

Zmena počasia, teplo a vysoké ozónové hodnoty často vedú k brneniu v hlave. To najjednoduchšie je aj najlepšie. Choďte do tieňa a schlaďte si hlavu. Do uteráka si zaviňte chladiacu podložku a priložte si ho na zátylok. Aj éterický mätový olej, ktorý klasicky zmiešate s nejakým základným olejom a vmasírujete do spánkov, utlmí bolesti a ochladí. Navyše, za boleť hlavy často môže nedostatok vody. Práve počas teplých dní platí, že máte piť dva až tri litre vody, najlepšie vlažných nápojov.

Problémy so zažívaním

Neznáme jedlá, cudzie choroboplodné zárodky: Ťažkosti v žalúdočnom a črevnom trakte sú najčastejšími problémami na dovolenkách. Hnačku by ste nemali zastavovať, aby sa choroba dostala von z tela. Aktívne uhlie viaže jedovaté látky a pomáha sa ich rýchlo zbaviť. Aj probiotiká ako ovsené kapsule a triesloviny pôsobia proti pôvodcom. Medzi jednoduché domáce prostriedky patrí aj nastrúhané jablko so šupkou alebo papája.

Pri štrajkujúcich črevách pite v každom prípade veľa (čistej) vody, alebo aj mätový čaj, k tomu pridajte elektrolyty v prášku či vo forme šumivých tabliet, alebo do vody pridajte na liter tekutiny polovičnú čajovú lyžičky soli a päť čajových lyžičiek cukru. Pri výdatnom jedle podporia kapsule a kvapky s rastlinnými horkými látkami tráviacu funkciu pečene a žlčníka, prezrádza odborníčka: „Artičoky, púpava, pestrec a kurkuma pomôžu, ak vám na dovolenke udrú na žalúdok mastné jedlá.“

Hore
OKViac informácií