Menu

Lunárny kalendár: ako vplýva na naše vlasy

Starostlivosť o vlasy či strihanie podľa lunárneho kalendára.

Home » Krása » Lunárny kalendár: ako vplýva na naše vlasy - 05.2020

Poznáme geniálne ťahy pre viac lesku vo vlasoch alebo tipy ako účes správne fénovať. Čoskoro však možno nebudeme potrebovať žiadne triky. Ak si budeme vlasy stylovať a ošetrovať podľa lunárneho kalendára, možno sa dopracujeme k vlasom snov, ktoré sme si vždy želali. Za pokus to predsa stojí, nie?

 

Lunárny kalendár: pôsobí na naše vlasy?

Začnime od začiatku. S otázkou, či a ako lunárny kalendár vraj na naše vlasy pôsobí. Je to vôbec možné? Odpoveď znie: Prečo nie? Síce nejestvujú žiadne vedecké dôkazy, no existujú náznaky, že vplyv mesiaca na náš pozemský život nie je zanedbateľný. Je to napríklad fakt, že rytmus mesiaca riadi príliv a odliv morí. Príliv a odliv by bez pomoci luny nejestvoval. Okrem toho niektorí ľudia pociťujú vplyv mesiaca počas spánku; predovšetkým za splnu mesiaca veľa ľudí spáva výrazne nepokojnejšie. A ak veríte starým tradíciám, liečivé bylinky pôsobia lepšie, ak boli nazbierané za splnu mesiaca. Dokonca i kvalita dreva sa vraj určuje podľa mesiaca. Bavorský lesný poriadok zo 16. storočia preto zahŕňal, že stromy sa smú stínať len v čase určitej fázy mesiaca. Drevo, tak sa verilo, bolo potom obzvlášť odolné.

Podobným spôsobom vraj lunárny kalendár pôsobí i na pokožku a vlasy. Vibrácie Mesiaca – tak sa to nazýva – vplývajú na neustále sa obnovujúcu matériu, akou je pokožka a vlasy, a tým sú schopné ovplyvňovať ich stav. Veda túto tézu nepotvrdzuje, ale ani jej neodporuje. Podľa nás nič nehovorí, že by sme lunárnemu kalendáru určite nemali dôverovať.

 

Lunárny kalendár: ktorá fáza ako pôsobí na náš účes?

Lunárny kalendár sa delí na štyri cykly: nov, dorastajúci mesiac, spln a zmenšujúci sa mesiac. A takto jeho fázy pôsobia na náš účes:

  • Nov: nový začiatok – aj pre účes

Keď mesiac na oblohe vôbec nevidno, je nov. Lebo teraz stojí luna v priamej línii medzi Zemou a Slnkom, takže má osvetlenú len zadnú stranu a zvyšok planéty zostáva v tme. Nov stojí symbolicky na novom začiatku, lebo ním začína prvý cyklus štyroch fáz mesiaca. Pre vlasy to znamená, že ak chcete zmeniť vzhľad, teraz je na to tá správna chvíľa. Zmena účesu alebo farby sa pri tejto mesačnej konštelácii vydarí obzvlášť dobre. Ale aj v záležitostiach starostlivosti smiete vyskúšať novinky. Vlasy (a aj pokožka) teraz nové účinné látky prijmú mimoriadne dobre.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dorastajúci mesiac: starostlivosť, starostlivosť, starostlivosť

Ak je mesiac v tvare písmena D, nachádza sa v dorastajúcej fáze. Obrazne sa dá povedať, že luna je vo fáze budovania – a to isté sa dá odvodiť aj pre vlasy a pleť. Koruna krásy chce byť nakŕmená. Výživné kúry nikdy nepôsobia tak dobre a blahodarne ako teraz. To isté platí aj pre pokožku hlavy, aj ona v tomto období znesie intenzívnu starostlivosť. Masáže a vitamínové tinktúry dodajú pokožke hlavy nielen dobrý pocit, ale aj efektívne podnietia rast vlasov. A čo styling? Ak to chcete skúsiť s pomocou mesiaca, v tejto fáze si zafarbite vlasy. Vlasy teraz vpijú farbu mimoriadne intenzívne.

  • Spln: typický pre bad hair days

Spln je v zásade považovaný za veľmi búrlivé obdobie. Slnko a Mesiac stoja presne oproti sebe, čo z astrologického hľadiska spôsobuje stav napätia, konfliktov a nepokoja. Ako lunárny kalendár teraz pôsobí na naše vlasy, vidíme veľmi jasne: bad hair days sú priam prednastavené. Účes sa skrátka nechce vydariť a od experimentov u kaderníka by ste mali radšej upustiť, istota je istota. Najlepšie bude počas splnu radšej dopriať svojim vlasom trochu pokoja a starostlivosti a vyčkať, kým z mesiaca zasa odbudne.

  • Zmenšujúci sa mesiac: čas na regeneráciu

Zmenšujúci sa mesiac rozoznáme podľa tvaru písmena C, ide o poslednú fázu mesačného cyklu. Zmenšujúci sa mesiac symbolizuje v prenesenom význame istý druh odľahčenia. Telo – a teda aj pokožka a vlasy – chce odhodiť nepotrebnú záťaž, vylúčiť a zregenerovať sa. Pre vlasy to znamená, že je čas na hĺbkové čistenie. Peelingy na pokožku hlavy a vlasy teraz oslobodia pramene od zvyškov obzvlášť efektívne. Alebo, čo tak zastrihnúť končeky vlasov? Mesiac je v dobrej pozícii na zbavenie sa štiepenia. Napokon, novú fázu mesiaca chceme odštartovať pokiaľ možno so zdravou a peknou hrivou, nie?

Hore
OKViac informácií