Menu

Maine svet

Cesta na východné pobrežie Ameriky.

Home » Inšpirácia » Cestovanie » Maine svet - 10.2016

Ochutnajte homáre, spočítajte všetky majáky, nazbierajte si čučoriedky a doprajte si prechádzku medzi pestrofarebnými stromami, pri ktorej popustíte uzdu svojej fantázii. Divoké pobrežie, drsná krajina, úžasné farby. To je Maine.

Na svete sú miesta, na ktoré nás to ťahá, hoci o nich vieme pramálo. Snívame o nich a sami presne nevieme, prečo. Je to len akési tušenie, že to je miesto, kde by nám bolo dobre. Jedným takým miestom je práve Maine. S drevenými domčekmi natretými na bielo alebo sivomodro, aké nenájdeme nikde inde. Hovorí sa, že stromy sa tam sfarbujú obzvlášť krásne. Sú tam tie najlepšie homáre – čerstvo ulovené priamo z Atlantiku. Lov homárov je pre miestnych rybárov vecou cti – veď majú homára aj vo svojom znaku. 15 odrôd čučoriedok rastie skutočne na každom kroku. A prísne zoradené majáky lemujú drsné pobrežie prešpikované zálivmi a útesmi a varujú námorníkov pred plytčinami.
Na úvod: Kde sa Maine vlastne nachádza?
Amerikakarte mit Maine

Kúsok raja na Zemi

Keď som sa konečne ocitla v Maine, ihneď som pochopila, prečo ma to tam vlastne tak ťahalo. Cítila som sa tam dôverne, ako doma. Krásne staré mestečká, mnohé ešte z 19. storočia, pokrokovo zmýšľajúci ľudia, príroda všade vôkol a navyše umenie a kultúra. Závan Európy. Možno je potrebné práve dôverne poznať Európu, aby človek dokázal objaviť krásu Maine. A zblázniť sa doň. Zblázniť sa do majákov, kvôli ktorým bola zriadená aj železničná trať, na ktorej môžete obdivovať 60 týchto majestátnych stavieb. Zblázniť sa do homárov, ktoré si vyžadujú šikovnosť nielen pri love ale aj pri jedení. Do toho pocitu, keď sa prebojujete jeho pancierom a dostane sa vám odmeny vo forme aromatického mäsa. Zblázniť sa do lahodných lesných plodov. Na každom kroku môžete vidieť ľudí učupených v nízkom poraste a predsa šťastných. Zblázniť sa do turistických chodníčkov, ktoré vedú nespútanou divočinou a sľubujú oslobodzujúcu samotu. A samozrejme, zblázniť sa do farieb lesa.

rotes Auto von hinten

Bez slov. Pri pohľade na mainskú prírodu človek ťažko hľadá slová.

Vlastný svet farieb

V Maine sa všetko podriaďuje vetru. Aj dovolenkové obdobie. Minimálne pre tých, ktorí sa chcú nechať opantať svetom farieb v období, kedy sa krajina zahalí do žltej, oranžovej, červenej a neskôr do červenohnedej. Do farieb, ktoré u nás nevídame. Kto to chce vidieť, potrebuje plán. Leaf Peepers jeden majú. Vedia, že sfarbovanie lístia začína na severe Nového Anglicka a postupne sa rozširuje na juh. A poznajú miesta, kde si babie leto možno vychutnať najlepšie. Jedným z nich je Baxter State Park v Maine. Tento zázrak prírody zvaný Krajina lístia môžeme pozorovať vtedy, keď prvé nočné mrazy udrú veľmi skoro a chlad urýchli proces sfarbovania lístia. Teplé babie leto tento proces naopak spomalí. Je však isté, prečo je tu babie leto o toľko pestrejšie ako u nás: Rastie tu stovka rozličných druhov listnatých stromov, ktoré sa na tejto farebnej panoráme podieľajú. Jedným z tých najfarebnejších je javor cukrový.

steg im maine

Vždy nové. Nezáleží n a tom, ako často Maine navštevujete. Pri každej návšteve sa pred vami rozprestiera ako nepopísaný list.

Ak plánujete podniknúť výlet do Krajiny lístia, vyhraďte si na to dostatok času. Váš zrak totiž neupúta len farebné lístie, ale aj množstvo malých, z časti historických mestečiek, na ktoré natrafíte cestou. Niektoré z nich sú spomienkou na prvých anglických osadníkov, ktorí sa v Novom Anglicku vylodili. Vyzdobené domy, ktoré sú s láskou vypracované do najmenšieho detailu, ako aj záhrady, ktoré sa pred nimi rozprestierajú, majú svoje osobité kúzlo. Pitoreskné obchodíky, originálne zariadené reštaurácie, preplnené starožitníctva, malebné pobrežie a zelená panoráma okolitej prírody urobia z vašej cesty nezabudnuteľný zážitok. Skvelou trasou v objatí nádhernej prírody je štátna komunikácia č. 1, takzvaná Panoramatická cesta z Portage do Fort Kent. Úžasná je aj jazda po štátnej komunikácii č. 15 viac na juh.

Homárom neustále na stope

Aj to je spôsob ako si svoj pobyt v Maine vychutnať. Plaviť sa pozdĺž pobrežia a hľadať takzvané Lobster Shacks a Lobster Pounds – malé chatky, v ktorých dostať toho najlepšieho homára a často za veľmi výhodnú cenu. Chýr o Lobster Shack v Cape Elizabeth sa už dávno rozšíril a mieri tam množstvo turistov, aj tak sa ho však oplatí navštíviť. Na konci cesty 127 leží maličká dedinka s názvom Five Islands, kde sa nachádza Five Islands Lobster Company. Tu si vychutnáte nielen homára, ale aj výhľad. Homáre sú tu tak lahodné práve preto, že žijú v chladnom Atlantickom oceáne.

ein leuchtturm in maine

Ukazovatele cesty. Majáky turistom ukazujú cestu k najkrajším kútom Maine.

Nie vždy však bol homár považovaný za takú lahôdku ako dnes. Okolo roku 1900 bol jedlom chudobných, roľníci ho používali ako hnojivo a rybári ako návnadu. Dnes sa pripravuje na mnoho spôsobov, s mäkkým i tvrdým pancierom, a je obľúbenou delikatesou. Homár s tvrdým pancierom je slanší a ťažko sa lúpe – bez potrebného náradia to prakticky nejde. Naopak homár s mäkkým pancierom (tzv. New Shell Lobster) je veľmi jemný a považuje sa za národnú lahôdku. Zvyčajne je však dostupný len od júna do novembra. Kto sa chce o symbole Maine dozvedieť viac, môže nasadnúť na rybársku loď a sám priložiť ruku k dielu. Vyslobodiť homára z klietky totiž vôbec nie je jednoduché. Toto zviera sa nevyznačuje zrovna zmyslom pre spoluprácu. Koniec koncov – ide mu o život. Každého jedného však treba zmerať, pretože menšie kusy patria späť do vody. Rovnako chránené sú aj samice s vajíčkami. Rybárom záleží na tom, aby sa ich chránencom darilo. Lov homárov sa tu považuje za remeslo a predáva a uchováva sa z generácie na generáciu. Túto tradíciu tu ctí až 6 300 rybárov.

Priamo pri vode

Pobrežie Maine hýri úplne inými farbami: dominujú zelená a modrá. V jeho okolí sa nachádza množstvo ostrovov. Najväčším je Mount Desert Island, na ktorom sa nachádza národný park Acadia so strmým pobrežím, burácajúcim príbojom, hlbokými lesmi, tajuplnými jazerami a nekonečnými lesnými chodníčkami, ktoré návštevníkom ponúkajú nespočetné množstvo výhľadov na pobrežie. Schoodic Peninsula je menej známou, avšak o to krajšou časťou národného parku Acadia. Fascinujúci je najmä Schoodic Point. Tu sa zdá, akoby sa útesy rútili priamo do mora, zatiaľ čo do nich búši nespútaný príboj Atlantického oceánu. Ak plánujete prechádzku po pobreží, buďte opatrní. Objavili sa informácie o pani, ktorá išla na prechádzku so svojím psíkom. Toho zmietla vlna a nikdy viac ho nevidela. Možno je to však len jedna z tých historiek, ktoré sa rozprávajú neopatrným turistom poblázneným z nespútanej krásy oceánu.

sonnenuntergang in maine

Kúzla. Jesenná krajina plná žiarivých farieb, západ slnka tak krásny, až vás zabolí pri srdci a miesto, na ktorom sa človek cíti v bezpečí – vitajte v Maine.

Cestovný plán

Vychutnajte si mainskú záplavu farieb:

www.yankeefoliage.com
www.maine.gov
mainetourism.com/fall-foliage

Nájdite miesto na prenocovanie:

www.visitmaine.net
www.beachmereinn.com/accommodations/the-victorian

Maines Natur Mainské turistické chodníčky. Plus: Top 10 v Maine

Prírodu v Maine možno obdivovať mnohými spôsobmi. Tu je zopár návrhov:

Küsten-Streife
Trasa Maine Island Trail je 600 km dlhá „vodná cesta“, ktorá vedie cez chránené slané prítoky, pokojné zálivy, menšie i väčšie ostrovy a pozdĺž pobrežia. Ideálne je nájsť si nejaké krásne miesto, nasadnúť do kanoe a vyraziť. Možnosťou je samozrejme aj plavba plachetnicou alebo motorovým člnom – v závislosti od charakteru pobrežia.

Vodné radovánky
Trasa Northern Forest Canoe Trail sa rozprestiera na ploche 3 500 km od Gorgie až po Maine. Za najnáročnejší sa považuje 450 km dlhý úsek v Maine, ktorý však stojí za tú námahu. Malá ochutnávka trasy: Film Walk in the Woods s Robertom Redfordom a Nickom Noltem. „Zábava sa začne vtedy, keď prekročíš vlastné hranice!“ hovorí slogan na plagáte. Tak vám teda prajeme veľa zábavy.

Zázrak
Trasa Appalachian Trail sa rozprestiera na ploche 3 500 km od Gorgie až po Maine. Za najnáročnejší sa považuje 450 km dlhý úsek v Maine, ktorý však stojí za tú námahu. Malá ochutnávka trasy: Film Walk in the Woods s Robertom Redfordom a Nickom Noltem. „Zábava sa začne vtedy, keď prekročíš vlastné hranice!“ hovorí slogan na plagáte. Tak vám teda prajeme veľa zábavy.

Kam v Maine …genuss-reise-12-ab_2016-07
Top 10 vecí, ktoré by ste pri návšteve Maine rozhodne nemali zanedbať.

 1. Zažívajte. Zažite atmosféru pravej Ameriky na bejzbalovom zápase na Hadlock Field, na domácej pôde klubu Portland Sea Dogs.
 2. Prechádzajte sa. Park Fort Williams Park priam láka zastaviť sa, vychutnávať a obdivovať krásu navôkol.
 3. Navštevujte. Vo Fort Williams Park môžete navštíviť slávny maják „Portland Headlight“.
 4. Objavujte. V Palace Playland na vás čaká nespočetné množstvo atrakcií.
 5. Túlajte sa. Historické centrum Maines ponúka skvelé možnosti zábavy, prvotriedne reštaurácie a extravagantné obchody.
 6. Skúmajte. Mainský Fort Knox v sebe skrýva mnoho príbehov a určite stojí za  návštevu.
 7. Vychutnávajte. Vodné radovánky, krásna príroda a pozorovanie losov – to všetko a ešte oveľa viac nájdete v Rangeley Lake a okolí.
 8. Vykročte. Mount Desert Island s množstvom úžasných turistických trás a jedinečných výhľadov čaká len na vás. Okrem toho – ostrov môžete poľahky objavovať aj autom.
 9. Spoznávajte. Cabbage Island sa perfektne hodí na obhliadku mesta a ochutnávku homárov. Osvedčené – stojí to za to!
 10. Relaxujte. V národnom parku Acadia s pôsobivým pobrežím a drsnou krajinou si odpočinie vaša myseľ i duša. Aj turistika tu však stojí za to…
Návod na jedenie homára

Nie je vždy jednoduché dostať sa k lahodnému homáriemu mäsu. Naučte sa, ako na to.

 • Ale pozor: Znie to skutočne barbarsky.
 • Dôležité: Správne náradie. Bez špeciálnych kliešťov a vidličky si skrátka neporadíte.
 • Kým sa do toho pustíte: Odstráňte pancier. Uchopte homára rukou a druhou rukou oddeľte chvost.
 • Konzumácia: K mäsu sa dostanete len s pomocou nožníc so špeciálnym zakončením a vidličky.
  Prstami uchopte klepetá a nožičky zlomte v kĺboch. Mäso vytiahnite pomocou vidličky na homáre. Alebo obsah nožičiek skrátka vysajte.
 • Ako sme tvrdili: Znie to barbarsky. A také to aj v skutočnosti je. K mäsu v chvostovej časti sa dostanete aj pomocou bežného príboru. Hotovo!
Hore
OKViac informácií