Active Beauty
Malý kurz o bylinkách: Doma namiešaná kozmetika

Malý kurz o bylinkách: Doma namiešaná kozmetika

Doma vyrobená biokozmetika zaberie len polhodinku času mesačne a nie je s ňou veľa práce. Hlavne preto, že najdôležitejšie prísady možno nájsť na lúke, v záhrade či na balkóne, ako nám vysvetľuje pedagogička v odbore byliniek Elisabeth Schaider.

Babky bylinkárky sú povesťami opradené bytosti. V noci a za hmly vykopávajú liečivé rastliny, najčastejšie uprostred hustého lesa a ideálne pri splne mesiaca. Ide o klišé, ktoré s modernou vedou o rastlinách nemá veľa spoločného, vraví pedagogička zelenej kozmetiky a byliniek, Elisabeth Schaider: „V skutočnosti je lepšie kvietky a bylinky zbierať za pekného počasia, ideálne vtedy, keď dva-tri dni nepršalo. Vtedy sa éterické oleje dokážu najlepšie rozvinúť.“ Okrem toho je dôležitý aj denný čas, mesiac ani nie. „Predpoludním, krátko predtým ako slnko cez obed páli najsilnejšie, je pre väčšinu rastlín najlepší čas na zber“, vraví odborníčka.

Prírodná kozmetika je hračka

Od roku 2015 vedie Elisabeth platformu wildwuchsnatur.at s misiou zjednodušiť ľuďom vstup do doma vyrábanej biokozmetiky a zlepšiť povedomie o prírodných pokladoch, ktoré nám ležia priamo pred dverami. Sú na to rôzne kurzy, v ktorých si každý, od malého dieťaťa až po skúsenú bylinkárku, príde na svoje. „Veľa ľudí zabudlo ako sa rastliny používajú,“ vraví Elisabeth, „to sa musí zmeniť.“

Veľa záujemcov vraj k téme pristupuje príliš komplikovane. „A pritom na to človek nepotrebuje ani drahé vybavenie, ani náročné knihy s receptami,“ vraví študovaná vedkyňa z agrárnej oblasti a rastlín. Celkom bežné záhradné rastliny a nejaké základné produkty z drogérie, napríklad prírodný olivový olej, kokosový olej, sóda či med, postačia na to, aby ste si namiešali vynikajúce produkty starostlivosti. Hrnce, prázdne poháre z marmelády alebo fľaše s rozprašovačom, do ktorých ich naplníte, má väčšina z nás bežne doma.

Doma vyrobená kozmetika zaberie 30 minút mesačne

Spotreba času je takisto oveľa menšia, ako si myslíte. Elisabeth Schaider nepotrebuje viac než pol hodiny za mesiac na výrobu potrebnej starostlivosti. Začiatočníci sa môžu najdôležitejšie pravidlá a recepty naučiť v päťhodinových kurzoch.

Fakt, že dopyt po týchto kurzoch je stále väčší, súvisí s viacerými trendmi, ktoré podľa inštitútu pre budúcnosť určujú našu dobu. Patrí k nim túžba po individualite, zvýšené povedomie o životnom prostredí a zdraví a radosť z kreatívneho tvorenia a samostatného vyrábania. Predovšetkým ľudia, ktorí pracovne trávia veľa času za počítačmi, radi využívajú na relax telesné aktivity ako je práca v záhrade, zbieranie byliniek, zaváranie či výroba kozmetiky. Ak pritom vzniknú aj trvanlivé produkty, ktoré skrášľujú celé telo, tým lepšie!

Krása z parapetnej dosky

Ale kde nájsť vhodné prísady, ktoré rozmaznajú vlasy, pokožku i telo? „Všade,“ je presvedčená odborníčka. Nemusíte kvôli tomu ani brázdiť odľahlé lesy, ani plieniť tropické záhrady. Veľa účinných látok sa dá pestovať v pohodlí domova, napríklad ak máte k dispozícii len malý balkón či parapetnú dosku. „Kuchynské bylinky ako šalvia, medovka, mäta a skalnica sa aj na jeseň výborne hodia do kozmetických receptov,“ vraví Elisabeth. „Ak máte ozajstnú záhradu, môžete v tomto období zbierať napríklad jablká, tekvice, cukety, neskorú mrkvu či jesenné maliny, alebo použiť aj záhradné rastliny ako sú ruže, rakytník a nechtík. Na mnohých lúkach sa dá ešte nájsť aj skorocel kopijovitý a žihľava, ktoré majú vynikajúce účinky.“

Základné pravidlo, ktoré pritom platí je, že na starostlivosť používame tie rastliny, ktoré máme radi aj na tanieri, a predovšetkým ich dokážeme bez pochybností rozoznať.

 

Ak ste zhromaždili želané prísady, buď ich hneď spracujte alebo ich vysušte na neskôr. Elisabeth na sušenie vystrie ľanový obrus na sušiak na bielizeň a nariedko naň porozkladá nazbierané poklady. Zväčša postačí zopár dní na suchom miestečku bez priameho svetla a bylinky budú vysušené. Počas sušenia ich niekoľkokrát pootáčajte.

Keď sú bylinky vysušené tak, že šuštia, opatrne z nich otrháme lístky. V uzavretej nádobe, ktorá ich ochráni pred škodcami i vlhkosťou, budú rastliny pripravené na použitie po celý rok. Vhodným miestom na uchovávanie je každé suché a tmavé miesto s relatívne konštantnou izbovou teplotou.

Hotovú prírodnú kozmetiku by ste mali radšej skladovať v chladničke, pretože neobsahuje žiadne konzervačné látky. „Niektoré kozmetické látky však bleskovo a jednoducho zvládnu, ak ich primiešate čerstvé tesne pred použitím,“ ubezpečuje Elisabeth a vzápätí prezrádza aj niekoľko svojich obľúbených receptov.

Nechtíková masť

Prísady:

hrsť čerstvých kvetov nechtíka

200 ml olivového alebo slnečnicového oleja

20 gramov včelieho vosku (od včelára)

Príprava:

V hrnci zohrejeme olej, pridáme kvety a rozmixujeme. Krátko privedieme do varu, potom necháme pomaly variť na slabom stupni 30 minút. Vypneme sporák a prikryté necháme lúhovať 24 hodín. Na ďalší deň ešte raz privedieme do varu a na slabom stupni necháme pomaly variť 30 minút. Olej prefiltrujeme a zohrejeme v hrnci spolu s včelím voskom, kým sa nerozpustí. Dobre premiešame a naplníme do nádobky.

Tip:

Masť vydrží pri izbovej teplote 6 mesiacov a rýchlo pomôže na podráždenú alebo suchú pokožku, rany, zapálené miesta alebo ako balzam na pery. Je vhodná aj pre bábätká!

Tekutý jablkový dezodorant

Prísady:

2 PL nastrúhaného jablka

100 ml prevarenej vody

štipka škorice

štipka sódy

1/2 rozdrveného vanilkového struku

Príprava:

Prísady zmiešame a celú noc necháme lúhovať v chladničke. Potom ich precedíme, tekutinu naplníme do menšej fľaše s rozprašovačom a uchovávame v chladničke. Vydrží približne 2 – 3 týždne.

Tip: Výborne sa hodí aj ako osviežujúca pleťová voda.