Active Beauty
Masáž v tehotenstve

Masáž v tehotenstve

Tehotenstvo môže byť náročné, o to dôležitejší je pre nastávajúce matky pravidelný oddych. Prečo robí masáž počas tehotenstva dobre a na čo by ste si mali dať pozor?

Či už v prvých týždňoch tehotenstva alebo už s veľkým tehotenským bruškom: proti relaxačnej masáži v tehotenstve niet čo namietať. „Skôr naopak,“ hovorí laktačná poradkyňa Petra Welskopová, prezidentka Združenia pre laktačné poradkyne v Rakúsku. „Keď si žena dopraje niečo dobré pre seba a svoje telo, dopraje to automaticky aj bábätku.“ Predpoklad je, že ženy pri tom budú dbať na pár dôležitých detailov.

 

 

Masáže v tehotenstve: 6 odpovedí na vaše otázky

1. Do koľkého mesiaca tehotenstva sú masáže dovolené?

Ohľadom masáží v tehotenstve neexistujú žiadne zákazy. Či už je to v prvých týždňoch tehotenstva alebo na konci tretieho trimestra. „Tehotné ženy častokrát svoje telo vnímajú intuitívne a na tento pocit sa môžu spoľahnúť. Keď máme z niečoho dobrý pocit, je to pre nás dobré,“ hovorí Welskopová. Teoreticky je masáž vhodná kedykoľvek počas tehotenstva.

2. V akej pozícii vás môžu v tehotenstve masírovať?

V prvých týždňoch a mesiacoch tehotenstva nepredstavuje masáž v pozícií ležmo na bruchu žiaden problém. Nastávajúca mama môže pohodlne ležať a nemusí sa vôbec báť, že by masérka alebo masér vyvinuli taký tlak na chrbát, že by mohol niečo spôsobiť bábätku v brušku. Welskopová objasňuje: „Ženy by si vždy mohli kľudne spomenúť na Faustov vzorec: ak sa pri tom cítite dobre a komfortne, nič vám v masáži nebráni – ani v ľahu.“

V neskoršom štádiu tehotenstva už potom poloha ležmo nie je vôbec možná, kvôli veľkému brušku. Avšak aj tu sa dá nájsť východisko, a síce v podobe špeciálneho masážneho stola s otvorom na bruško – takže si naň môže žena ľahnúť pohodlne aj vo vyššom štádiu tehotenstva. Alebo si jednoducho ľahne nabok. „S hrubým vankúšom na kojenie medzi nohami sa väčšina žien cíti mimoriadne príjemne,“ hovorí expertka.

3. Zmiernia masáže tehotenské ťažkosti?

Masáže uvoľňujú svalstvo, aktivujú látkovú premenu a cítite sa pri nich úžasne. Keďže telo tehotnej ženy prechádza mnohými zmenami,  takéto blahodarné wellness sa mu veľmi žiada. „Tehotné ženy mi referujú o rôznych ťažkostiach spojených s ich stavom, tie sa dajú však úžasne zmierniť masážami. Stuhnutá šija, opuchnuté nohy a hlavne členky, bolesti v rukách, bolesti hlavy a dokonca aj nevoľnosti: pri všetkých týchto problémoch môže nastať masážou zlepšenie.“

4. Je masáž pre dieťa v bruchu dobrá alebo škodlivá?

Dieťatko môže cítiť dotyky na bruchu. Masáž ostatných častá tela bábätko priamo necíti, môžu ho však v pozitívnom slova zmysle ovplyvniť. „V lone matky dieťa vníma mnoho zo svojho okolia a predovšetkým vníma rozpoloženie svojej matky. Cíti, keď je napätá a nemá sa dobre alebo naopak, či sa aktívne uvoľní. Tento pocit pohody bábätko preberá,“ tvrdí odborníčka. Masáž počas tehotenstva má teda dvojaký účinok: pre matku i dieťa.

5. Môže vás pomasírovať aj laik?

Pri masážach počas tehotenstva existuje jediné tabu: neodborný, intenzívny tlak na brucho. Na jemných hladiacich pohyboch nie je nič zlé. „Cielený tlak by mala vykonávať určite len pôrodná asistentka,“ hovorí Welskopová. Čím je bruško väčšie, tým viac sa rozširujú aj brušné svaly a maternica sa dá hmatať pomerne ľahko aj zvonku. Pri neodbornom zaobchádzaní, teda pri príliš silne vyvinutom tlaku môže dôjsť k narušeniu placenty a k ublíženiu bábätku.

6. Môžu vám blízki pomôcť pred pôrodom alebo počas neho?

Existujú fyzioterapeutky a ich masérske praktiky, ktoré sa špecializujú na masáže pre tehotné ženy, ale pre vás ako budúcu mamu to určite nie je povinná jazda. Dobre vás pomasíruje aj bežný masér, alebo vaši blízki. Hladkanie po bruchu, masáž nôh či krku od ľudí, ktorým dôverujete, vám zaručene urobí dobre.

Aj počas pôrodu dokážu jemné masáže alebo aj napríklad len jemné stláčania rúk malé zázraky. „Samozrejme za predpokladu, že to chce aj sama žena. Koniec koncov, tehotná žena vie najlepšie sama posúdiť, čo prospieva jej a tiež bábätku,“ hovorí Welskopová.