Menu

Milujeme kučery: moderná trvalá je taká „cool“

Tu nájdete najdôležitejšie informácie o modernej trvalej.

Home » Krása » Starostlivosť o vlasy » Milujeme kučery: moderná trvalá je taká „cool“ - 12.2020

Čítajte pozorne! Trvalá slávi svoj veľký „comeback“ – našťastie v lepšej verzii ako v 80. rokoch. Trendy kučery sú teraz také pekné, ako ešte nikdy predtým.

Po „mrkvákoch“, nazberaných rukávoch či modrých očných tieňoch  je teraz čas na ďalší návrat do osemdesiatych rokov: trvalá je späť! Pripúšťame, sotva sa nájde trend s toľkými protikladmi: zatiaľ, čo pre niektorých je dokonalý účes ten s bohatým objemom, iní radšej spomínajú na strapaté frizúry. Záleží však na tom, ako sa k tomu človek postaví: lokne z tých čias nemajú s novými, nedbalými kučerami nič spoločné. Moderná trvalá dokáže oveľa viac. Tu sú najdôležitejšie fakty:

Ako vyzerá moderná trvalá?

Menej kučier, viac tzv. plážových vĺn! Mini kučery z 80. rokov sú minulosťou. Dnes sú trendy prírodné variácie trvalej, a to buď s jemnými lokňami, alebo voľnými plážovými vlnami.

Čo sa zmenilo: kučery sa už nezačínajú hneď pri korienkoch, ale trochu nižšie a vyčaria tak účes s hravým objemom a šmrncom.

Komu sa hodí moderná trvalá?

Dobrou správou je, že modernú trvalú môže nosiť takmer každá žena! Je jedno, či sú vaše vlasy kratšie, polodlhé alebo dlhé: takmer pre každú dĺžku vlasov existuje dokonalá trvalá.

Pri kratších vlasoch pôsobia o niečo menšie kučery obzvlášť „cool“. Tzv. kučeravý bob pritiahne pozornosť a je naozaj trendy. Pri midi dĺžkach sú vhodné väčšie, nepravidelné kučery a pri dlhých zasa ľahké lokne v štýle plážových vĺn.

Zlou správou je, že všetci, ktorí bojujú s poškodenými, namáhanými vlasmi, by radšej nemali uvažovať nad trvalou. Ani pre silne odfarbené vlasy nie je trvalá dobrý nápad.

Ako sa robí trvalá?

Celkom úprimne: trvalá nie je žiadna ošetrujúca kúra. Rovnako ako pri farbení či odfarbovaní vlasov, ani pri trvalej sa to nezaobíde bez chémie. Samozrejme, od 80. rokov došlo k obrovskému pokroku, čo sa týka ochrany vlasov. Používané prípravky a metódy sú jemnejšie a aj následná starostlivosť dokáže oveľa viac.

Princíp ale funguje stále rovnako: najprv špeciálny prostriedok šetrne naruší sírne mostíky, ktoré držia vlasové vlákna pokope a dočasne zmäkčí vlasovú bielkovinu keratín. Potom prichádza na rad kulma. Nakoniec sa oxidačný prostriedok postará o to, aby sa sírne mostíky znovu obnovili a nové lokne držali.

Akú starostlivosť si trvalá vyžaduje?

Absolútnou alfou a omegou pri trvalej je starostlivosť. Hneď po dokončení trvalej by ste sa však svojich vlasov nemali dotýkať – umývanie a česanie sú najbližšie dva či tri dni tabu. Prečo? Počas prvých 48 – 72 hodín po trvalej je vlasová kutikula otvorená, a preto sú vaše vlasy obzvlášť citlivé. Ak už je to absolútne nevyhnutné, môžete použiť riedky hrebeň.

Vlasy po trvalej potrebujú vlhkosť a poteší ich najmä kondicionér a zvláčňujúce nezmývateľné produkty, ako aj občasná intenzívna kúra na posilnenie namáhaných vlasov. Špeciálna starostlivosť o vlasy s trvalou obsahuje keratínové zložky, ktoré dodajú vlasom opäť lesk.

Okrem extra dávky starostlivosti, ktorú vlasy tak potrebujú, je trvalá mimoriadne praktická: dá sa ľahko tvarovať a vyzerá skvele aj bez fénovania. Olej na vlasy optimálne skrotí krehké, rozstrapkané kučery.

Aby trvalá dlho držala: čo robiť, keď vám vlasy po trvalej odrastú?

Trvalá vydrží približne tri až päť mesiacov. Voľnejšie plážové vlny často ovisnú o niečo rýchlejšie. Keď už nechcete ďalšiu trvalú, môžete si tú starú jednoducho nechať vyrásť. Lokne časom strácajú svoj tvar a spravidla z nich zostanú iba jemné vlny.

Pomocou niekoľkých kreatívnych účesov a vlasových doplnkov, ktoré nájdete v dm predajniach, ľahko prečkáte túto prechodnú fázu, a to najmä vďaka tomu, že moderná trvalá už nemá s malými kučierkami z minulosti nič spoločné.

Hore
OKViac informácií