Menu

Mobil pre deti: Čo je už priveľa?

Ako pomôcť deťom nájsť správnu rovnováhu medzi analógovým a digitálnym.

Home » Rodina » Deti » Mobil pre deti: Čo je už priveľa? - 05.2020

Vždy pripravený babysitter, kreatívny nástroj primeraný deťom, mobilný prehrávač hudby – a miesto, kde sa človek kedykoľvek môže stretnúť s priateľmi. Smartfón sa v uplynulých rokoch premenil z nepriateľského votrelca v rodinnom živote na najlepšieho priateľa dieťaťa.

Podľa novej štúdie používa až 80 percent 3- až 6-ročných detí prístroje s prístupom na internet. Je to dvakrát viac ako pred siedmimi rokmi. Surfovanie po internete je medzičasom také bežné ako analógové hranie. Priemerne prichádzajú deti po prvýkrát do kontaktu s digitálnymi médiami vo veku jedného roka.

 

Mobil pre deti: ako nájsť tú správnu rovnováhu

Redukujte stres

Čo robiť, ak potomok trpí digitálnym stresom kvôli internetu? Vtedy ide o to, spoločne sa pozrieť na nasledovné: čo presne vytvára stres a ako možno tento stresový faktor redukovať? Často to vraj vôbec nie je jednoduché, napríklad ak skupina na WhatsApp pôsobí preťažujúco (so 150 správami za noc), dieťa však nechce skupinu opustiť, pretože by sa tak samo vylúčilo. V takom prípade platí, že treba na stratégiách pracovať spoločne. Napríklad odstrániť sociálne siete zo štartovacej obrazovky alebo deaktivovať oznámenia.

 

Rodičia ako vzor

Narúša smartfón rodinný život? Ako veľmi mobil pôsobí na spoločný bežný deň závisí od toho, ako to rodina pripustí. Rodičia v tom majú veľkú funkciu vzoru. Ako často používate smartfón vy? Je aj pri jedle stále poruke? Prerušíte osobné rozhovory hneď, ako zazvoní? To sú pozorovania, z ktorých sa deti učia.

 

Webové stránky, ktoré môžu pomôcť

Mamám a otcom radíme, aby sa najprv dobre informovali. Napríklad na webovej stránke detinanete.sk nájdete mnoho užitočných informácií. Ak chcete dosiahnuť, že deti budú s médiami zaobchádzať zodpovedne, nepôjde to tak, že budete „diktovať“ čo je správne a čo nie. Pre skutočnú konfrontáciu s témou a rozumné používanie médií to chce dobrý základ poznania.

Napriek tomu by ste mali pevne stanoviť hranice. Napríklad si môžete spoločne s deťmi spísať zmluvu o používaní mobilu či počítača. Vďaka ich účasti stúpa i záväzok držať sa pravidiel. Okrem toho možno v zmluve hneď stanoviť aj konzekvencie pri nedodržiavaní, čo redukuje priestor na diskusie.

 

 

Analógové alternatívy

Deti sa chcú hrať – vždy to tak bolo. Veľkou výhodou digitálnych hier je, že veľa titulov môže hrať dieťa kedykoľvek samo, ale aj s inými, ktorí sú prepojení cez internet. Ak chcete svojich potomkov odlákať od obrazovky, môžete vsadiť na funkciu vzoru:

 

  1. Analógový svet hier

Rodičia, ktorých baví vyrábať a hrať Človeče, nehnevaj sa, sú často silnejším magnetom než akýkoľvek smartfón. Ale aj možnosť stretnúť sa s rovesníkmi otvára deťom cestu do analógového sveta hier. Navyše existujú digitálne hry, pomocou ktorých možno počítačových maniakov vylákať do prírody: napríklad Pokémon Go alebo nový Harry Potter: Wizards Unite s podobným princípom hry. V oboch hrách ide o to, aby hráči, najlepšie v malých skupinkách, chodili po uliciach a parkoch. Zbierajú pritom virtuálne predmety alebo „bojujú“ s protivníkmi – v neproblematickom stvárnení.

 

  1. Zorganizujte opatrovanie detí

Podľa nemeckej štúdie sa 70 percent všetkých škôlkárov hráva viac než polhodinu denne s mobilom svojich rodičov. „Digitálny babysitter“ poskytne vystresovaným dospelým krátky čas na oddych. Táto moderná metóda „dohliadania na deti“ nepredstavuje problém, kým sa nestane zvykom. Problematické to môže byť, keď rodičia svoje deti pravidelne a bežne „parkujú“ pred médiá, to znamená – celé hodiny sa im nevenujú. Ak napriek tomu potrebujete oddychovú prestávku, radšej si sami urobte výlet do digitálneho sveta a zorganizujte v kruhu priateľov niekoho reálneho na stráženie, ktorý sa bude deťom venovať – a možno im aj ukáže, že balóny nepraskajú len v aplikácii.

 

  1. Naplňte želanie pozornosti

Prečo majú dospelí rovnako ako deti tak veľmi radi sociálne médiá? Pretože uspokojujú základné potreby sociálnych vzťahov, zábavy a uvoľnenia, na vyhľadávanie informácií alebo dostať spätnú väzbu v podobe „lajkov“ na selfie. Chvála a pozornosť sa však nedá dosiahnuť len postovaním. Športové či kreatívne súťaže, ale aj prosté komplimenty – skrátka pozornosť iných ľudí v reálnom živote – môžu digitálny lajk kedykoľvek nahradiť. Slová „páči sa mi“ napokon nemusíte len odkliknúť. Môžete ich aj povedať.

 

Hore
OKViac informácií