Menu

Multitalent mama

Ako skombinovať materské povinnosti a kariéru.

Home » Život » Poradca » Multitalentmama - 05.2016

Práca matiek v sebe zahŕňa omnoho viac, ako je potrebné pre hocijaké iné zamestnanie. No napriek tomu je pre ne ťažké vrátiť sa od detí ku kariére. Ponúkame pár tipov pre túto tŕnistú cestu.

Vždy sa niečo našlo. Niečo sa dá nájsť aj teraz. Určite sa niečo ešte nájde. Som predsa emancipovaná. Som predsa študovaná. Teraz sa pýtam, načo. Budem vďaka práci sexi? Alebo mi len pribudnú vrásky? Matkou som rada. Ale čo iné ešte viem? A najmä: Ako to všetko postíham? Vnútorný hlas začína potichu, ale neskôr už kričí: Preč z tohto kolotoča! Do práce, naspäť ku kariére!

zena s dietatom v naruci

Vyrovnaná. Dosiahnuť work-life-balance kvôli vyrovnanému a naplnenému životu.

No vystúpiť zo zóny komfortu nie je vôbec také jednoduché. Cesta z chránenej dielne medzi postieľkou a prebaľovacím pultom do drsného sveta medzi škôlkou a písacím stolom nie je ľahká. A ešte k tomu aj s polenami pod nohami. Napríklad sa menia naše predstavy o svete. Zvyšuje sa nám potenciál, rozširujú horizonty, menia sa hodnoty. S dieťaťom rozmýšľame inak ako bez neho. Možno aj o starej práci. Naskytá sa otázka o zmysluplnosti. A o vedomostiach. Sebadôvera je spoločník na úteku a ten sa na materskej často vyparí. „A pritom dokážu ženy omnoho viac ako len vytvoriť domáce dekorácie a mliečnu penu,“ hovorí Katrin Wilkens, matka troch dcér a úspešná novinárka.
„V prvom rade nejde vôbec o to, ako dostať rodinu a prácu pod jednu strechu, ale o to, ktorá strecha je pre nás tá najlepšia, čiže ktoré zamestnanie sa k nám najlepšie hodí.“ Významnú úlohu pritom zohráva slovíčko „a“: aká práca vás baví, spája talenty a má ešte k tomu šance na trhu? Podobné otázky pozná aj Sonja Zant. Vo svojej práci kouča sa stretáva s mnohými ženami, ktoré až nápadne túžia po kariére. „Pri návrate je dôležitý uhol pohľadu,“ vraví. „Netreba sa hneď pozerať na možnosť kombinácie rodiny a povolania, ale v prvom rade na to, čo by sme robili radi.“ Aby sme na to prišli, máme rôzne metódy.

Predstava o práci za jeden deň

Katrin Wilkens založila spolu s Miriam Collée spoločnosť „I.do“. Koncept je napínavý, prísľub veľký: „Za jeden deň Vám nájdeme prácu šitú na mieru.“  Wilkens a Collée pritom nepostupujú podľa kategorizovaných tabuliek, priblížia sa k ženám so záujmom, vezmú ich životopisy pod lupu, neustále sa na niečo vypytujú. A neustúpia, až kým nebude daná predstava o práci jasná. „Je to náročné v tom zmysle, že celý deň rozprávate o sebe a ste stredobodom pozornosti. Bez prestávky, bez odchýlok,“ hovorí Wilkens. Obe to robia veľmi šikovne, riešia protiklady konštruktívnym spôsobom, kriticky skúmajú, ale vždy s úctou.

V japončine znamená I.do zmenu a cestu.

leben_psyche-6-ab_2016-03

Sľubujú. Že nájdu prácu šitú na mieru v priebehu jedného dňa. To všetko v I.do.

Čiastkové ciele

Sonja Zant sa špecializovala na vypátranie ďalšieho kroku v kariére pomocou hravého prístupu. Čarovným slovíčkom je matrioška. V matrioške sa nachádza ďalších deväť, každá symbolizuje určitú vlastnosť, talent, rolu. Stávajú sa vedomými, uchopiteľnými a viditeľnými. „Ide aj o to, aby sme sa na návrat nepozerali iba racionálne, aj keď to je rovnako dôležité. Prechádzame si scenáre, skúšame sa vžiť do nového života. Je to zábavné a ohromne to zaberá.“

Soja Zant, Coach

„Nemusíte túžiť len po jednom nápade. Držte sa svojich záujmov a koncepcie trhu.“

Poznanie, že na tejto ceste musia existovať aj čiastkové ciele, je neskutočne dôležité a odbúrava tlak. Toto poznanie odhodí bokom jedno z polien, ktoré si ženy vlastnými rukami a ešte aj láskyplne hádžu pod nohy, a tým je neustále požadovanie od seba viac, ako je potrebné, a ešte aj rýchlejšie. „Čiastkovým cieľom môže byť možnosť rozvíjať sa, prispôsobovať pocity,“ hovorí Zant. Skôr sa dostanete k cieľu, ak sa pri výbere zamestnania budete držať svojich záujmov a pozície na trhu, ako keď by ste boli zapálené len pre jednu predstavu. Nadšením zahoríte neskôr. Okrem toho: horenie prináša so sebou nebezpečenstvo vyhorenia. Tu naznačuje Wilkens každému rodinno-organizačno-cukrársky-škôlkovo-založenému tvorovi nasledujúcu otázku: „Hodí sa mi do mojej súčasnej životnej situácie, aby som kvôli niečomu pracovne vyhorela?“

Pomoc pri ťažkostiach

leben_psyche-9-ab_2016-03

Hravo. Najlepší spôsob, ako sa priblížiť k ďalšiemu kariérnemu kroku, je hravosť.

Ísť si svojou cestou krok za krokom, pokračovať bez chýb a nenechať sa odradiť malými, odpudivými chybami – to sa bez pomoci iných nedá. Na to treba podporu. Zo všetkých strán. Nepriepustná sieť na opatrovanie detí, aby ste sa mohli uvoľniť, je prioritou. Musí byť pevná a istá. Ak dieťa ochorie a babka, suseda alebo priateľka vypadne alebo má toho príliš veľa, už vám prihorieva. Samostatná samoživiteľka a napriek tomu spokojná, to nie je vo svete matiek také samozrejmé.

Nie je to o tajomstve, ale o dvoch rozhodujúcich faktoroch: solídna sieť rodinných príslušníkov a priateľov a vedome nastavené priority.

U Susanny Singer to funguje. „Človek by mal byť spokojný aj s tým, čo má“, vraví advokátka s vlastnou kanceláriou. To konkrétne znamená,  že síce pracuje na plný úväzok, ale nerobí nadčasy, ako je to v jej branži zvykom. Radšej trávi čas so synom, najmä teraz, keď ide do školy. Pre Hornorakušanku je dôležité, aby mohla o svojom živote rozhodovať sama. „Kým mám túto slobodu rozhodovania, mám sa dobre.“ Vnútornú rozorvanosť alebo perfekcionizmus nepozná.

Susanne Singer, advokátka

„Nerátam s tým, že budem mať perfektnú domácnosť.“

Marketingová pracovníčka Elisabeth Radner trávi päť hodín týždenne vo svojej starej práci. Syn Elias chodí do škôlky, dcéra Livia je ešte do októbra doma. „Väčšinou pracujem z kancelárie, priestorová odluka je dobrá, dôležité veci vybavím večer z domu,“ hovorí 36-ročná mamička. Radí, pokiaľ je to možné, vybrať si homeoffice a nechať si dostatok času na výber detských jaslí, pretože musíte mať ten správny pocit na sto percent. „Len ak je sympatia a chémia v poriadku, je matka pripravená nechať tam svoje dieťa a ísť s dobrým pocitom do práce.“

rodicia s dietatom

Prepojená. Ak máte veľkú sieť opatrovateľov detí, uľahčujete si svoj krok k zamestnaniu.

Zdolanie výziev

Neustále čeliť novému znamená pre Angeliku Lörincz už bežnú rutinu. Dvojnásobná mama zo Salzburgu pracuje dvanásť hodín týždenne na personálnom oddelení jedného podniku a popri zamestnaní šije na zákazku doplnky pre mamy a deti. Šitie je jej záľubou a vyvážením zároveň. Každej žene radí, aby si ponechala svoj obľúbený koníček alebo šport a naplánovala si čas pre seba.

Sonja Zant, kouč

„Motto pri opätovnom nástupe do práce: ja s ostatnými, nie ja pre ostatných.“

Aj pre Elisabeth Radner je čas viac ako len slovo. Aby ostala v rovnováhe a udržala si stabilnú psychiku, sú jej vedomé prestávky na oddych nesmierne dôležité. Aj keď sú iba krátke. Štvrťhodinka na kávu, prečítanie si novín, večerné stretnutie s kamarátkami, kúpeľ.

Gabi Weiss

Gabi Weiss žije a pracuje vo Viedni, je zvedavá a rada strká nos do vecí, ktoré sa jej netýkajú, portrétuje najradšej ľudí, ktorí sú zapálení pre dobrú vec a svoje nadšenie prenesú na druhých. Ak práve nepíše alebo nenavrhuje lifestylové knihy, chodieva so svojím psom na prechádzku do lesa, aby načerpala energiu.

Maria Kapeller

S maskou na oči zabalenou v batožine sa táto cestovateľka najradšej pohybuje na potulkách svetom autobusom a vlakom, menej radšej lietadlom. Doma v Rakúsku šliape rada do pedálov alebo cvičí jogu, ak práve nepíše texty do médií a agentúr alebo pre svoj cestovateľský online magazín.

Hore
OKViac informácií