Menu

Kedy je muž mužom?

Muž hľadá sám seba. My pomáhame.

Home » Život » Kedy je mužmužom? - 06.2016

Predtým boli pre ženy hádankou. Teraz sú hádankou aj sami pre seba. Muži hľadajú. Samých seba. A trochu aj to, čo v nich chcú vidieť ženy.

Obraz muža

V živote to má ľahké. Keď sa na to pozeráme zvonka. Je uprednostňovaný. Kariéru spraví rýchlo. Zarába veľa peňazí. Zaujíma sa o autá. A o techniku. Rád pije pivo. Má priateľov, ktorí s ním pozerajú futbal. Rozpráva síce nerád, no čím ďalej, tým viac. Niekedy dokonca o svojich pocitoch. Je citlivejší. Hĺbavejší. Má väčší záujem. Je ženskejší. Stará sa. A správne. Používa krém proti vráskam. A kozmetiku na čistenie pleti aj telové mlieko. Rád nosí bradu. A vyzná sa v móde. Stará sa o deti aj o domácnosť. Musí bojovať s mnohými predsudkami. Niektoré odrážajú pravdu. Niektoré nie. Niektoré už nie. Niektoré ešte nie. A niektoré sú už zajtra znova včerajšie. To všetko má dobrý dôvod: muž je ako život, neustále sa mení.

leben-coach-1-ab_2016-04

Hľadajúci. Muži majú veľa tvárí. Keby len vedeli, ktorá z nich je tá ich.

Roly pohlavia

Ešte ani nie sme na svete a už nás škatuľkujú. Chlapec alebo dievča. Modré či ružové. Z biologického hľadiska to, samozrejme, dáva zmysel, zo psychologického už menej. Pretože delenie má dôsledky, a to rozsiahle. Väčšina rodičov vychováva syna, či už vedome, alebo nevedome, inak ako dcéru. Koniec koncov, chlapec je iný ako dievča, myslíme si. Správa sa inak. Má iné záujmy. Má iné potreby. V jeho obrázkových knižkách sú bagre a autíčka. Jeho koníčkami sú futbal a tenis. Smie toho viac. Plače menej. Očakáva sa, že raz bude veľký a silný. Mnohí rodičia dnes celkom vedome a opakovane vypadávajú zo svojich rodových rolí. Aby boli príkladom, že medzi mamami a otcami nie je žiadny veľký rozdiel. Ani tým, čo robia. Alebo ako sa správajú. Ale nielen oni sprostredkúvajú svojmu synovi, čo je typické pre mužov. Nespočetné dojmy, výpovede a skúsenosti formujú jeho osobnosť a dopĺňajú jeho obraz muža. Obraz, ktorý sa zakaždým mení. Pretože zakaždým prichádzajú nové dojmy, výpovede a skúsenosti. Preto to potom taký muž nemá jednoduché.

Mann und Frau im Spiegelbild

Typické? Správajú sa ženy inak ako muži? Je to všetko biologické alebo len vštepené výchovou?

Rody

Predtým bol lovcom, ktorý sa staral o obživu. A živiteľom aj veľmi dlhý čas ostal. Tým, ktorý povedal, čo sa má kedy urobiť. Tým silným mužom, ktorý sa staral o slabú ženu a stál nad ňou. Ktorý si aj v spoločnosti vychutnával výrazne viac úcty a rešpektu. Ktorý mal vždy pravdu. A ktorému tak či tak všetko dovolili. Až kým sa žena neemancipovala a nezhodnotila svoju rolu. Rovnoprávna ešte stále nie je. Napriek tomu už tradičné roly na základe pohlavia neexistujú. Zmiešali sa. Už nie je nič typicky mužské alebo typicky ženské.

Žena sa už nestará len o domácnosť a deti, ale predovšetkým o seba. Robí kariéru. A vôbec všetko, čo chce. Hľadala sa, našla a znovu sa definovala.

„Skrz emancipáciu sa zaoberala sama sebou. Tým si zvolila smer, ktorý by bol žiaduci aj pre muža,“ vraví Robert Pap, ktorý vďaka „Wake Up Man“ pomáha iným mužom, aby opäť našli svoje mužské kvality.

leben-coach-2-ab_2016-04

Je muž mužom? Pri mnohých obrazoch muža sa takému mužovi môže už aj z hlavy pariť.

Protiklady

„V spoločenskej diskusii ide veľa o rolu a o obraz ženy. Ale nejde o mužov,“ vraví Jens Lönneker, psychológ a riaditeľ Inštitútu prieskumu trhu a poradenstva Rheingold Salon. Moderný muž pritom musí vyhovieť mnohým čiastočne protikladným požiadavkám. Ale namiesto toho, aby sa pýtal, čo vlastne chce, sa pýta, čo chce žena. Koniec koncov, chce byť žiadaný. Namiesto toho, aby našiel sám seba, prenasleduje neustále sa meniaci ideálny obraz.

Raz je mačo, potom opäť softie.

Raz má kocky na bruchu, inokedy dadbod. Čiže telo ocka. Inak povedané, bruško. A vlastne to všetko by mal súčasne mať aj tým byť. Štúdia portálu o nevere Victoria Milan ukazuje, aký muž momentálne dokáže lámať ženské srdcia. Metrosexuáli to boli predvčerom. Lumbersexuáli to už tiež majú za sebou. Ideálny muž je retrosexuál. Ozajstný chlapík. Nefarbí si vlasy. Neholí si hruď. Napriek tomu je okúzľujúci. Nedrží diétu, ale dáva si pozor na svoju postavu. Je perfektný džentlmen. Otvára dáme dvere. Ale je aj dominantný v posteli. Je šarmantný. A tiež šik. Nenasleduje každý trend. A ráno potrebuje v kúpeľni len pár minút. Je zrelý. Vie, čo chce. A vezme si to. Vie zaobchádzať s náradím. Je, a to je celkom dôležité, starostlivý. Je milujúci otec. A úspešný v práci. Ideálny muž je teda typický. A netypický zároveň. Klišé. A žiadne klišé. Srdečný. Prirodzený. Priamy. Retro. Ale moderný. Nie chytrácky. Nie slizký. Nie neistý. Ale pestovaný. A slušný. A rozumný. Ideálny muž je ako chameleón, majster premeny, vlajka vo vetre.

perfektny muz

Bezradnosť. Je retrosexuál tým, čo ženy chcú?

Stav mysle

Sem a tam. Hore a dolu. Raz tak, inokedy inak. Pri toľkých zmenách smeru sa mužovi krúti hlava. Rozdielne nároky ho zneisťujú. Nevie, či má dáme podržať dvere, alebo či nebude za zaostalého mača. Či má rozprávať o svojich pocitoch, alebo už je slaboch. Či má robiť kariéru a zarábať peniaze, alebo sa starať o deti a domácnosť. Alebo či sa má holiť na tvári a na hrudi nie, alebo naopak. Jedno je však isté: ani muž nemôže byť všetkým, mať všetko, vedieť všetko. Tak ako sa v mnohých ďalších veciach odlišuje od ženy, v tomto prípade nie. Žena nemôže byť matkou a robiť kariéru. Byť štíhla, ale občas si dopriať aj rezeň. Byť pekná, ale nesmie byť namyslená. Tiež musí spĺňať rôzne nároky. Ale emancipovala sa. Vie, kým je. A čo chce. Teraz ju musí nasledovať muž.

Mann in Boxershorts vorm Spiegel

Verná kópia. Muži často stvárňujú svoj obraz. Akí sú v skutočnosti, nikto nevie. Niekedy ani oni sami nie.

Priamočiarosť

Rozdielne očakávania, nároky a mnohé požiadavky a dojmy zaťažené klišé priviedli muža do krízy identity. Ale každá kríza ukrýva šance. Žena to predviedla.

Muž, ktorý nevie, kým je, môže byť, aký chce.

Neexistujú vzory, obmedzenia, hranice. Musí len všetko stlmiť. Všetky hlasy, všetky dojmy, všetky klišé. Musí sa stiahnuť. Vybrať sa hľadať vlastnú identitu. Byť k sebe úprimný. Muž sa musí emancipovať. A už s tým začal. Ale nemá to jednoduché. Psychológ Jens Lönneker vymámil vo svojej štúdii z 50 mužov, čo vlastne chcú. Pritom sa ukázalo, že mnohí muži majú veľkú túžbu znovu objaviť to, čo pociťujú ako mužské. K tomu patrí: prežiť rivalitu, podstúpiť riziko, vyskúšať niečo nové, zažiť dobrodružstvo. Ale keď ženy nechcú, aby skočili s padákom z lietadla alebo šli jazdiť na motorke s kamarátmi, zľaknú sa diskusie a nechajú to tak. „Potláčajú to, pretože chcú byť dobrými mužmi a mať uznanie ženy,“ vysvetľuje Lönneker. Ale o to nejde. Muž nemusí zodpovedať kadejakým klišé alebo ideálnym obrazom. Nemusí sa pred ostatnými klaňať. Nemusí byť takým, akým nechce byť. Koniec koncov, ide len o jedno: autentickosť. Započúvať sa do seba samého. Hľadať sa. Nájsť sa. A byť takým, akým je. Je jedno, či ide o muža, alebo o ženu.

Junger Mann der sein Gesicht versteckt.

Žiadaný. Dnešný muž môže byť, kým chce. No čím chce byť?

Wake Up Man: od mužov pre mužov

Wake Up Man je hnutie, v ktorom ide o opätovné nadviazanie kontaktu medzi mužmi – s ich mužskými kvalitami, s ich ženami, ale predovšetkým s nimi samými.  Zakladatelia Robert Pap, Jürgen Waellnitz a ich tím ponúkajú mužské eventy, outdoorové workshopy a coachingy pre mužov. Od poradenstva až po tréning. Všetko pritom mužovi pomáha k tomu, aby sa našiel. A z toho profituje každý vzťah.

Robert Pap, iniciátor platformy Wake Up Man

»Emancipácia spôsobila, že žena sa začala zaoberať sama sebou. A tým udala smer, ktorý by bol žiadaný aj pre muža.«

3 mýty o mužoch:Čítať ďalej

Mýty a pravda

Mýtus číslo 1: Mužom záleží u žien viac na kráse ako na inteligencii.

Nesprávne. Marcel Zentner z Inštitútu psychológie na univerzite v Innsbrucku a jeho kolegyňa Alice Eagly zo Severozápadnej univerzity v USA analyzovali stovky štúdií. Výsledok: so zrovnoprávnením ženy sa zmenili aj preferencie muža. „Ako už predstaviteľky a predstavitelia sociokultúrnych prístupov dlhšie predpokladali, partnerky a partnerov si vyberáme podľa toho, ako nám pasujú do určitého životného rozpoloženia. A pribúdajúce zrovnoprávnenie tieto životné plány smerodajne formuje,“ vraví psychologička. A navyše: „V dnešnom svete, v ktorom musia kvôli uspokojivému príjmu často pracovať obaja rodičia, vyhľadávajú muži vzdelané ženy s dobrými platovými predpokladmi.“ A aj vkus žien sa zmenil. „Muži sa, naopak, nemusia nutne venovať len zväčšovaniu majetku. Ich šance na úspech u žien stúpajú, keď sa starajú o svoj výzor a robia dobrý dojem aj v domácnosti,“ vysvetľuje Eagly.

Mýtus číslo 2: Muži radšej podstupujú riziko.

Nie naozaj. To totiž platí iba pre desatinu mužov. To znamená, že 90 % pánov podstupuje v priemere rovnako rado riziko ako ženy.

Mýtus číslo 3: Mužom netikajú biologické hodiny.

Nesprávne. Ako ukázali štúdie, zdravotné riziko pre deti rastie aj s pribúdajúcim vekom otca. Ideálny čas pre muža na splodenie detí je medzi 21. a 35. rokom života.

Andrea Fehringer & Thomas Köpf

ANDREA FEHRINGER & THOMAS KÖPF sú novinári a spisovatelia prednášajúci na Viedenskej univerzite. Napísali spolu 36 kníh, aj ako anonymní pisatelia. Usporadúvajú kurzy písania, a tak sprevádzajú iných na ich ceste k vlastnej knihe.

Helmut Berger

Helmut Berger žije a pracuje vo Viedni, najradšej píše o ľuďoch, hudbe, umení a kultúre. Obzvlášť napínavé na tom je to, že človek vždy objaví niečo nové, rozoznáva súvislosti a zbiera skúsenosti. Kto je otvorený a zaujíma sa, ten sa nikdy nenudí.

Hore
OKViac informácií