Menu

Mýliť sa je mužské

Zdravotné mýty u mužov.

Home » Život » Zdravie » Mýliť saje mužské - 06.2016

Žiarenie z mobilov a bicyklovanie údajne škodí ich plodnosti. Testosterón spôsobuje u nich vyššiu agresivitu a menej vlasov. Muži si musia vytrpieť zvláštne fenomény.

Desať mýtov o mužskom zdraví. Čo je pravda a pri čom si nemusíme robiť starosti.

Na jednej strane si aj pri tej najmenšej maličkosti myslia, že už sa nedožijú ďalšieho dňa. Na strane druhej by radšej podávali každý mesiac daňové priznanie, ako by navštívili doktora. Muži a ich námietky. Muži a ich strachy. Niektoré dávajú zmysel, iné sú čisté výmysly. Čoho by sa bradaté pohlavie malo naozaj obávať? A akých povier okolo mužského tela sa neustále tvrdohlavo držia?

1. Žiarenie z mobilov ovplyvňuje tvorbu spermií

Správne. Aktuálne štúdie ukázali medzi nimi súvislosť. Na fakulte medicíny Technion v meste Haifa v Izraeli pozorovali 106 mužov počas jedného roka. Výskumníci sa pýtali na používanie mobilov a zároveň skúmali kvalitu spermií. Východisko štúdie tvorili záznamy o poklese kvality spermií v 20. storočí. Dôvodom bolo elektromagnetické žiarenie z mobilov. Táto teória bola potvrdená výsledkami.

U mužov, ktorí telefonovali minimálne hodinu denne, bola koncentrácia spermií nezvyčajne nízka.

Už len keď boli blízko mobilu pri jeho nabíjaní, klesla hodnota takmer o 30 %. Muži, ktorí svoje smartfóny radi nosia vo vreckách nohavíc, výsledky tiež nepotešia. Ak muži nosia mobily vo vzdialenosti do 50 cm od slabín, môžu rátať s poklesom spermií o viac ako 40 % . To znamená: nespať pri mobile, nenosiť telefón v driekovej oblasti a pri rozhovoroch byť stručný, čo by mužom nemalo padnúť zaťažko. Pre presnejšie výsledky potrebujú vedci v každom prípade rozsiahlejšie štúdie.

2. Muži nemajú rakovinu prsníka

Nesprávne. Muži môžu rovnako ako ženy ochorieť na rakovinu prsníka. Aj keď je takýchto prípadov podstatne menej, počet ochorení napriek tomu stúpa. To sa zistilo na univerzite v Texase. Problém je, že rakovina sa veľmi často zistí neskoro, a tým sú šance na vyliečenie menšie. Preto aj pre mužov platí: pravidelné prehmatávanie hrude. Prvým príznakom sú stvrdnutia okolo prsných bradaviek. Keďže nebolia, je o to ťažšie chorobu odhaliť. Pri pochybnostiach treba ihneď navštíviť lekára.

3. Po holení vyrastajú hrubšie chlpy

Nesprávne. Len to tak pôsobí, pretože chlpy sú pri korienku hrubšie a smerom ku končekom sa stenčujú. Ak sa teda muž často holí, vidí len krátke, robustné chĺpky. Napriek tomu môže mať holenie s dobrou kozmetikou hladký priebeh. Po hebkej pokožke sa holiaci strojček kĺže jemnejšie ako po suchej a nerovnej. Väčšiu briadku vďaka častému holeniu muž nedosiahne, pretože počet chĺpkov už stanovil chĺpkový folikul. A ani rýchlosť rastu neurčuje holiaci strojček, ale gény.

leben-gesundheit-1-ab_2016-04

Mrznúci. Mužom naozaj nie je tak často chladno ako ženám.

4. Muži mrznú menej ako ženy

Správne. Gesto podania svojej bundy milovanej nie je len šarmantné, ale tkvie aj v podstate muža: jednoducho mu nie je tak rýchlo zima ako jej. A má to tri príčiny. Po prvé, stavba tela: ženské telo je spravidla menšie, ale dlhšie. Telo cez kožu odovzdáva teplo. V porovnaní k objemu má teda žena väčšiu plochu, cez ktorú uniká teplo. Po druhé, svoju úlohu zohráva charakter kože. Ženská koža je približne o 15 % tenšia a tým aj citlivejšia na chlad. A po tretie tu je svalstvo. Muži majú 40 % svalstva, ktoré vytvára teplo, ženy iba 25 %. Chladné obdobie zvládne teda partner lepšie ako radiátor.

5. Bicyklovanie spôsobuje neplodnosť

Nesprávne. Muži na bicykloch si môžu vydýchnuť. Ani profesionálni cestní cyklisti nemajú problémy v posteli. Bicyklovanie samo osebe nespôsobuje žiadne problémy. A keď už, tak na vine je zle nastavené sedlo. Ale ani to impotenciu nespôsobuje. Napriek tomu tip: sedlo by malo byť nastavené presne vodorovne. Potom už nič nestojí v ceste za ďalšou cyklotúrou.

6. Vypadávanie vlasov je dedičné

Čiastočne správne. Keď hriva stráca objem a glanc, verí aj ten najskúsenejší muž, že je jednou nohou v domove dôchodcov. Pritom nemusia byť vždy na vine gény. O riedke vlasy sa môžu postarať aj stres, smútok, jednotvárna strava a ochorenia. Príliš časté umývanie a česanie v každom prípade nepatria k príčinám. Pritom nevypadávajú zdravé, ale poškodené a odumreté vlasy. Napriek tomu by sa mala používať správna kozmetika určená pre pokožku na hlave a podľa typu vlasov. A navyše, málo vlasov na hlave neznamená hneď málo akcie v nohaviciach. Nie hodnota testosterónu ovplyvňuje vypadávanie vlasov, ale hodnota dihydrotestosterónu. Ten je síce dcérsky rádionuklid testosterónu, ale s množstvom mužského hormónu nemá nič spoločné.

6 ďalších mýtov o mužoch:Čítať ďalej

7. Testosterón spôsobuje agresivitu

Nesprávne. Hormón, ktorý robí muža mužom, má byť zodpovedný za mnohé. A pritom je taký nevinný! Nie je výhradne mužský, v menších množstvách sa tvorí aj ženám v nadobličkách. „Testosterón sám osebe nijako nevplýva na správanie mužov,“ vraví Robin Haring, ktorý skúma tento hormón už 8 rokov. Je len nositeľom informácie ako všetky hormóny. Životné okolnosti ovplyvňujú hladinu hormónov a tá zase správanie. Ak musí muž napríklad zvíťaziť v súťaži, testosterón stúpa. Vysoká hladina nezapríčiňuje iné správanie. Rozhodujúca je situácia.

8. O mužskú pokožku sa netreba starať

Nesprávne. Mužská koža je síce hrubšia a mastnejšia, čím starne neskôr, ale bez pozornosti ostáva vyslovene nerada. Ani muži nie sú chránení pred slnkom, stresom, chladom alebo vekom. Aby posilnili kožu a zaručili jej ochranu, smú aj páni siahnuť po krémoch a sprchovacích mliekach.

No predtým, ako muži vyprázdnia kozmetické skrinky svojich žien, mali by si dať poradiť, čo sa hodí k ich typu pokožku. K tomu sa pridá dostatok športu a zdravá strava.

9. Mužská nádcha je horšia

Správne. Teraz musia byť ženy silné. Je vedecky dokázané, že nádcha je u muža horšia ako u ženy. Pri prechladnutiach je ženský imunitný systém silnejší. Na to prišli vedci v USA tým, že skúmali reakciu na očkovanie proti chrípke. Ženy produkovali viac cytokínu a protilátok ako ich mužskí kolegovia. Telo sa tak mohlo lepšie brániť proti vírusom. Ďalší výskum ukázal, že ženy síce nádchou trpia častejšie, avšak nie tak silno. Príčinou slabšieho imunitného systému muža by mohol byť testosterón. Tento hormón ovplyvňuje gény, ktoré sú zodpovedné za imunitu. Čím viac testosterónu, tým slabší imunitný systém. Ak váš partner teda nabudúce bude chcieť ostať v posteli s upchatým nosom, nechajte ho tam. Mal by sa v pokoji vyliečiť.

Collage Männerhygiene

Prechod. Chronická únava, znížená výkonnosť, návaly tepla alebo apatia. Aj muž sa dočká prechodu.

10. Muži nemajú prechod

Nesprávne. Vek zanecháva svoje stopy aj na mužovi. Avšak andropauza vyzerá inak ako menopauza. Ženy strácajú svoju plodnosť, muži nie. Zato trpí ich potencia. A tento proces sa vlečie pomaly. Keď klesá produkcia hormónov, môže dôjsť k všemožným symptómom. Napríklad chronická únava, znížená výkonnosť, klesajúca funkcia pamäti, návaly tepla, apatia alebo impotencia. U jedného sa objaví ťažkostí viac, u druhého menej. Závisí to od individuálnej genetickej dispozície a hormonálnej výbavy. Jednou z príčin by mohla byť aj kríza stredného veku, avšak to ešte nie je dokázané. „Starnutie nie je slabosť,“ utešuje Dr. Harry Tschebiner z Mníchova. Je celkom prirodzené a patrí k životu.

11. Sója znižuje hladinu testosterónu

Nesprávne. U športovcov sa rozšírila povera, že sója zapríčiňuje zníženie testosterónu, pretože sójové proteíny obsahujú fytoestrogény (okrem iných aj izoflavóny) a tie by mali narúšať hladinu hormónov. Estrogény stúpajú, testosterón, hormón dôležitý pre svaly, klesá. Taká je teória, ale zatiaľ neexistujú žiadne potvrdzujúce výsledky. Čiže nie je žiadna spojitosť medzi množstvom sóje a hladinou hormónov.

To znamená, že u mužov, ktorí ťažko trávia živočíšne proteíny, je sója dobrou náhradou pri tréningu. A má aj zdravie podporujúce účinky.

12. Vypracované brucho je len otázka tréningu

Nesprávne. Leto je pred dverami. Muž aj žena snívajú o perfektne vyformovanom tele. Avšak samotné športovanie na to nestačí. To, či sa na bruchu objavia tehličky, závisí od telesnej stavby. Presnejšie povedané, od počtu šliach. Tie vedú horizontálne cez rovný brušný sval. Niektorí ich majú, iní nie. Kocky dokážeme vyformovať podľa toho, či máme dve, štyri alebo žiadne šľachy. Bez šliach žiadne tehličky. Ďalší predpoklad je 12-percentný podiel tuku v tele. Ženy majú v priemere 25-percentný a muži 15-percentný podiel tuku. To znamená, že na to, aby sme dosiahli kocky na bruchu, potrebujeme tvrdý tréning a správnu anatómiu.

Andrea Fehringer & Thomas Köpf

ANDREA FEHRINGER & THOMAS KÖPF sú novinári a spisovatelia prednášajúci na Viedenskej univerzite. Napísali spolu 36 kníh, aj ako anonymní pisatelia. Usporadúvajú kurzy písania, a tak sprevádzajú iných na ich ceste k vlastnej knihe.

Hore
OKViac informácií