Active Beauty
Nadmerné potenie: čo robíme nesprávne?

Nepríjemné tajomstvo

Nadmerné potenie: čo robíme nesprávne?

Jestvujú aj domáce prostriedky proti poteniu. Áno, je to pravda. A môžu dobre pôsobiť. Avšak len, ak potenie nie je príliš intenzívne. Takzvané nadmerné potenie sa týka ľudí, ktorých potné žľazy pracujú viac ako by mali, aj keď ich o to nikto nežiada. Najčastejšie v podpazuší, ale aj na rukách, nohách, alebo dokonca na celom trupe.

 

 Čo je nadmerné potenie?

Počas stresu alebo pri športe sa potíme všetci. Je to normálne. Nadmerné potenie však túto mieru presahuje. Potné žľazy postihnutých produkujú pot neochvejne – je jedno, či sú rozrušení fyzicky alebo mentálne alebo len jednoducho uvoľnene sedia na gauči. Väčšinou je príčinou neurologická dysfunkcia. Nie je to nič hrozné, ale prekáža to. A prekáža to nesmierne. Keď každé tričko, šaty alebo dokonca hrubé pulóvre majú okamžite fľaky od potu, postihnuté osoby veľmi trpia.

 

Šalvia, ocot a iné: domáce prostriedky proti nadmernému poteniu

Aby sme to povedali hneď na začiatku: nadmerné potenie sa nedá odstrániť pomocou bežných domácich prostriedkov. Čo zaberá pri ľahšej transpirácii, neúčinkuje proti nadmernej aktivite potných žliaz, ako je tomu pri nadmernom potení. Aj výber oblečenia hrá len podmienečnú úlohu. Prírodné vlákna sú priedušnejšie než syntetické látky, a preto sa v zásade odporúčajú ľuďom, ktorí sa potia. Regulačné pôsobenie na zvýšenú tvorbu potu však nemajú. Prepotená bavlna len menej zapácha než odev z umelej látky.

 

Nadmerné potenie: prečo nepomôže ani dezodorant

Bežné dezodoranty obsahujú vonné látky ako aj substancie s antibakteriálnymi účinkami. Tie majú zabrániť, aby pot nepríjemne zapáchal. Na rozdiel od takzvaných antiperspirantov však neobmedzujú tvorbu potu ako takú. Antiperspiranty pracujú spravidla s kovovými soľami. Kovové soli sa nasadia ako drobné korky na vývody potných žliaz a bránia tak vyrážaniu potu. V malých koncentráciách sú také produkty dostupné v drogérii. Ak ste hyperhidrózou, čo je odborný názov nadmerného potenia, postihnutý viac, nájdete silnejšie koncentrované produkty v lekárni.

Antiperspiranty: Sú škodlivé?

Kovové soli majú stále zlú povesť. Môžu spôsobiť rakovinu, alzheimera či iné ochorenia. Avšak štúdií, ktoré to dokazujú, v súčasnosti ešte nie je dostatok. Pri ich používaní sa však objavujú vedľajšie účinky, ako napríklad silne páliaca a začervenaná pokožka. Čiastočne sú tieto symptómy také silné, že postihnuté osoby terapiu prerušia.

 

Nadmerné potenie: čo môžem urobiť?

Ak trpíte mokrými tričkami či vlhkými dlaňami, mali by ste vyhľadať pomoc dermatológa. Môže odhadnúť stupeň hyperhidrózy a nájsť vhodnú formu liečby. Ak to chcete vyskúšať samoliečením, mali by ste zohľadniť niekoľko bodov. Po prvé: začnite najskôr s najjemnejšími prostriedkami. Ak domáce prostriedky nepomôžu, skúste to s antiperspirantom.

 

Správne používanie antiperspirantu

Najvhodnejšie je naniesť antiperspirant na postihnuté miesta večer. V noci potné žľazy utlmia svoju aktivitu, takže účinné látky neopláchnete bezprostredne po nanesení. V ideálnom prípade použite antiperspiranty ako istý druh kúry: produkt najprv používajte každý večer počas jedného týždňa. Ak terapia zaúčinkuje, môže to stačiť na redukciu frekvencie a prostriedok stačí používať už len jeden až dvakrát týždenne. Okrem toho je dôležité: antiperspiranty by ste nemali nikdy nanášať na čerstvo oholenú pokožku. Každé holenie zanecháva mikroranky, kvôli čomu pokožka extrémne citlivo reaguje na metalické soli.

 

Správne sa umývajte: netreba preháňať

Typická chyba: ak trpíte nadmerným potením, skúšate si pomôcť nielen dezodorantmi, ale aj častým umývaním. Čo sa stane? Pokožka bude čím ďalej, tým suchšia. A tak sa zmení aj jej prirodzené bakteriálne prostredie. Vznikne alkalická pH hodnota, ktorá priťahuje predovšetkým také baktérie, ktoré spôsobujú, že pot páchne intenzívnejšie a nepríjemnejšie. Experti preto neodporúčajú častejšie sa umývať, ale radšej tým správnym mydlom. Takzvané wash syndets takisto čistia, majú však pH hodnotu, ktorá nenarúša rovnováhu pokožky, a tak predchádza nepríjemnému zápachu.

 

Iné možnosti: čo ešte pomáha proti nadmernému poteniu??

Aj moderná dermatológia vymyslela metódy proti nadmernému poteniu. Napríklad neurotoxín botox, známy ako zabijak vrások, sa používa aj proti hyperhidróze. Pôsobí na nervové impulzy potných žliaz a obmedzuje ich nadmernú aktivitu. Zatiaľ čo vskutku nákladné ošetrenie botoxom si vyžaduje obnovu s odstupmi približne šesť mesiacov, nová metóda sľubuje trvalé výsledky. Pri tzv. „mira dry postupe“ sú potné žľazy na postihnutých miestach kompletne zničené termovlnami. S akými nákladmi a rizikami na tieto a iné dermatologické metódy treba počítať, a aké výsledky možno očakávať, o tom je potrebné pohovoriť si s lekárom. Lekári sú odborníkmi vo svojej oblasti a nájdu pre svojich pacientov vhodné riešenie. Pot totiž prekáža. Ale určite nie je neporaziteľný!