Menu

Namiesto ajurvédskej kúry: 5 skrášľovacích tipov na doma

Päť tipov pre viac pohody a krásy, ktoré môžete zrealizovať aj doma.

Home » Krása » Namiesto ajurvédskej kúry: 5 skrášľovacích tipov na doma - 04.2020

Nemusíte cestovať do Indie, aby ste si mohli dopriať ajurvédsku kúru: Týchto päť tipov pre viac pohody a krásy môžete zrealizovať aj doma.

Je veľa stratégií pre šťastie, krásu a pocit pohody. Jedna z najstarších pochádza z Indie. Ajurvéda v preklade znamená „veda o zdraví a dlhovekosti“. Jej cieľom je dosiahnutie individuálnej harmónie tela, ducha a duše. A to môže fungovať dokonca aj doma!

Ajurvéda: Čo to vlastne je?

S viac ako 20 rôznymi metódami (ako napr. olejové masáže a sprchy, pílingy, bylinkové parné kúpele, meditácie a vhodná výživa) sa pod ajurvédskym učením rozumie komplexný koncept ako harmonizovať telo, ducha a dušu. Ajurvédsky základný princíp sa pritom zakladá na tzv. „Dóša“ učení: podľa neho pôsobia v každom človeku tri psychosomatické základné funkcie, ktoré riadia všetky procesy v tele. Nazývajú sa Váta, Pitta a Kapha a sú dané každému človeku od narodenia v rôznej dominancii. Keď sú všetky princípy v harmónii, sme zdraví a šťastní.

V modernom všednom dni však veľa ľudí svojimi prirodzenými zmyslami strácajú túto vnútornú rovnováhu. Ajurvéda má pomôcť túto rovnováhu znovu objaviť. Odmenou za hľadanie je hladká, rozjasnená pleť, iskričky v očiach a spokojný úsmev na perách.

Ajurvéda-kúra na doma: 5 tipov

Najjednoduchšia cesta k indickému životnému princípu vedie cez aplikovanie ajurvédy doma. Dôležité: pod ajurvédou nerozumieme rýchlu okrášľovaciu kúru, ale životné učenie. Čím pravidelnejšie vnesiete ajurvédske rituály do všedného dňa, tým lepšie budú pôsobiť. Vyskúšajte to hneď.

Ajurvéda-kúra na doma, tip 1: Prebúdzanie so zázvorom

Jednoduchšie ako s týmto trikom sa ajurvéda ako domáca kúra už ani nedá praktizovať: dajte každý večer pár kúskov zázvoru do pohára s vodou a vypite ju ráno bezprostredne po zobudení. Indické učenie vraví, že sa takto prebúdzajú životní duchovia. Alebo ak to vyjadríme po „západniarsky“: dávka tekutého vitamínu C vitalizuje telo, posilňuje imunitný systém a spevňuje pokožku. Ešte jeden tip: podľa indickej tradície by sme telo nemali nikdy konfrontovať so studenými teplotami, pôsobia disharmonicky. Nápoje by sme preto mali piť vždy vlažné alebo izbovej teploty.

Ajurvéda-kúra na doma, tip 2: Bylinkové parné kúpele

Teplá para otvára póry a aktivuje mikrocirkuláciu buniek. Tak sa optimálne podporia regeneračné procesy v pokožke. Parné kúpele teda aj preto považujeme za klasický rituál krásy. Obohatené ajurvédskymi bylinkami ako čerstvý zázvor, kurkuma, škorica, tymián a levanduľa pôsobia kúpele ešte intenzívnejšie na bunkovú aktivitu pokožky. A takto to funguje: naplňte misu horúcou vodou, k tomu pridajte čajovú lyžicu menovaných korenín, tvár ponorte do teplej hmly a nechajte ošetrujúce pary pôsobiť na cca tri až päť minút. Dávajte však pozor: aby ste predišli popáleniu, najprv vyskúšajte teplotu parného kúpeľa na vnútornom zápästí.

Ajurvéda-kúra na doma, tip 3: Olejovanie

Každodenným olejovaním sa podľa indického učenia aktivujú telu vlastné detoxikačné procesy a mala by sa tak zlepšiť nielen ústna hygiena, ale aj všetky vitálne funkcie tela. Vedecky dokázané to však doposiaľ nie je. Škody však realizácia tiež nenarobí, ak je vykonaná správne – mali by ste však v každom prípade zabrániť vdýchnutiu olejových kvapiek. Pri olejovaní podľa ajurvédy sa vyplachujú ústa každé ráno po zobudení kokosovým olejom (1 čajová lyžička) cca dve minúty a následne sa olej vypľuje.

Ajurvéda-kúra na doma: tip 4: Olejová kúra pre pleť a vlasy

Sezamový olej je v Indii jedným z najdôležitejších beauty produktov vôbec, vraví sa o ňom, že vie zbavovať jedov. V Indii sa tradične používa pri masážach. Kto chce praktikovať ajurvédu doma, zamieša jednoducho pár kvapiek sezamového oleja do svojho telového mlieka a/alebo vlasovej kúry a používa ich ako doteraz. Efekt: olej posilní bariéru pleti a vlasov. Suchá pokožka a vlasy sa pravidelným používaním rýchlo zotavia.

Ajurvéda-kúra na doma, tip 5: Indické kúpele

Ajurvédske bylinky majú pôsobiť nielen na telo, ale predovšetkým na dušu. Ako prísada v kúpeli sú garanciou uvoľnenia a pocitu blaha. Doprajte si takýto kúpeľ po stresujúcom dni. Uvarte si k tomu pol litra kamilkového čaju, pridajte päť polievkových lyžíc sezamového oleja a pár kvapiek éterického oleja škorice, jasmínu, ruže a santalového dreva. Všetko dobre premiešajte, pridajte do vody na kúpanie a vychutnávajte. Pôžitok je totiž beztak tým najdôležitejším kľúčom ku šťastiu a spokojnosti – nielen v Indii!

Hore
OKViac informácií