Menu

Vycerte zuby

K správnej zubnej hygiene patrí viac než len kefka.

Home » Život » Vycerte zuby - 10.2017

Bola sama proti všetkým baktériám. Chránila pred kazmi. Dnes už dostali zubné kefky posilu: dentálna niť, medzizubné kefky, škrabka na jazyk a ústne vody patria v súčasnosti k základnej výbave pri každodennej zubnej hygiene.

Priemerný človek požuje v priebehu života 18 ton potravín. To by predstavovalo napríklad chlieb dlhý 4,5 kilometra alebo 10 000 grilovaných kurčiat. Pri takých množstvách je jasné: ak chcete, aby vám zuby vydržali do vysokého veku, potrebujete pravidelnú a predovšetkým správnu starostlivosť. A tu sa počas uplynulých rokov pohlo niečo dopredu. Pre správnu zubnú hygienu boli dlhý čas dôležité predovšetkým dve veci: nájsť si aspoň dvakrát denne tri minúty času a správna technika čistenia zubov. Dnes vieme, že je to dobrý základ, ale v mnohých prípadoch to nestačí. Je jedno, či si zuby čistíte elektricky alebo ručnou zubnou kefkou. Použitie zubnej kefky má tiež svoje hranice.

„Kefka sa dostane len na rovné a žuvacie miesta zubov. To predstavuje približne 70 % povrchu zubov,“ tvrdí zubárka Dr. Annemarie Stolz. „Po umytí kefkou teda ostáva ešte 30 % nevyčistenej zubnej plochy – to vytvorí ideálne podmienky pre zubný povlak a zárodky kazov, ktoré sa v týchto výklenkoch môžu nerušene rozmnožovať.“ Baktérie spôsobujúce kazy sa množia z cukru v našej strave a vytvárajú z neho kyseliny, ktoré napádajú zubnú sklovinu. Aby sme chránili aj medzizubné priestory pred kazmi, odporúča sa pravidelné používanie zubnej nite alebo medzizubných kefiek a ústnych vôd.

Tip od experta: Zubná hygiena u profíka. Profesionálne čistenie zubov dokáže zabrániť nebezpečným zápalom v celom tele.

Správna zubná niť

Pre začiatočníkov a pri úzkych medzerách medzi zubmi sa najlepšie hodí navoskovaná zubná niť, pretože lepšie kĺže a nestrapká sa. Držiaky zubnej nite uľahčia používanie. Avšak napnutá zubná niť priľahne na plochu zubov horšie, a preto zub tak dôkladne nevyčistí. Stolz vysvetľuje: „Existujú aj špeciálne zubné nite na starostlivosť o veľmi úzke medzery, pre strojčeky alebo zubné korunky.“ Ako správne používať zubnú niť, najlepšie ukáže profík – zubár/ka alebo dentálni hygienici. Niekedy sa používanie zubnej nite vníma ako nepríjemné alebo bolestivé. „Niektorým ľuďom po použití zubnej nite krvácajú ďasná. Za tým sa môže skrývať zapálené ďasno. To však neznamená, že by sme zubnú niť mali prestať používať.“ Práve naopak: krvácanie by malo pri pravidelnej dôkladnej zubnej hygiene ustať.

„Pri citlivých ďasnách môžete namiesto tenkej, vláknitej zubnej nite vyskúšať jemnú zubnú niť alebo takzvanú pásku na čistenie zubov, ktorá je širšia ako zvyčajná zubná niť.“ Ďalej by ste sa mali vyhnúť prílišnému tlaku pri čistení zubov a starostlivosti o medzizubné priestory. Prudké drhnutie zubnou niťou a tvrdé kefky nie sú vôbec potrebné na to, aby ste dosiahli čisté zuby: dôležitejšie je byť starostlivý a nevynechať ani jeden medzizubný priestor.

„Ak aj napriek tomu pretrváva pravidelné krvácanie alebo sa vyskytnú zmeny na ďasnách, ktoré trvajú dlhšie ako dva týždne, mali by ste sa neodkladne poradiť so zubárom,“ tvrdí Stolz. Na veľké medzizubné priestory sa lepšie hodia medzizubné kefky a ich použitie je väčšinou jednoduchšie ako pri zubnej niti. Veľkosť by ste si mali vyberať individuálne: ľudia potrebujú väčšinou rôzne kefky na čistenie medzizubných priestorov. Aj tu by ste si mali ohľadom voľby a veľkosti radšej nechať poradiť v zubnej ordinácii.

BUCH TIPP Colgate Max White Expert Complete

So zubnou pastou Max White Expert od Colgate budú vaše zuby viditeľne belšie. Špeciálne zloženie si poradí s akokoľvek veľkým zafarbením, a vďaka jemnej mätovej príchuti ostane váš dych dlho svieži.

Ako bojovať proti zápachu z úst

Každý z nás mal už zlý dych, ale nikto o tom nehovorí rád. Dokonca aj zubári majú niekedy zábrany, ak majú so svojimi pacientmi hovoriť o zápachu z úst. Príčina tohto zápachu sa vo väčšine prípadov dá nájsť v ústnej dutine, vraví zubárka: „Ak si poctivo čistíte zuby a medzizubné priestory, používate ústnu vodu a pravidelne chodíte na profesionálnu dentálnu hygienu, robíte tak veľmi veľa pre to, aby ste zabránili vzniku zápachu z úst. Ale niekedy to jednoducho nestačí na to, aby ste zabránili baktériám spôsobiť zlý dych.“

Tkvie to v tom, že baktérie sa zbiehajú v priehlbinách jazyka, kde sú chránené dokonca aj pred ústnou vodou a môžu sa nerušene množiť. Zárodky sa rady ukrývajú aj v hlbokých vačkoch na ďasnách, preto musia ľudia so zápalmi zubných lôžok (parodontitídou) veľmi často bojovať so zápachom z úst.

Najlepšou kontaktnou osobou pri zápachu z úst je zubár. Stolz si myslí: „Ak skutočne ide o zlý dych, pozrie sa najčastejším príčinám na zuby.“ K nim patria povlak na zuboch a na jazyku, zápaly ďasien, prípadne parodontitída alebo aj vačky na zuboch, či veľké diery v zuboch. Ak je hlavnou príčinou povlak na jazyku, môže pomôcť každodenné čistenie jazyka špeciálnou kefkou na jazyk alebo špeciálnou škrabkou na jazyk v kombinácii so zubnými pastami. Ak sú na vine ďasná alebo kazy, musia sa tieto príčiny odstrániť, ak chceme dostať zlý dych pod kontrolu.

Päť najčastejších chýb v zubnej hygiene

 

Týchto bodov by ste sa mali vyvarovať

1. Príliš krátko: Často si zuby nečistíme dostatočne dlho: experti odporúčajú 2 x 2 minúty ako absolútne minimum na jeden deň. Avšak podľa štúdie si ľudia čistia zuby v priemere len 46 sekúnd.
2. Menej ako dvakrát za deň.
3. Príliš drsno: Väčšina elektrických zubných kefiek chráni vďaka kontrole tlaku pred príliš vysokým tlakom pri čistení.
4. Zlá technika čistenia alebo úplne bez systému: Podľa jednej štúdie si až 80 % ľudí nečistí zuby dostatočne dôkladne – 60 % si vôbec nečistí zadné stoličky alebo len príliš krátko. Praváci si napríklad čistia pravú stranu horšie, ľaváci zase ľavú. Rozhodujúca je predovšetkým správna technika čistenia: najskôr sa vodorovne čistia žuvacie plochy, potom vonkajšie a vnútorné plochy od červenej k bielej, čiže od ďasien smerom k zubom. Dôležité je, aby ste vedome čistili aj ďasná a nezastavili kefku ešte pod nimi.
5. Príliš zriedkavá výmena zubnej kefky: Kefku by ste si mali meniť každé tri až štyri mesiace. Alebo častejšie, ak sa používala aj skôr.

Správna technika

 

Pre zdravé zuby:

Po prvé. Začnite so žuvacími plochami.
Po druhé. Pokračujte s vonkajšími plochami. Kefku držte šikmo medzi ďasnom a zubom.
Po tretie. Zuby čistite zdola nahor.
Po štvrté. Ten istý postup opakujte aj na vnútornej strane.
Po piate. Každý medzizubný priestor vyčistite medzizubnou kefkou. Pri väčších medzizubných priestoroch použite medzizubnú kefku.
Hotovo! Žiarivému úsmevu už nič nestojí v ceste.
Najlepšie produkty zubnej starostlivosti

 

Tanec so zúbkovou vílou

Aby bola každodenná starostlivosť o zuby zábavná, čistíme si ich tak, ako keby sme boli na tanečnom parkete.

BUCH TIPP DONTODENT ZUBNÁ STAROSTLIVOSŤ

Lambáda. DONTODENT Fresh White žuvačky bez cukru s mentolovou príchuťou znižujú riziko vzniku zubného kazu.

Twist. Dôkladné hĺbkové čistenie vybavíte jednoducho s medzizubnými kefkami DONTODENT.

 

 

BUCH TIPP DONTODENT PROFESIONÁLNA STAROSTLIVOSŤ

Capoeira. Profesionálny čistič jazyka DONTODENT zatočí s baktériami.

Line-Dance. Nevoskovaná zubná niť DONTODENT sa výborne hodí na cesty.

 

Hore
OKViac informácií