Menu

Nežnosti: Dotyky nás držia pri živote

Dotyky nám ľuďom dávajú rovnováhu, dostávajú na povrch hlboko ukryté pocity.

Home » Život » Nežnosti: Dotyky nás držia pri živote - 11.2019

Dotyky nám ľuďom dávajú rovnováhu, dostávajú na povrch hlboko ukryté pocity – a udržiavajú nás pri živote. Prečo ľudia vnímajú určité množstvo dotykov ako príjemné, nie je vedecky úplne objasnené. Isté je jedno: bez dotykov chradneme.

Silné objatie, láskavé potľapkanie po pleci či jemná masáž hlavy – vonkajšie dotyky sa nás môžu dotknúť i zvnútra. Práve v studenom predvianočnom čase plnom zhonu nežnosti prospievajú telu i duši. Dotyky pomáhajú ľuďom pri vnímaní ich vnútra. Sú príjemné a v mozgu aktivujú centrá odmeny. Jestvujú aj dôkazy, že pomocou sociálnych dotykov sa vyplavujú opioidy, ako napríklad endorfín. Dôsledkom sú pocity šťastia alebo znížené pociťovanie bolesti.

Dotyky spájajú

Samozrejme, že záleží na tom, kto a v akej súvislosti, sa človeka dotýka. Pozitívne vnímané dotyky vytvárajú spojenia. „Napomáhajú interakcii medzi dvoma ľuďmi k živosti a emocionalite, ktorú samotná reč nedokáže sprostredkovať,“ píše vedkyňa – neurologička Rebecca Böhme vo svojej knihe Human Touch. Prečo je telesná blízkosť taká dôležitá. Najlepšie pôsobí jemné kĺzanie končekmi prstov po pokožke. „Optimálny je dotyk pri teplote asi 32 stupňov Celzia – to zodpovedá približne teplote našich končekov prstov – a rýchlosťou od jedného do desať centimetrov za sekundu,“ objasňuje Böhme.

Cítiť toho druhého

Dotyky sú zväčša teplé, podnecujú receptory tepla v pokožke. Keďže teplo dokáže ovplyvniť emócie a nálady, človek sa cíti príjemne, a že je oňho dobre postarané. Telo vyplavuje hormón šťastia sérotonín. Prospešný je zjavne i jemný tlak dotykov. Keď je človek zabalený do deky, údajne myslí len na príjemnú masáž či na pocit bezpečia.

Prečo ľudia vnímajú určitý tlak dotykov na telo ako príjemný, nie je vedecky objasnené. Jedna z téz odkazuje na dávnu históriu. V dobe kamennej sa ľudia natesno túlili  jeden k druhému, aby sa zohriali pri zaspávaní. Vďaka telesnému kontaktu s ostatnými sa cítili v bezpečí a mohli sa uvoľniť a zaspať. „Určitá miera tlaku nám môže sprostredkovať pocit istoty, pretože tento pocit kedysi znamenal, že sú s nami aj iní ľudia,“ domnieva sa neurologička. Ešte i dnes vyvolávajú formulácie ako „dovoľ mi vystískať ťa“ stabilitu a pocit, že je o nás dobre postarané. Alebo sa nám skrátka páči spomienka na tlak v maternici.

Dávať i brať

Vymieňať si dotyky znamená prejavovať a prijímať náklonnosť. A náklonnosť je základná ľudská potreba. Obzvlášť výrazná je vo vzťahu medzi rodičmi a deťmi. Je dokázané, že kontakt pokožky hneď po narodení najviac podporuje väzbu medzi rodičmi a deťmi. Štúdie ukazujú, že sa tým stabilizuje dýchanie, telesná teplota a hladina cukru v krvi novorodencov. U rodičov sa vyplavuje hormón väzby oxytocín – základný kameň pre dobrý vzťah k dieťaťu. To isté sa deje u dojčiacich matiek. Vedci tiež zistili, že deti, ktorým sa dostáva pohladenia a objatia, plačú menej.

Účinnejšie ako veľa slov

Aj pri dotykoch, bozkoch a sexe v milostných vzťahoch sa uvoľňuje hormón oxytocín. Štúdie naznačujú, že páry, ktoré sa často a kvalitne dotýkajú, sú spokojnejšie. Dotyky partnera môžu znížiť srdcovú frekvenciu, krvný tlak a zmenšiť hladinu stresového hormónu v krvi. Ak sa vás partner dotýka pozitívne, je to dokonca efektívnejšie, ako keby sa vás pokúsil utešiť len slovami. Ľudia, ktorí spolu žijú už dlho, majú zvýšenú hladinu oxytocínu. Okrem iného ich to robí odolnejšími voči stresu, zvyšuje ich schopnosť učiť sa a tolerovať bolesť.

Dá sa to aj individuálne

I tí, čo nežijú v dlhodobých vzťahoch, môžu profitovať z dotykov prospešných pre zdravie. Najjednoduchšia metóda: hladkať sám seba. „Bunky nedokážu rozlíšiť, či dotyk prichádza zvonku alebo zvnútra,“ hovorí Andreas Stötter, vedúci Yoni akadémie Rakúsko, v ktorej sa vyučujú celkové masáže. Aby však vlastný dotyk zapôsobil, musíte postupovať veľmi opatrne. „Špeciálne jemné hladkanie ľavej polovice tváre dokáže okamžite navodiť upokojenie a zvýšiť hladinu oxytocínu,“ vysvetľuje Stötter. Ľavá polovica tváre je totiž nervami prepojená s pravou mozgovou hemisférou, ktorá reguluje emócie. Okrem jemných dotykov jestvujú ďalšie možnosti ako zvýšiť vlastnú hladinu oxytocínu. Patria k nim napríklad teplo, prospešné vône, príjemné svetlo či masáže.

Starostlivé masáže

Mimoriadny význam prináleží starostlivej masáži. Je to druh meditatívnej masáže, pri ktorej ide nielen o telesné cítenie, ale aj o emocionálne vnímanie. Súcitnými, starostlivými dotykmi možno aktivovať skryté pocity, ktoré boli potlačené hlboko do podvedomia. Príklad: niektorí ľudia si vnútorne zakazujú prejavovať určité emócie, ako napríklad smútok. Dôsledok: tento pocit je podvedome pochovaný a oddelený hlboko v tele tým, že sa svaly a fascie kŕčovito stiahnu a napnú. Pri starostlivej masáži sa tkanivo zmäkčí, smútok môže znova prúdiť a uvoľniť sa.

I negatívne skúsenosti ako chýbajúca ochrana, starostlivosť či súcit, možno korigovať starostlivou masážou. A síce tým, že dotyky „prepíšu“ vzniknutý vzor ochrany a vytesnenia. Hlboko pochované obmedzujúce vzory myslenia a správania sa tak mierne zmenia. „Zaseknutá energia sa oslobodí a môže sa používať pre rast a rozvoj potenciálu,“ vraví Stötter.

Hore
OKViac informácií