Active Beauty
Nie každý čaj je vhodný pre bábätká: čo musia rodičia vedieť

Nie každý čaj je vhodný pre bábätká: čo musia rodičia vedieť

Prečo mätový čaj nie je dobrý nápad, prečo úplne malé bábätká nemajú piť vôbec žiadny čaj a prečo sa oplatí preštudovať si informácie na balení: téma čaj si vyžaduje omnoho väčšiu pozornosť rodičov, ako by ste si mysleli.

Pôsobí upokojujúco, posilňuje imunitný systém a chutí lahodne: ako dospelému nám napadne veľa dôvodov, prečo by sme mali pravidelne piť čaj. Čo však mnohí rodičia nevedia: pre novorodencov a bábätká platí pri téme čaj niečo iné.

 

Prečo (žiadny) čaj pre bábätká: môže uškodiť?

V zásade môže byť čaj blahodarný aj pre bábätká. Ale práve pri novorodencoch je potrebné dbať na dve veci. Po prvé: príliš veľké množstvo čaju môže v malom brušku bábätka spôsobiť pocit nasýtenia a tým narušiť rytmus kojenia. Dojčatá potom nepociťujú hlad a odmietajú sať mlieko. A po druhé: pre bábätká nie sú vhodné všetky druhy čaju!

Výber druhu: na čo dať pozor pri nákupe?

Čaj pre bábätká by mal pochádzať z čisto prírodných surovín. Dbajte na to, aby do čaju neboli primiešané žiadne umelé prísady. V ideálnom prípade by mal čaj pochádzať z prísne kontrolovanej bio plantáže. Okrem toho samozrejme platí, že čaj pre bábätká by nemal obsahovať cukor. Týka sa to ako priemyselného, tak aj sladového, mliečneho alebo ovocného cukru. Kvôli obsahu kofeínu sú pri bábätkách tabu zelený alebo čierny čaj. Ani mätový čaj nie je kvôli svojim éterickým olejom vhodný pre bábätká!

Koľko čaju smie bábätko vypiť a od akého veku?

Vybrané druhy čajov môžu bábätká v zásade piť v každom veku, predpokladom je, že človek dbá na vhodné množstvo. Pri novorodencoch a bábätkách, ktoré sú ešte dojčené, platí hodnota 20 mililitrov na dávku. Spolu by bábätko nemalo vypiť viac ako 50 mililitrov čaju za deň.

Dobre vedieť: v zásade stačí na pokrytie potreby tekutín a výživy dieťaťa materské mlieko. Iba pri strate tekutín počas veľmi teplých letných dní, alebo kvôli horúčke, môže mať čaj vyvažujúci účinok.

Ak je vaše bábätko prikrmované a pomaly prestávate s dojčením, platí niečo iné. Teraz dieťa potrebuje dodatočné tekutiny, ktorých potreba sa spravidla pokrýva čistou vodou. Pre zmenu samozrejme môžete ponúknuť aj čaj. A ešte niečo je dôležité: pri príprave čaju pre dojčatá by mala byť voda prevarená, aby sa zahubili prípadné zárodky mikroorganizmov a baktérie. Následne nechajte čaj dobre vychladnúť, aby sa bábätko nepopálilo.

Plynatosť, nádcha a spol.: čaj ako tradičný domáci prostriedok

Klasikmi medzi čajmi pre bábätká sú anízový a feniklový čaj. Pôsobia upokojujúco na brušká bábätiek, zmierňujú nadúvanie a kŕče. Harmančekovému čaju sa pripisujú podobné účinky. Ako čaj pre bábätká je vhodný aj rooibos čaj. Má vysoký podiel minerálnych látok a príjemne jemnú chuť. Neodmysliteľné sú aj šípkový a ibištekový čaj, avšak tieto chutia kyslo, preto ich nemajú rady všetky bábätká.

Moje bábätko nepije žiadny čaj: čo robiť?

Čaj je pre bábätká milou zmenou, ale nie je nevyhnutný. Pokiaľ váš malý poklad nemá záujem o čaj, tak to vôbec nevadí. Počas dojčenia aj tak vďaka materskému mlieku dostáva všetko, čo potrebuje. A neskôr postačí voda, ktorá je zdravá a uhasí smäd. Ak chcete svojmu bábätku ponúknuť šálku čaju, vyskúšajte to so zriedeným variantom. Chuťové poháriky bábätiek sú veľmi citlivé a preto často nemajú intenzívnu chuť čaju rady. Úplne inak to však môže byť, ak je zriedený s vodou. Jednoducho to vyskúšajte a možno sa vaše bábätko predsa len stane čajovým gurmánom.

Náš tip: v dm nájdete veľký výber čajov vhodných pre bábätká .