Menu

Novoročné predsavzatia na rok 2021

Nový rok 2021 už môže prísť – a s ním rovno už aj novoročné predsavzatia.

Home » Život » Novoročné predsavzatia na rok 2021 - 12.2020

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí si ako každý rok, tak aj tento dajú novoročné predsavzatia, ktoré nikdy nedokážu dodržať? Ukážeme vám, ako ich v roku 2021 konečne splniť a aké predsavzatia sú vôbec zmysluplné v čase korony.

Malo by platiť, že si dáme nejaké predsavzatia a  jednoducho to dotiahneme do konca – voilá, zmena je hotová. Pravda je však taká, že väčšina z nás pri plnení novoročných predsavzatí zlyhá už v polovici januára.

Okrem toho si tento rok kladieme tiež otázku, aké ďalšie veľké plány môžeme mať v časoch korona krízy na rok 2021. Veď máme za sebou rok, v ktorom bolo takmer nemožné plánovať, a tak nie je vôbec jednoduché dať si predsavzatia, ktoré by sme chceli a dokázali dotiahnuť do úspešného konca.

Ako sa to aj napriek tomu dá: začnite pomaličky. Je totiž jednoduchšie meniť drobné návyky. Vynaložíte na to menšie úsilie a prinesie to vám i vášmu okoliu veľa pozitívneho.

5 novoročných predsavzatí na rok 2021, ktoré stoja naozaj za to

Žite tu a teraz

Počas pandémie koronavírusu sme museli mnohé z našich plánov zo dňa na deň zrušiť. Dovolenkové plány, víkendové aktivity, plány na večer: veľká časť nášho starého života je preč, ale práve to nás zároveň učí žiť tu a teraz. Tento rok sme mali príležitosť zmeniť svoje každodenné zvyky. Zistili sme, na čom nám v živote najviac záleží a čo by sme asi budúcnosti radšej robili inak. Naučili sme sa vnímať neistotu aj ako šancu. Takúto odvahu riešiť veci okamžite a žiť prítomnosťou by sme si mohli zachovať aj v prichádzajúcom novom roku.

V tejto súvislosti by sme sa mali porozprávať aj o našom digitálnom správaní a trochu sa v ňom povŕtať. Digitalizácia je v mnohých ohľadoch požehnaním a obrovskou pomocou, no povedzme si pravdu: po absolvovaní nespočetných online pracovných stretnutí už naozaj nemáme ani najmenšiu chuť sedieť pri výdobytkoch modernej techniky aj večer. Na začiatku pandémie sme ochotne trávili večere s rodinou a priateľmi alebo cvičili jógu cez zoom, no teraz je väčšina z nás vďačná a šťastná, keď môžeme laptop či telefón konečne odložiť nabok.

A to je dobre. Telo i duša totiž potrebujú v týchto predigitalizovaných časoch tiež niekedy vypnúť. Pokúste sa používať svoj mobil vo voľnom čase rozumnejšie a občas si užívajte chvíľky bez toho, aby ste doň neustále nazerali. Garantujeme vám, že vám nič neujde!

Zmeňte uhol pohľadu

Je váš pohár s novoročným šampanským poloplný či poloprázdny? Pesimista sa zameria na to, čo mu chýba, optimista zasa upriami svoju pozornosť na to, čo má, a bude sa z toho tešiť. To, ku ktorej skupine budete patriť, je vo vašich rukách. Skutočnosť je taká, že ten, kto si zvykol pozerať sa na veci z pozitívnej stránky, si viac dôveruje a vychutnáva život. Ľudia, ktorí svoj osud vnímajú pozitívne, trpia podľa štúdií poruchami spánku menej, viac športujú, menej fajčia a zdravšie sa stravujú. Okrem toho sa rýchlejšie zotavujú po operáciách, žijú dlhšie a sú jednoducho šťastnejší. Vyplatí sa teda zmeniť uhol pohľadu.

Buďte „zelenší“ bez toho, aby ste sa museli vzdať svojho pohodlia

Menej jednorazových výrobkov, nižšia spotreba energie, menej chemikálií. Zdá sa vám, že si to vyžaduje veľa úsilia? Vôbec nie! Aj malé zmeny pomáhajú nášmu prostrediu. Nakupujte iba toľko jedla, koľko naozaj zjete. Najjednoduchšie je obmedziť používanie plastov v každodennom živote: prípravky na umývanie riadu a pranie si môžete dopĺňať sami v predajniach dm drogerie markt. Táto možnosť existuje v čoraz väčšom počte pobočiek a umožňuje opakované použitie vlastných nádobiek. Sprchovanie vám môže spríjemniť prírodné mydlo a utierky zo včelieho vosku zasa uchovajú naše potraviny rovnako čerstvé ako hliníkové či potravinové fólie – mimochodom, tak sa prepracujete ku kuchyni a kúpeľni bez plastov.

Doprajte si luxus minimalizmu

Aby ste sa oslobodili od zbytočného balastu, začnite vyhadzovať veci, ktoré vo vás nevyvolávajú toľko sentimentálnosti, ako napríklad kuchynské riady či utierky. Minimalizmus však nemusí nevyhnutne znamenať, že sa oslobodíte od všetkého materiálneho. Má nás skôr naučiť správne uvažovať, pričom nejde o to, aby sme sa zbavili všetkého majetku, ale o to, aby sme si urobili miesto pre veci, ktoré nás robia naozaj šťastnými. Mali by sme sa cielene zamerať na zážitky alebo priateľstvá a vedome si užívať šťastné chvíle. Keď si na ne potom spomenieme v ťažkých či stresových časoch, môže nás to opäť posilniť.

Naučte sa hovoriť „nie“

Áno, slovíčko „nie“ je jedno z najťažších ale najcennejších novoročných predsavzatí. Nemusíte tu ustavične pre niekoho byť. A to ani ako mama. Naplánujte si (aj krátke) prestávky, aby ste sa necítili preťažení. Doprajte si oddych: masáž či kúpeľ, nájdite si čas na čítanie či nové hobby alebo sa naučte meditovať. Myslite na to, že „nie“ adresované druhým znamená na druhej strane vždy „áno“ pre vás samých! Ten, kto chce mať silu pre druhých, musí si z času na čas dobiť vlastnú energiu.

Hore
OKViac informácií