Menu

Očakávate príliš veľa?

Ako očakávania ovplyvňujú náš život. A ako ich môžeme my ovplyvniť.

Home » Život » Poradca » Očakávate prílišveľa? - 07.2016

Očakávania sú viac ako len zbožné túžby. Dokážu sa splniť. Napočudovanie, človek viac očakáva, že sa potvrdia jeho negatívne predpovede. Ako dobre, že to tak nie je.

Hotelová izba ako sen. Čistá, útulná, s nádherným výhľadom na more. Počasie ako sen. Slnko, žiadne oblaky, raz za čas chladný vánok. Ľudia ako zo sna. Milí, pozorní, pohostinní. Partner ako zo sna. Harmónia, romantika, láska. Deti ako zo sna. Odvážne, poslušné, mierumilovné. Celá dovolenka ako zo sna. Aspoň v hlave. Keď ju máme pred sebou. Očakávania sú vysoké. Skutočnosť nás vie niekedy hlboko sklamať. Malá hotelová izba. Výhľad na stavbu. Vyhliadky na dážď. Nálada pod psa. Rodinné hádky. Ak sa naše očakávania nenaplnia, máme dve možnosti. Môžeme byť sklamaní a hnevať sa alebo to vezmeme s rezervou a pokúsime sa aj z tých najkyslejších citrónov pripraviť dobrú limonádu.

Zasnené predstavy

Očakávania sú ľstivé, pretože sa odvážime nazrieť do budúcnosti, no nevidíme svet taký, aký je, ale aký by sme ho radi mali. Aspoň pokiaľ ide o niečo, na čo sa tešíme. Napríklad o dovolenku. Leto všeobecne. Pritom očakávame počasie ako v Keni, dni ako na horskom jazere, večery s priateľmi, ktorí sú neúnavní zabávači. Realita fantázii tak celkom nezodpovedá. A čím vyššie sú nesplnené očakávania, tým väčšie je nasledujúce sklamanie. Pesimisti to tu majú jednoduchšie. Pre nich život nie je gombička, slasť, prechádzka ružovou záhradou, ako hovorievajú. Možno majú pravdu.

Napriek tomu je to všetko otázka postoja. A ak človek neustále očakáva to najhoršie, nevyrieši žiaden z problémov. Práve naopak.

Očakávania sú plné nádejí a želaní. Ukazujú nám, čo vlastne v skutočnosti chceme. A to logicky predstavuje niečo dobré. Nemusíme preháňať a namiesto pekného hotela si hneď predstavovať zlatý palác. Malo by nám byť jasné, že sa to môže vyvinúť aj úplne inak. Čím sú očakávania menšie, tým je menej pravdepodobné, že sa sklameme. Logicky. Dokonca môžeme predpokladať, že budeme pozitívne prekvapení. Ale: „Predstavu, že nás malé očakávania ochránia pred sklamaním, nazývame defenzívny pesimizmus. V každom prípade menšie očakávania nemajú pri zlyhaní za následok menšiu bolesť,“ píše Tali Sharot v knihe Mozog optimista – prečo nemôžeme myslieť inak ako pozitívne. Podľa toho by negatívne očakávania neviedli iba k horším výsledkom. „Nechránia nás pred negatívnymi emóciami, keď sa dostavia neželané výsledky.“

Shrî Ramakrishna, indický filozof

»Ako uvažuješ, tak bude vyzerať aj tvoja úroda.«

Vzájomné ovplyvňovanie

Pesimisti sa teda nemajú o nič lepšie. A nemať žiadne očakávania je takmer nemožné. Keď napríklad plánujeme dovolenku, vyhľadáme si cestovný cieľ a hotel. Informujeme sa a pozrieme si fotky. Vidíme sa, ako ležíme na pláži a potápame sa v mori. Už sú tu, očakávania. Ovplyvňujú naše správanie. To opäť ovplyvňuje, ako na nás reagujú druhí ľudia. A tak sami, a často nevedome, prispievame k tomu, že naše očakávania neostávajú len vidinami. K tomu, že sa stanú skutočnými.

Tento fenomén nazývame samonapĺňajúca predpoveď. Prekvapivo sa tento pojem používa omnoho častejšie na naplnenie negatívneho. Ale môžeme ho využiť aj na to pozitívne.

Cit pre budúcnosť

Takú samonapĺňajúcu predpoveď si môžeme privodiť veľmi jednoducho. Nemusíme čítať odbornú literatúru ani si dať radiť od expertov. Musíme si len predstaviť to najlepšie a očakávať aspoň to dobré. Zvláštne, že pre niektorých ľudí je to také náročné. Starosti, problémy, zlé skúsenosti a pochybovanie o sebe samom odoženú dobré myšlienky ako nič. Veď upadajúca hotelová izba sa zrazu nepremení na luxusný apartmán len preto, že si to budeme namýšľať. A dažďové mračná nezmiznú len preto, že si oblečieme plavky. Ale očakávania vznikajú zo skúseností a spomienok. Najskôr sa pozrieme do minulosti a potom si vymaľujeme budúcnosť. A tá sa podľa toho v našej predstave zafarbí pozitívne alebo negatívne. Ak sme sa raz napríklad na dovolenke škaredo spálili, nebudeme sa pravdepodobne vedieť na pláži tak dobre uvoľniť. Naše pocity a očakávania však ovplyvňujú aj to, ako vidíme svet. Ak sa tehotná žena prechádza po meste, všimne si nezvyčajne veľa matiek. Inak povedané, pesimisti často prehliadnu to dobré. A optimisti zasa to zlé.

leben-coach-3-header-ab_2016-05

Prikrášlené. Nie vždy je všetko presne tak, ako to očakávame. Ale aj v daždi sa dá tancovať!

Pekné skúsenosti

Znie to tak jednoducho. Vyhľadať cieľ a vybrať si želanie. Myslieť pozitívne. Očakávať, že všetko dopadne tak, ako si to predstavujeme. A voilà, naša predpoveď sa naplní. Pretože na nej pracujeme celkom automaticky. Pretože myslenie ovplyvňuje konanie. Tým vznikajú nové skúsenosti, ktoré opäť formujú našu myseľ. Vlastne všetko závisí od skúseností. Tie sú kľúčom k optimizmu. To znamená, že ak nemáme dobré skúsenosti, ku ktorým sa môžeme vrátiť, aby sme posilnili náš optimizmus, musíme si vytvoriť nové. Musíme raz niečo risknúť. Musíme byť otvorení a dôverovať si. Musíme vedieť snívať bez toho, aby sme stratili zem pod nohami. Musíme vedieť, čo chceme. A ako to dosiahneme. Nemôžeme sa vzdať, ak nám raz niečo nevyjde. Musíme sa poučiť z chýb. Vstať. Ísť ďalej. A to sa oplatí. Pretože tak si rozširujeme bohatstvo skúseností s peknými zážitkami, ktoré opäť ovplyvňujú našu myseľ. A tak ďalej.

leben-coach-2-header-ab_2016-05

Alternatívny program. Človek si len musí vedieť pomôcť, ak sa zmenia okolnosti.

Prístup orientovaný na riešenie

Pozitívne očakávania môžu viesť aj k tomu, že sa nebudeme namáhať. Pretože si myslíme, že nejako už bude. Duševná lenivosť sa vypomstí. A potom sa stane presne opak toho, čo sme si už v predstavách pekne vymaľovali. Čiže pre to, aby sa nám predpovede splnili, musíme aj niečo spraviť. A aj vtedy sa môže pritrafiť, že to dopadne úplne inak. Pre takého optimistu to v každom prípade nebude dôvod na zúfalstvo. Problém zanalyzuje. Nie príliš dlho, lebo to pokazí náladu. Namiesto toho sa bude čo najrýchlejšie zaoberať hľadaním riešenia, ktoré náladu ihneď vylepší. Či už je hotelová izba katastrofálna, alebo búrkové oblaky prekazia záhradnú párty, optimista to zoberie s rezervou a nájde alternatívy. Z každej situácie vydoluje to najlepšie. Aj preto, lebo vie, že aj najhoršie časy raz prejdú. Že má v rodine a medzi priateľmi ľudí, ktorí mu pomôžu.

Okrem toho sa optimista teší z toho, čo má. Napríklad z dovolenky.

Takto sa stanete optimistom: Čítať ďalej

 

optimisti 1026 x 1280 px

Ďalšie tipy pre pesimistov, ktorí sa chcú stať optimistami.

Po prvé. Nezúfajte si nad problémami. Namiesto toho hľadajte riešenia a alternatívy.
Po druhé. Odpustite si a myslite na to, že nemusíte vždy všetko robiť správne. Pre jeden neúspech sa svet nezrúti.
Po tretie. Uvažujte nad svojimi silnými stránkami. Dôverujte svojim schopnostiam. A vždy si opakujte, že všetko dokážete.
Po štvrté. Naberajte nové skúsenosti a raz za čas aj niečo risknite.
Po piate. Namiesto očakávania najhoršieho si predstavujte, aké by to bolo, keby šlo všetko ako po masle.
Po šieste. Vyhýbajte sa pesimistom a ľuďom, ktorí vám nerobia dobre.
Po siedme. Prijmite konštruktívnu kritiku, negatívnu kritiku neberte vážne. Každý si zaslúži rešpekt.
Po ôsme. Spomeňte si večer ešte raz na pekné zážitky z daného dňa. A popremýšľajte, za čo ste vďačné.

Helmut Berger

Helmut Berger žije a pracuje vo Viedni, najradšej píše o ľuďoch, hudbe, umení a kultúre. Obzvlášť napínavé na tom je to, že človek vždy objaví niečo nové, rozoznáva súvislosti a zbiera skúsenosti. Kto je otvorený a zaujíma sa, ten sa nikdy nenudí.

Andrea Fehringer & Thomas Köpf

ANDREA FEHRINGER & THOMAS KÖPF sú novinári a spisovatelia prednášajúci na Viedenskej univerzite. Napísali spolu 36 kníh, aj ako anonymní pisatelia. Usporadúvajú kurzy písania, a tak sprevádzajú iných na ich ceste k vlastnej knihe.

Hore
OKViac informácií