Menu

Ochrana pred slnkom a opaľovacie krémy pre deti: FAQ

Prečo je slnko pre deti dôležité a prečo im ho musíme správne dávkovať.

Home » Rodina » Deti » Ochrana pred slnkom a opaľovacie krémy pre deti: FAQ - 04.2020

Prvé teplé dni zvádzajú k výdatným prechádzkam a voľnočasovým aktivitám. Doktorka Verena Becková, dermatologička z Viedne, dáva tipy, ako navykneme už malé deti na pozorné zaobchádzanie s UV lúčmi a ochranou pred slnečným žiarením.

 

FAQ: Od opaľovacieho krému pre bábätká až po kontrolu materských znamienok

 1. Pani doktorka, na čo by sme v prípade ochrany pred slnkom mali brať najviac ohľad?

Detská pokožka má len pätinu hrúbky pokožky dospelého, a preto je mimoriadne citlivá. Ak je to možné, mali by ste sa vo všeobecnosti vyhýbať hodinám s najintenzívnejším slnkom od obeda do cca 16. hodiny. Čo sa týka opaľovacích krémov pre bábätká a deti, odporúčam produkty s vysokým ochranným faktorom, teda 50+. Minerálne filtre majú veľkú výhodu, že po nanesení okamžite pôsobia a neprenikajú cez pokožku do tela. Optimálnym doplnkom sú tričká a nohavice, ktoré vďaka špeciálnym technikám tkania či impregnácii ponúkajú špeciálnu UV ochranu.

 

 1. Ako dlho smú byť bábätká na slnku?

V prvých dvanástich mesiacoch života by sme nemali deti vystavovať vôbec žiadnemu priamemu slnečnému žiareniu. Počas rodinných výletov či dovoleniek sa tomu nedá vždy vyhnúť.

 • Malé deti v kočíku vždy zakryte slnečníkom a strieškou (ochráni aj pred prehriatím!) a navyše ich chráňte odevom.
 • Najmä hlava, šija a plecia sú extrémne citlivé. Preto by deti mali nosiť klobúk alebo šiltovku s ochranou šije.
 • Prostriedky na ochranu pred slnkom by sa mali v prvom roku života používať iba výnimočne, detský olej na to nie je vhodný.

 

 1. Možno detskú pokožku špeciálne pripraviť na slnko?

Pomaly a s vysokým ochranným faktorom. Okrem toho by mal byť prostriedok na ochranu pred slnkom prispôsobený štruktúre pokožky dieťaťa. Deti s atopickým ekzémom alebo veľmi suchou pokožkou potrebujú špeciálne ošetrujúce účinné látky. Navyše by ste mali deti čo najskôr privykať na nosenie slnečných okuliarov kvôli ochrane očí.

 

 1. Ktoré opatrenia odporúčate pre aktivity počas prázdnin?

Pri dlhších pobytoch v prírode svoje deti opakovane natierajte krémom s vysokým ochranným faktorom. Prostriedky na ochranu pred slnkom sa odstraňujú i potom a oterom – platí to aj pre krémy s vodoodolným zložením. Počas hry pri vode ochráni tričko s ochranným UV faktorom a pokrývka hlavy. Lúče sa tu odrážajú všetkými smermi. Vedie to k tomu, že deti nie sú dostatočne chránené ani v tieni pod slnečníkom. V horách platí niečo podobné: žiarenie je tam mimoriadne silné, predovšetkým, keď je ešte sneh. Pri výletoch do vyšších polôh preto radím kombinovať ochranu proti chladu a slnku v jednom zodpovedajúcom produkte.

 

 

 1. Prečo je spálenie pokožky slnkom v prvých rokoch života obzvlášť chúlostivé?

Detská pokožka ešte nedokáže rýchlo a dostatočne produkovať pigmenty, ktoré sú prirodzenou vlastnou ochranou, a ani nedokáže dostatočne napraviť škody spôsobené UV žiarením. Rýchlejšie preto dochádza k hlbším popáleninám. Okrem toho každé spálenie pokožky slnkom zvyšuje neskoršie riziko vzniku rakoviny kože. Na letnú dovolenku si pre istotu môžete zobrať medicínsku súpravu pre akútne prípady. V prípade začervenania veľkých plôch by však mal dieťa v každom prípade ošetriť lekár.

 

 1. Potrebuje detská pokožka po hre na slnku extra ošetrenie?

Menej je viac. Platí to predovšetkým pre účinné látky v detských produktoch. Radšej sa vyhnite parfumom či éterickým olejom. Inak sa aj u detí veľmi často používa aloa vera. Pri veľmi citlivej detskej pokožke odporúčam potom jednoducho použiť zvyčajné produkty starostlivosti.

 

 1. Je pravidelná kontrola materských znamienok nevyhnutná už v detskom veku?

V princípe je dôležité, aby rodičia dávali pozor na zmeny materských znamienok u svojich detí aj u seba. Pravidelná kontrola u kožného lekára je vhodná, ak je na tele veľa materských znamienok alebo ak sa už v rodine vyskytli prípady rakoviny kože.

 

 1. Ktoré mýty najviac prežívajú?

Skutočne nebezpečná je povera, že slnkom spálená pokožka u dieťaťa nie je taká zlá, pretože posilní pokožku v odolnosti proti UV žiareniu. Nie je to pravda. Mnohí veria i tomu, že s krémom na opaľovanie vôbec nezhnednú. Pravda je, že pokožka i napriek tomu produkuje pigment (melanín), proces trvá o niečo dlhšie, je však definitívne zdravší. Detský olej, mimochodom, neochráni detskú pokožku pred spálením, a preto nie je vhodný ako ochrana pred slnkom.

 

Náš tip:

Ešte stále hľadáte? Optimálne opaľovacie krémy nájdete na mojadm.sk.

Hore
OKViac informácií