Menu

Ochrana pred slnkom: Na jar taká dôležitá ako nikdy

Na čom pri starostlivosti a UV ochrane teraz skutočne záleží: Prezradíme vám to.

Home » Krása » Ochrana pred slnkom: Na jar taká dôležitá ako nikdy - 05.2020

V lete je intenzívna ochrana pred slnkom pre väčšinu z nás samozrejmosťou. Na jar, keď prvé lúče ešte pociťujeme ako jemné a zdanlivo neškodné, siaha po opaľovacom kréme len málo ľudí. No je to fatálna chyba.

 

Prečo si na jar musíte chrániť pokožku pred slnkom:

1. dôvod:

Za prvé, pokožka nie je po tmavých zimných mesiacoch ešte zvyknutá na slnečné svetlo. Určitá vlastná ochrana vzniká až časom zvýšenou pigmentáciou.

2. dôvod:

Bledej zimnej pokožke okrem toho chýba takzvané zhrubnutie zo svetla; ochranné zhrubnutie zrohovatenej vrstvy, ktoré takisto vzniká až postupne vďaka kontaktu so slnkom.

3. dôvod:

Svedomitá ochrana pred slnkom je práve na jar aj preto taká dôležitá, lebo UV intenzita môže byť teraz obzvlášť vysoká. Dôvodom je ozónová vrstva, ktorá je v prvých mesiacoch roka ešte veľmi tenká, a preto vo veľkej miere dovolí preniknúť UV žiareniu.

4. dôvod:

Ďalším klamlivým faktom na jar sú príjemné teploty. Skrátka, slnko sa nám ešte nezdá také silné. Ale je to klamlivé. Lebo UV intenzita nemá nič spoločné s teplotou. UV žiarenie nemožno pociťovať. Až keď je pokožka začervenaná, všimneme si dôsledky ultrafialového žiarenia. No vtedy je už, žiaľ, príliš neskoro. Lebo každé i ľahké začervenanie znamená zároveň aj poškodenie.

5. dôvod:

Obloha je zamračená? Po slnku ani stopy? V žiadnom prípade! Táto skutočnosť tiež dokáže väčšinu ľudí zmiasť; zlé počasie ani náhodou nechráni pred škodlivými lúčmi. Väčšia časť UV žiarenia preniká aj cez hustú oblačnosť. Ak sa v škaredom počasí dlho zdržiavate vonku, napriek tomu nezabudnite na ochranu pred slnkom. A ešte niečo by ste mali vedieť: UVA lúče zodpovedné za starnutie pokožky nezastaví ani okenné sklo.

 

 

Ochrana pred slnkom: Na toto si musíte dať pozor

Ochrana pred slnkom je na jar povinnosťou. Veľa podkladov a denných krémov z tohto dôvodu už v sebe obsahuje ochranu pred žiarením. Kto si však chce byť skutočne istý, že jeho pleť neutrpí žiadnu škodu, používa navyše špeciálny krém na opaľovanie. Vhodný je ochranný faktor najmenej 30; ak si chcete byť ešte viac istý, zvoľte si ešte vyššiu ochranu (napr. OF 50). Dôležité: Nielen pokožka na tvári potrebuje ochranu pred slnkom; aj chrbty rúk, ramená, krk, oblasť výstrihu a všetky ostatné miesta, ktoré nezakrýva oblečenie, musíte chrániť. A ešte jeden tip: Ochrana pred slnkom nekončí pri pleti. Na UV žiarenie reagujú citlivo i oči a mali by ste ich chrániť slnečnými okuliarmi.

Krém na opaľovanie: Ktorý je ten správny?

Ochrana pred slnkom neznamená hneď ochranu pred slnkom. Lebo popri výške ochranného faktoru záleží predovšetkým na konzistencii krému. Na jar pritom mnohí robia fatálnu chybu. Spotrebúvajú zvyšky zimného krému na opaľovanie po lyžovačke. Čo je na tom zlé? Zimné krémy sú príliš ťažké. Vysoký podiel lipidov síce chráni pokožku pri nízkych teplotách. Ak však za žiarivého slnečného počasia sedíte na terase kaviarne, zažijete pod hrubými vrstvami ozajstnú akumuláciu tepla. Následkom bude červená pokožka s fľakmi. Lepšie je, keď na jar siahnete po ľahkých konzistenciách alebo letných opaľovacích krémoch.

Jarné slnko: Takto môže byť osožné

Áno, síce platí, že jarné slnko je obzvlášť intenzívne na UV žiarenie, no je aj prekrásne. Po dlhých, studených zimných dňoch sa sotva vieme dočkať, kým pocítime na pokožke zopár hrejivých lúčov. A to by ste si mali pokojne vychutnať. Lebo je dokázané, že slnečné žiarenie podnecuje produkciu hormónov šťastia. A aj pre tvorbu vitamínu D (dôležitého pre hustotu kostí, obranyschopnosť organizmu a udržiavanie svalovej hmoty) je slnko na pokožke enormne dôležité. Užite si slnečný kúpeľ! Napokon, ak sa dobre ochránite, nič vám nehrozí.

Hore
OKViac informácií