Menu

Ochrana pred slnkom: Nezabudnite na vlasy!

S týmito tipmi vaša hriva prežije horúce obdobie bez ujmy.

Home » Krása » Starostlivosť o vlasy » Ochrana pred slnkom: Nezabudnite na vlasy! - 06.2020

Slnko, pláž a more: čo prospieva duši, nie je pre pleť a vlasy celkom neškodné. Lebo zatiaľ čo väčšina z nás povinne ošetruje svoje telo pri opaľovaní ochranným faktorom (ochrana pred slnkom je dôležitá v každom veku), hlavu, žiaľ, často zanedbávame. A pritom aj pokožka hlavy a naše vlasy potrebujú ochranu pred UV lúčmi.

 

Prečo je dôležité chrániť vlasy pred slnkom?

Napriek intenzívnym hydratačným kúram sa vlasy po letnej dovolenke nezotavujú, vyzerajú ako slama a sú vyblednuté? V tom prípade, žiaľ, prišla starostlivosť príliš neskoro. Na rozdiel od pokožky, ktorá na slnko reaguje spálením, vlasy nereagujú na nechránené opaľovanie ihneď. Poškodenie je viditeľné až vtedy, keď sa už vlasy štiepia.

Lebo intenzívnym opaľovaním (a aj keď opaľovací krém už neúčinkuje) sa môže poškodiť keratínová štruktúra a tým dochádza k štiepeniu vlasov. Štiepením sú najviac postihnuté končeky vlasov. Slnečné svetlo navyše vyťahuje farbu vlasov.

3 tipy: pred čím si treba v lete chrániť vlasy

  1. Zvyšky chlórovej a slanej vody

Na rozdiel od pokožky si vlasy sotva dokážeme kompletne ochrániť pred slnečným žiarením. Keď teda po období korony opäť budeme môcť skočiť do bazéna alebo do mora: po plávaní si, ak je to možné, opláchnite vlasy čerstvou vodou alebo vodou z vodovodu, ktorú máte so sebou, aby ste odstránili zvyšky. Lebo zatiaľ čo chlór môže zmeniť farbu svetlých alebo zafarbených vlasov, zostatky soli napádajú štruktúru vlasov a zdrsňujú ich. Po opláchnutí by ste si preto mali vlasy postriekať ošetrujúcim UV sprejom. Večer zasa opaľovací sprej vymyť trochou šampónu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Vyblednutie a poškodenie svetlých vlasov

Vlasové farbivo melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pred slnkom. Keďže svetlé vlasy (ako aj svetlá pokožka) obsahujú menej melanínu, potrebujú viac starostlivosti než tmavé vlasy. Znamená to tiež: blond vlasy vplyvom UV svetla blednú výraznejšie, a preto sú aj viac poškodené. Chlórová voda môže svetlým odtieňom vlasov okrem toho uštedriť zelený nádych. Pomáhajú proti tomu špeciálne šampóny, ktoré odstraňujú z vlasov zostatky.

Tip: Ak sa bojíte, že vlasy budú vplyvom slnka ako slama, môžete hneď po kúpaní naniesť ošetrujúcu kúru na vlasy a doma ju zmyť pod sprchou.

  1. Spálená pokožka na hlave

Aj keď nemáme plešinu: slnečné lúče dosiahnu pokožku hlavy aj u nás žien – na cestičke vo vlasoch a pri korienkoch vlasov. Typické UV spreje na vlasy pokožku pred spálením neochránia. Ak nechcete nosiť pokrývku hlavy, mali by ste na pokožku hlavy teda používať ideálne transparentný opaľovací sprej s vysokým faktorom. Ten nie je tak veľmi mastný ako bežné opaľovacie krémy a nezanecháva biele pramene.

Tip: cestičku vo vlasoch si v lete častejšie premiestňujte a nezabudnite ju pravidelne nastriekať!

Hore
OKViac informácií