Menu

Ochrana pred slnkom

FAQ na tému ochrana pred slnkom: Dermatologička odpovedá na otázky o ochrane pokožky

Home » Krása » Ochrana pred slnkom - 09.2019

Leto prináša veľa slnka – a často aj spálenú pokožku. Práve v horúcich mesiacoch potrebuje pokožka mimoriadnu dávku ochrany. Ale ako sa ochrániť správne? A na čo si pri tom musíme dať pozor? Dermatologička Dr. Barbara Franzová nám odpovie na najdôležitejšie otázky na tému ochrana pred slnkom.

Aké opatrenia prvej pomoci aplikovať na slnkom spálenú pokožku?

Ľudia sa natierajú veľmi málo, nedostatočne často alebo príliš neskoro – mnoho ľudí ešte stále berie ochranu pred slnkom na ľahkú váhu. Ak máte spálenú pokožku, mali by ste sa okamžite osprchovať studenou vodou a potom na pokožku každú polhodinu naniesť gél s aloe vera. Protizápalovo pôsobí aj liečivé bahno. Ak na dovolenke práve nič z toho nemáte poruke, pomôže vlhké tričko, studené zábaly s octovou vodou alebo chladivý obklad z tvarohu a plátkov uhorky. Okrem toho by ste mali bezpodmienečne piť veľa vody, pretože telo so spáleninami stráca veľa tekutín.

Čo presne je alergia na slnko?

Pod pojmom alergia na slnko, takzvaná polymorfná fotodermatóza, rozumieme zápal pokožky sprevádzaný začervenaním, pálením, svrbením alebo dokonca tvorbou pľuzgierikov na oblastiach pokožky ešte nenavyknutých na slnko, ako napríklad krk, dekolt a ramená. Ide o abnormálnu reakciu na slnečné svetlo, ktorú vyvolávajú prevažne UV zložky svetla. Jej presné príčiny sú naďalej nejasné, postihuje predovšetkým mladých dospelých so svetlým typom pokožky, v období keď začnú pôsobiť prvé teplejšie slnečné lúče. V akútnej fáze je potrebné zvoliť chladenie, okrem toho predpisujem protizápalové krémy a antihistaminiká, ktoré rýchlo prinášajú úľavu. Tip na prevenciu: pomalé a postupné zvykanie pokožky na slnko – ale s mierou!

Akú ochranu pred slnkom by sme mali používať pre malé deti?

Úplne najmenšie deti nevystavujte priamemu slnku, lebo sa ešte nedokážu normálne potiť, a tým si chladiť telo. Ak sa pobytu na slnku u malého dieťaťa nemožno vyhnúť, mali by ste ochranný krém cielene naniesť len na tie miesta, ktoré nedokáže dobre ochrániť oblečenie. Pre deti sa odporúčajú špeciálne produkty na citlivú pokožku bez parfumov a alkoholu. Ochranné prostriedky pred slnkom s čisto minerálnym filtrom reflektujú UV žiarenie už na povrchu pokožky, čím je citlivá detská pokožka jemne a efektívne chránená.

 

Odpovede Dr. Barbary Franzovej, odbornej lekárky pre kožné ochorenia, estetickú medicínu, laserovú medicínu a operatívnu dermatológiu vo Viedni.

Hore
OKViac informácií