Active Beauty
Ofina na nekonečne veľa spôsobov

Ofina na nekonečne veľa spôsobov

Zmena účesu a odstrihnutie ofiny je vždy veľká vec. Trendy však hovoria jasnou rečou.

O takejto zmene zvyčajne uvažujeme dlho: konečne sme spokojné so svojimi vlasmi, dĺžka je tak akurát, farba pôsobí sviežo a má zdravý lesk. V kútiku duše však túžime po zmene. Náš účes sa nám zdá akýsi nudný. Práve vtedy sa prvýkrát začneme pohrávať s myšlienkou na ofinu.

Ofina svedčí takmer každej žene. Aby sa však výsledok podaril, treba brať do úvahy črty tváre. Preto nestrihajte bez rozmyslu! Mnohým ženám pomáha prezeranie fotografií na Instagrame. Majú tak možnosť posúdiť, čo by svedčalo im samým. Táto príprava sa naozaj oplatí. Ofina je totiž omnoho viac než len jednoduchý strih. Poznáme ju v mnohých variantoch a dĺžkach a spôsob jej strihu má zásadný vplyv na celkový výsledok. Pomocou nej môžete zamaskovať nedostatky a zvýrazniť prednosti.

Určite netreba zabúdať na to, že s ofinou sa spája aj každodenný styling. Len zriedka vyzerá po prebudení tak, ako by sme si priali. Preto by ste mali pri jej úprave vedieť dobre zaobchádzať so sušičom vlasov a guľatou kefou alebo žehličkou na vlasy. Aby styling vlasy príliš nevysušoval, odporúčame používať prípravky na ochranu proti vysokým teplotám a hydratačnú vlasovú kozmetiku. Tým najlepším pomocníkom pre majiteľky ofín je suchý šampón. Pomocou neho osviežite vzhľad svojej ofiny kedykoľvek počas dňa.

Skôr ako sa definitívne rozhodnete, nechajte si odborne poradiť. Ani majiteľky kučeravých vlasov sa nemusia svojho sna o ofine vzdať. Jej styling je však náročnejší ako pri rovných vlasoch. Odborník vám môže pomôcť aj v prípade, že máte v prednej časti vlasov vír.

Dôvod navyše pre vyhľadanie profesionálneho kaderníka: v budúcnosti sa vám bude hodiť omnoho častejšie. Účes s ofinou si totiž vyžaduje pravidelnú úpravu strihu.

Každý typ tváre vyžaduje iný strih ofiny

Oválna tvár: Rovná ofina

Oválna tvár sa vyznačuje jemnými, zaoblenými rysmi a hodí sa k nej prakticky každý strih ofiny. Rovná, tupo zastrihnutá ofina tesne sa dotýkajúca obočia lichotí ženám s týmto typom tváre najviac – zjemňuje predĺženú oblasť úst a brady.

Okrúhla tvár: Ofina do boku alebo mikro ofina

Jemne splývajúca ofina do boku, siahajúca po očný oblúk, ladí s okrúhlymi črtami a opticky predlžuje tvár. Tie odvážnejšie môžu zvoliť aj mikro ofinu, zastrihnutú nad úrovňou obočia. Vďaka nej bude vaša tvár pôsobiť dlhšie a užšie.

Štvorcová tvár: „Záclonová“ ofina

Ženy s týmto typom tváre majú výrazné lícne kosti. Preto im svedčí ofina, ktorá zjemňuje črty. Je ideálne ju kombinovať s cestičkou uprostred. Okolo lícnych kostí sú pramene o niečo dlhšie ako v strede čela. Tento strih vyzdvihne črty tváre a zvýrazní oči.

Srdcová tvár: Ofina v tvare polmesiaca alebo baby ofina

Pre srdcovú tvár je typické široké čelo a úzka, špicatá brada. K jej črtám je vhodný ležérny strih ofiny v tvare polmesiaca. Jednotlivé pramene sa zastrihnú rovno a po stranách sa nechajú o niečo dlhšie. Rockovejším variantom je baby ofina, ktorá siaha len do stredu čela a je možné ju učesať nabok.

Pretiahnutá tvár: Predĺžené pramene po stranách alebo dlhá ofina

Tvár je veľmi úzka, s vysokým čelom. Vďaka predĺženým, dôkladne zastrihnutým prameňom po stranách bude pôsobiť o niečo kratšie. Pramene siahajú približne pod vonkajší očnicový oblúk. K tomuto typu tváre sa hodí aj dlhá ofina zastrihnutá tesne nad obočím. Krátky strih ofiny nie je veľmi vhodný.

Stylingové tipy

Stylingové tipy

od expertky & dm trénerky kvality Renaty Harrer

 1. „ZÁCLONOVÁ“ OFINA

Je veľmi trendy, občas sa označuje aj ako ofina v tvare písmena A. Výborne sa hodí k dlhým a polodlhým vlasom a je ideálna k nedbalému, ležérnemu stylingu 80. rokov. Na jej úpravu použite tužidlo. Následne vlasy vysušte fénom a v prípade potreby zľahka vytočte žehličkou smerom von. Ofina by sa mala zľahka, prirodzene hýbať, preto pozor na príliš veľké množstvo laku na vlasy!

 1. DLHÁ OFINA

Čo vám napadne ako prvé? Diabol nosí Pradu. Práve v tomto filme nám Anne Hathway ukázala, ako tento typ ofiny správne nosiť. Pri úprave ofinu vyfúkajte pomocou guľatej kefy. Pozor však na prehnane veľký objem. Či už sa rozhodnete pre uhladený alebo ležérny styling – všetko je dovolené. Ak sa jednotlivé pramene oddeľujú, netrápte sa. Účesu to na kráse rozhodne neuberie..

 1. ROVNÁ OFINA

Ak je odstrihnutá ako podľa pravítka, dokonale sa hodí ku kratším strihom. Razom z nich vykúzli niečo výnimočné. Tento typ ofiny vytvarujte fénom dohladka a následne podľa potreby upravte žehličkou, ktorá pomôže zvýrazniť geometrický tvar účesu. Je vhodná však aj k dlhým vlasom, zastrihnutým v jednej dĺžke. Pozor však, ak máte výrazný vír v oblasti čela! Budete mať problém svoju ofinu skrotiť.

 1. MIKRO OFINA

Odvážny a neprehliadnuteľný variant. Nosí sa takmer ku všetkému – od dlhých vlasov až po strih pixie. Mikro ofina v kombinácii s dlhými vlasmi, vďaka extrémnemu rozdielu v dĺžkach, pritiahne všetky pohľady. Ladí však aj s krátkymi strihmi po úroveň kútikov úst. Pri stylingu platí: menej je viac. Jednoducho ju vytvarujte sušičom vlasov zhora nadol, aby dobre priliehala k tvári. Aj v tomto prípade pozor na vír v oblasti čela.

 1. OFINA V TVARE POLMESIACA

Netypický tvar ofiny, ktorý je ideálny ku krátkemu strihu pixie. Skúste cez ňu prehodiť zopár dlhších prameňov – pôsobí to veľmi štýlovo. Je taktiež výborným, výrazným doplnkom postupného zaguľateného strihu.

 1. OFINA DO BOKU

Hodí sa ku všetkým stupňovitým strihom s dlhšími prameňmi v okolí čela – stačí ju len upraviť do strany. Tento typ ofiny zjemňuje črty tváre. Stačí ju upraviť pomocou kefy a sušiča vlasov tak, aby zostala vzdušná a pohyblivá. Pozor na priveľké množstvo fixačného spreja.

5 stylingových typov na úpravu ofiny

 1. Pevne zapnutá.

Vo výške obočia si ofinu zapnite nabok sponkami alebo vlásenkami. Sponky môžete prispôsobiť farbe vašich vlasov alebo použite farebné, trblietavé či s perlami – dovolené je všetko. Treba dbať len na jediné: typ sponiek by mal ladiť so zvyškom mejkapu a celého vzhľadu. Gombík vzadu na krku by bol peknou kombináciou.

 1. Dobre vyfénovaná.

Kto by sa nechcel úplne zrieknuť ofiny, môže dlhšie pramene vyfúkať pomocou fénu a okrúhlej kefy smerom von. Na zafixovanie pomôže trochu laku na vlasy. Nie veľa, pretože sa inak z vlasov stratí pohyb a nebudú vyzerať prirodzene.

 1. So šatkou.

Šatky nie sú vhodné len na udržiavanie vlasov preč z tváre, ale vyzerajú naozaj veľmi dobre. Skvelý doplnok, ktorý sa môže zladiť so zvyšným outfitom. V lete môžete siahnuť aj po hravých kvetinových venčekoch.

 1. Pekne natočená.

Vlasy si upravte smerom dozadu a bohato ich zafixujte lakom na vlasy. Ak predtým použijete aj tužidlo alebo texturizačný sprej, vlasy získajú väčší objem. Tento účes vyzerá výborne s vlnami a hodí sa najmä pre kratšie vlasy.

 1. Uhladená.

Na tento hladký účes potrebujete gél so silným tužením a hrebeň. Vlasy učešte smerom dozadu. Tento účes nevyžaduje veľký objem a je vhodný pre akúkoľvek dĺžku vlasov.