Menu

Peelingy s kyselinou ako jemná starostlivosť

AHA kyseliny, retinol, vitamín C a spol.

Home » Krása » Peelingy s kyselinou ako jemná starostlivosť - 01.2020

Odstraňujú odumreté pleťové bunky, od základu vyčistia tvár a podporujú prekrvenie a obnovu buniek: peelingy. Doteraz boli dostupné najmä ako drobné guľôčky alebo zrnká. No práve pre citlivú pokožku môže takého odieranie znamenať až priveľa starostlivosti. A hoci to môže znieť prekvapujúco, peelingy s kyselinou sú niekedy jemnejším variantom.

Veľa peelingov s kyselinou sa ponúka v podobe séra. To sa nanesie večer po vyčistení pleti a zmyje sa po príslušnej dobe pôsobenia. Ak je kyselina dávkovaná len vo veľmi malých množstvách, môžu niektoré produkty zostať na pleti aj cez noc. V takom prípade by ste však mali bezpodmienečne dodržať návod na použitie. V závislosti od intenzity produktu a citlivosti pokožky sa niektoré peelingy používajú len raz za týždeň, iné zasa denne. Dôležité je pleť na nové produkty pomaly privykať. Potom sa poteší dobrej starostlivosti – ako po každom peelingu. Hydratačné séra a krémy dokážu najlepšie rozvinúť svoje plné pôsobenie na čerstvo vyčistenej pleti.

 

    Ovocné kyseliny (AHA)

Pre dokonalé rozjasnenie

AHA je skratkou pre alfa-hydroxylové kyseliny, ktoré dokážu urobiť ozajstné zázraky najmä so svetlou pokožkou. Postarajú sa o to, aby sa v pleti zdržiavalo viac vlhkosti a tá potom pôsobí hladšie a sviežejšie. Najznámejšou ovocnou kyselinou je kyselina glykolová, ktorá uvoľňuje odumreté šupinky pokožky a spúšťa obnovu buniek.

    Kyselina hyaluronová

Pre hydratovanú pokožku

Hyaluron je dôležitou súčasťou nášho väzivového tkaniva a vyrába ho telo samotné, avšak jeho produkcia vekom klesá. Dôsledkom môže byť ochabnutá a suchá pokožka. Kyselina hyaluronová je preto v kozmetike veľmi obľúbená hlavne kvôli jej schopnosti viazať vodu. Pri nanášaní preniká hlboko do pokožky, podnecuje vlastnú produkciu hyaluronu a tým pleti zabezpečí viac objemu a pružnosti. Pleť vyzerá výraznejšie hydratovaná a sviežejšia. Najmä suchá pleť, ale i pleť so sklonmi k akné, ktorá si vyžaduje starostlivosť bez používania olejov, profituje z tohto prostriedku na hydratáciu. Hyaluron sa s obľubou používa i v produktoch proti starnutiu, keďže viaže vodu pod pokožkou a tá sa tým vyplní.

    Retinol

Pre vypnutú pokožku

Retinol podporuje tvorbu kolagénu v pokožke a zároveň utlmuje enzýmy, ktoré toto obnovovanie znižujú. Pokožka tak nadobúda pevnosť, vrásky sa redukujú. Nečudo, že je známy ako účinná látka proti starnutiu. Ak ale produkt obsahuje vysoký podiel kyseliny retinolovej, mali by ste ho používať len dvakrát týždenne, aby sa pleť nezačala šúpať. Ako väčšina kyselín, aj retinol sa používa večer, aby podporil regeneráciu pleti počas spánku.

    Kyselina salicylová (BHA)

Pre čistú pokožku

Kyselina salicylová patrí do skupiny beta-hydroxylových kyselín a bojuje proti vyrážkam a nečistej pleti. Oslobodzuje póry od nadbytočného mazu a vďaka antibakteriálnym účinným látkam urýchľuje hojenie zapálených miest. Zrohovatená pokožka bude po pravidelnom používaní mäkšia a rovnomernejšia. Keďže kyselina môže pleť rýchlo vysušiť, mali by ste ju nanášať len na postihnuté miesta. Kyselina salicylová je mimoriadne vhodná na mastnú a zmiešanú pleť.

    Vitamin C (kyselina askorbová)

Pre zjednotenú pokožku

Vitamín C je skutočne všestranný a telu prospieva nielen vnútorne. Neutralizuje voľné radikály a chráni tak bunky pred starnutím. Pleť vďaka jeho jemnému peelingovému efektu žiari. Predovšetkým však môže pomôcť vyrovnať nerovnomerný odtieň pokožky a urýchliť hojenie zapálených miest. Vyrážky a pigmentové škvrny sú vďaka procesu potlačenia tvorby melanínu výrazne redukované a zosvetlené. Vitamín C je vhodný pre všetky typy pleti.

Hore
OKViac informácií